Справа № 667/4394/14-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 липня 2014 року
Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого - судді Черниш О.Л.
при секретарі Верескун Є.В.
за участю представника позивача Глущенка Артура Павловича
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України м. Херсона до відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні про визнання дій протиправними, скасування постанови про накладення штрафу, -
в с т а н о в и в :
Позивач - управління Пенсійного фонду України м. Херсона, звернулося до суду із названим позовом, у якому зазначив, що Комсомольським районним судом м. Херсона 23.01.2013 року було видано виконавчий лист по справі №2а- 2378/10 щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 30 % мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 27.04.2010 року по 27.10.2010 року за рахунок коштів Державного бюджету України із врахуванням фактично виплачених сум у цей період.
Відділом державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції місті Херсоні 29.01.2013 року було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа від 23.01.2013 року по справі №2а-2378/10, виданого Комсомольським районним судом м. Херсона.
Управлінням 04.03.2013 року до відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні було направлено відповідь про виконання виконавчого листа від 23.01.2013 року по справі №2а-2378/10, в якій вказано, що на виконання вимог суду ОСОБА_2 нараховано надбавку до пенсії згідно із ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в порядку, встановленому судовим рішенням, за період з 27.04.2010 року по 27.10.2010 року з урахуванням виплачених сум. Доплату за перерахунком нараховано загальною сумою 979,84 грн. Одночасно зазначено, що відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь - які бюджетні зобов'язання та платежі здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ст.. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року фінансування витрат , пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, відповідно до п. ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року кошти Пенсійного фонду не включаються до Держаного бюджету України.
Проте, відділом державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції і місті Херсоні 19.05.2014 року винесено постанову ВП №39311081 про накладення штрафу, в якій зазначено, що у зв'язку з тим, що боржником не здійснено перерахунок пенсії за певний період та станом на 19.05.2014 року рішення суду залишається невиконаним, до Управління застосовано штраф у розмірі 680 грн.
Виклавши зміст ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ч.1,2 ст. 23, п.п.20,29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, ст. 95 Конституції України, положення Рішення Конституційного суду України №20-рп/2011 від 26.11.11, Прикінцевих положень Закону України від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», Постанову КМУ від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок державного бюджету», рішення Конституційного суду України №20-рп/2011 від 26.12.2011 року, рішення Конституційного суду України №3-рп/2012 від 25.01.2012 року по справі №1-11/2012, позивач зазначив, що Пенсійний фонд України, як розпорядник коштів здійснює видатки лише в межах обсягів бюджетних асигнувань, для фінансування пенсій ,допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюється Управлінням.
Просив суд, визнати дії державного виконавця протиправними; постанову від 19.05.2014 року про накладення штраф на управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні в сумі 680 грн. скасувати в повному обсязі як таку, що винесена із порушенням вимог діючого законодавства.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, просив суд його задовільнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення на позов, просив у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 02.12.2010 року задоволено частково позов ОСОБА_2 до УПФ України в м. Херсоні про спонукання до виконання певних дій, та зобов'язано УПФ України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне старування» за період з 27.04.2010 року по 30.09.2010 року. З відрахуванням отриманих позивачем сум, які були вчинені у цей період (а.с. 12).
23.01.2013 року Комсомольським районним судом м. Херсона видано виконавчий лист №2а-2378/10 (а.с.19).
13.08.2013 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №39311081 за вказаним виконавчим листом (а.с.20).
Листом від 04.03.2013 року №4448/07 позивач повідомив відповідача про виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження №36170630 по виконавчому листу від 23.01.2013 року №2а-2378/10 відносно ОСОБА_2 в частині перерахування надбавки до пенсії згідно зі ст.6 Закону України «По соціальний захист дітей війни» в порядку, встановленому судовим рішенням ( а с.8).
Одночасно повідомлено, що виплата нарахованих сум не може бути здійснена, оскільки виплата підвищення, нарахованого за рішенням суду, потребує додаткового фінансування з Державного бюджету України, її обсяги не можуть визначатися будь - яким іншим законом, крім Закону України про Державний бюджет України. Також повідомлено, що при надходженні відповідного фінансування із Державного бюджету України ОСОБА_2 буде здійснено фактичну виплату нарахованої доплати за додатковою відомістю.
Вказаний лист отриманий державним виконавцем 05.03.2013 року, що підтверджується штампом ВДВС Комсомольського РУЮ (а.с.8).
