Постанова № 39723841, 03.07.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
821/1721/14
Номер документу
39723841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1721/1415 год. 36 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Горшкова В.М.,

при секретарі: Кальченко-Буланова М.С.,

за участю:

представника позивача - Овсяніченко О.В.

представника відповідача - Потоцький П.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Георесурси" до Херсонської обласної ради про визнання протиправним, скасування рішення XXІV сесії VI скликання № 808 від 12.07.2013 р. та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Георесурси" (надалі - позивач, ТОВ "Георесурси", Товариство) звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонської обласної ради (надалі - відповідач), у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Херсонської обласної ради XXІV сесії шостого скликання № 808 від 12.07.2013 року "Про розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Георесурси" щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків". Зобов'язати відповідача усунути порушення законодавства України шляхом розгляду питання щодо надання ТОВ "Георесурси" гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків на черговій сесії Херсонської обласної ради та прийняти відповідне рішення згідно вимог чинного законодавства України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (надалі - Закон України №280/97-ВР) Херсонською обласною радою не вирішено питання щодо надання ТОВ "Георесурси" гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків. Товариство неоднарозово зверталось до Херсонської обласної ради з заявами про надання гірничого відводу для подальшої розробки діючого Кардашинського родовища корисних копалин місцевого значення, а також були наданні всі необхідні для отримання гірничого відводу документи, в тому числі проект. Проте відповідачем було прийнято рішення XXІV сесії шостого скликання № 808 від 12.07.2013 року, яким позивачу відмовлено у наданні гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків Голопристанського району. Також Товариство посилаючись на норми Закону України №280/97-ВР та Кодексу України про надра, Положення про порядок надання гірничих відводів від 27.01.1995 року № 59 (надалі - Порядок №59) зазначає, що ним дотримано встановленої процедури для одержання гірничого відводу. Окремо зазначає, що строк розгляду заявки становить 21 день, проте відповідачем не було своєчасно надано відповіді передбаченої законодавством. Крім цього, позивач зазначає, що при прийнятті рішення щодо відмови у наданні гірничого відводу відповідач посилався на численні звернення та скарги мешканців Голопристанського району, проте достовірність вказаних скарг ніхто не перевіряв.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, позов просила задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на те, що відповідно до зазначених норм Херсонська обласна рада здійснює правомочності щодо надання надр у користування від імені територіальних громад області, які на підставі наведених нормативних актів є власниками цих надр. 29 травня 2012 року позивач звернувся до Херсонської обласної ради щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків. 22 червня 2012 року листом № 188-01/675-003-35/57 Херсонська обласна рада повідомила позивача про те, що рішенням XIII сесії обласної ради VI скликання від 29 лютого 2012 року № 423 затверджено робочу групу з проведення інвентаризації корисних копалин місцевого значення (піску) Херсонської області. За результатами якої буде прийматися рішення з питання, порушеного позивачем. 05 березня 2013 року листом № 188-01/675-003-35/57 Херсонська обласна рада повідомила позивача про те, що інвентаризація корисних копалин місцевого значення (піску) Херсонської області ще триває. Також у листі було зазначено, що клопотання ТОВ "Георесурси" щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки будівельних пісків у Голопристанському районі буде розглянуто після оголошення робочою групою підсумків проведеної інвентаризації. 12 липня 2013 року Херсонською обласною радою було прийнято рішення № 808 "Про розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Георесурси" щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків" згідно з якою обласна рада вважає за недоцільне надання гірничого відводу для подальшої розробки будівельних пісків у Голопристанському районі. Підставою для відмови позивачу у наданні гірничого відводу стали звернення садівничих товариств житлового типу "Азимут", "Перлина", "Здоров'я". Тому, на підставі вищевикладеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, вважаючи його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, суд встановив наступне.

ТОВ "Георесурси" є юридичною особою, яке зареєстроване 06.04.2001 року Виконавчим комітетом Херсонської міської ради.

Згідно довідки з ЄДРПОУ серії АА № 598046 одним з видів діяльності позивача є добування піску, гравію, глин і коаліну, добування торфу.

Позивач є користувачем надр, що підтверджується спеціальним дозволом на користування надрами від 20.02.2002 року за № 2633. Строк дії даного дозволу до 20.02.2022 року.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 05.10.2005 року, який зареєстрований у Голопристанському відділі філії ДЗК України під номером 040572100321 ТОВ "Георесурси" користується земельною ділянкою на якій розташований кар'єр.

У зв'язку з геологічним вивченням, розширенням меж родовища та збільшенням площі його залягання, виникла законна необхідність оформлення нового акту гірничого відводу, який включає дорозвідану ділянку надр.

Як вбачається з листа від 29.05.2012 року за № 41 позивач звернувся до Херсонської обласної ради з заявою про надання гірничого відводу для подальшої розробки діючого Кардашинського родовища корисних копалин місцевого значення (піску будівельного). ТОВ "Георесурси" долучило до клопотання про надання гірничого відводу всі передбачені законодавством документи, які необхідні для надання гірничого відводу.

Відповідно до листа від 22.06.2012 року за № 003-35/37 Херсонська обласна рада надала відповідь про те, що клопотання ТОВ "Георесурси" щодо надання гірничого відводу буде розглядатися після оголошення робочою групою, затвердженою рішенням XIII сесії обласної ради VI скликання від 29 лютого 2012 року № 423, підсумків проведеної інвентаризації.