У своїх запереченнях (а.с.17) представник відповідача чомусь зазначив, що відповідь УПФ України в м. Херсоні відносно постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження до відділу не надходила.
Крім того, управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні згідно із його положенням лише нараховує пенсії та здійснює їх перерахунки, але не виплачує їх і не є розпорядником коштів Пенсійного фонду у м. Херсоні та коштів Державного бюджет України, які виділяються на здійснення доплат до пенсій, які фінансуються з Державного бюджету України.
Виплату пенсій у м. Херсоні здійснює Управління з координації та виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду у Херсонській області.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні вчинили дії, які були покладені на нього судовим рішенням, і які входять до його повноважень, - перерахувало доплату до пенсії, як дитині війни, ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 23 Бюджетного Кодексу України, будь - які бюджетні зобов'язанні та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України».
Виплата доплати до пенсії ОСОБА_2 здійснюється з Державного бюджету відповідно до п.4постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2011року №1381, яким встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 25.01.2012 року №3-рп/2-12 по справі №1-11/2012 підтвердив правомірність обчислення підвищення до пенсії в розмірах, визначеними постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 19.05.2014 року (а.с.13), державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Комсомольського РУЮ у м. Херсоні на боржника - Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні накладено штраф у розмірі 680 гривень, у зв'язку з тим, що боржником вимоги виконавчого документа для самостійного виконання не виконано.
Як на правове обґрунтування накладення штрафу державний виконавець послався на ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», проте вказана стаття має дві частина, кожна з яких є окремою нормою вищезазначеного Закону, і визначає різні підстави і різні розміри штрафів за невиконання рішення суду, а тому державний виконавець повинен був послатися на конкретну норму Закону, за якою він притягує боржника до матеріальної відповідальності, чого державним виконавцем не зроблено.
Крім того, частина перша ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» визначає, що державний виконавець при накладенні штрафу одночасно повинен встановити новий строк виконання, проте державний виконавець також цього не вчинив, з чого суду робить висновок, що підстави для надання нового строку для виконання рішення суду були відсутні.
Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні вимоги виконавчого листа в частині, що стосуються управління відповідно до його повноважень виконало і повідомило державного виконавця, а виплати, які здійснюється хоч і не управлінням, але здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Державний виконавець наклав штраф на управління Пенсійного фонду у м.Херсоні, але при цьому стороною виконавчого провадження - боржником, є управління Пенсійного фонду України у Комсомольському районі м. Херсоні і боржник у виконавчому провадженні не змінений.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.30 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим законом порядку.
Відповідно до ч.2 ст.30 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Постанова про відкриття виконавчого провадження винесена 29.01.2013 року, управління відповідь державному виконавця надало 4 березня 2013 року (а.с.8). а державний виконавець виніс оскаржувану постанову тільки 19.05.2014 року, тобто поза межами строків, встановлених для проведення виконавчих дій.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що державний виконавець , не перевіривши виконання рішення управлінням Пенсійного фонду України, безпідставно, з порушенням встановлених вимог закону, виніс постанову про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду у м. Херсоні, а тому постанова є незаконною і підлягає скасуванню.
Позивач просить визнати протиправним дії державного виконавця, але фактично позивач оскаржує не дії державного виконавця, а його рішення - постанову про накладення штрафу.
Оскільки суд прийшов до висновку, що постанова державного виконавця є незаконною, то протиправним є рішення державного виконавця - про накладення штрафу.
Суд вважає, що права позивач необхідно захистити у такий спосіб: рішення державного виконавця про накладення штрафу у виконавчому провадженні визнати протиправним, а постанову скасувати.
Керуючись ст.ст. 70,71, 158 -163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов управління Пенсійного фонду України м. Херсона до відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні про визнання дій протиправними, скасування постанови про накладення штрафу, - задовільнити частково.
Визнати протиправним рішення державного виконавця Савицького Дмитра Володимировича про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні.
Скасувати постанову державного виконавця Савицького Д.В. від 19.05.2014 року у виконавчому провадженні № ВП 39311081 про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України ум. Херсоні у розмірі 680 гривень.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова протягом 10-ти днів з дня отримання її повного тексту може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Комсомольський районний суд м. Херсона з одночасною подачею копії апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Черниш О.Л.