15 лютого 2013 року ТОВ "Георесурси" вдруге звернулося до Херсонської обласної ради з питання погодження та надання гірничого відводу (лист ТОВ "Георесурси" вих. № 14 від 15.02.2013 року). Херсонська обласна рада відповідно до листа за вих. № 188-01/675-003-35/57 05.03.2013 року надала відповідь про те що, заява ТОВ "Георесурси", щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки діючого Кардашинського родовища будівельних пісків у Голопристанському районі буде розглянуто після оголошення робочою групою підсумків проведеної інвентаризації корисних копалин місцевого значення.

У зв'язку з невиконанням Херсонською обласною радою вимог діючого законодавства ТОВ "Георесурси" було змушено втретє звернутися з клопотанням про надання гірничого відводу для подальшої розробки діючого Кардашинського родовища корисних копалин місцевого значення (піску будівельного), що підтверджується листом від 18.02.2014 року за вих. № 19.

Як було встановлено у судовому засіданні, позивач 20.05.2014 року дізнався про прийняте рішення Херсонської обласної ради XXIV сесії шостого скликання № 808 від 12.07.2013 року "Про розгляд заяви ТОВ "Георесурси" щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків".

Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що у зв'язку з численними зверненнями та скаргами мешканців Голопристанського району, керуючись ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", обласна рада вирішила вважати за недоцільне надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків Голопристанського району Херсонської області ТОВ "Георесурси" та рекомендувати ТОВ "Георесурси" внести пропозиції обласній раді щодо іншої ділянки для розробки родовища корисних копалин місцевого значення (піску).

Відповідно до преамбули Закону України №280/97-ВР цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 4 Закону України №280/97-ВР передбачено, що серед основних принципів місцевого самоврядування є принципи законності, гласності, поєднання місцевих і державних інтересів.

Повноваження обласних та районних рад визначені главою 3 Закону України №280/97-ВР, так згідно п.22 ч.1 ст. 43 серед питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях зазначено вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів відповідно районного, обласного значення, а також про скасування такого дозволу.

Відповідно до ч. 5 ст.46 Закону України №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно ч. 1, 4 ст.47 Закону України №280/97-ВР вказано, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

В пункті 3 статті 9-1 Кодексу України про надра визначено, що до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить: погодження клопотань про надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Відповідно до п.1 Порядку № 59 це Положення встановлює порядок надання гірничих відводів (частини надр) користувачам на території України для розробки родовищ твердих, рідких та газоподібних корисних копалин, а також будівництва і експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі на континентальному шельфі та у виключній (морській) економічній зоні.

Пункт 3 Порядку № 59 передбачає, що право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу за формою додатка N 1. Користування надрами без надання гірничого відводу здійснюється у випадках, передбачених Кодексом України про надра.

Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською Радами народних депутатів (п.22).

Для одержання гірничого відводу підприємство чи громадянин залежно від виду родовища корисних копалин подає заявку місцевому органу державного гірничого нагляду або Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській чи Севастопольській міській Раді народних депутатів. Заявка включає в себе: заяву, в якій зазначаються найменування підприємства чи відомості про громадянина, що мають намір одержати гірничий відвід, місцезнаходження гірничого відводу та мета, для якої він одержується; проект гірничого відводу у двох примірниках, складений відповідно до додатка N 2 (п.23).

Рішення стосовно заявки на одержання гірничого відводу приймається протягом не більше 21 дня. До прийняття рішення розглядається і перевіряється: правильність і обґрунтованість меж гірничого відводу з урахуванням вимог чинного законодавства про надра; відповідність проекту гірничого відводу вимогам цього Положення та наявність документів, які додаються до проекту; проект гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, для яких надається гірничий відвід, в частині повноти і обґрунтованості проектних рішень щодо раціонального і комплексного використання надр, а також забезпечення безпеки людей, майна, будівель, споруд та навколишнього природного середовища (п.24).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заяви позивача надані у відповідності з вимогами Порядку №59, розгляд їх є компетенцією Херсонської обласної ради, вирішення даного питання відбувається виключно пленарно, строк розгляду заявок становить 21 день.

Відповідно до ст. 19 Гірничого закону України гірничі роботи проводяться за спеціальним дозволом (ліцензією) на користування надрами, який видається згідно з законодавством.

Відповідно до ст. 24 Кодексу України "Про надра" користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5)користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Відповідно до ст. 17 Кодексу України "Про надра" при наданні гірничих відводів вирішуються питання щодо правильності поділу родовищ корисних копалин на окремі гірничі відводи з метою запобігання залишенню поза гірничими відводами менш цінних ділянок родовищ та не придатних для самостійної розробки, дотримання вимог безпеки під час проведення гірничих і підривних робіт при розробці родовищ корисних копалин та при використанні надр для інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, відвернення небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища.

Як вбачається з матеріалів справи, що при прийнятті Херсонською обласною радою рішення № 808 від 12.07.2013 року на XXIV сесії шостого скликання "Про розгляд заяви ТОВ "Георесурси" щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків" не було враховано лист Виликокардашинської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 23.07.2012 року за № 326/01-01 "Про висновки та обґрунтування доцільності надання гірничого відводу для подальшої розробки діючого Кардашинського родовища будівельних пісків". Зі змісту якого вбачається, що громада та депутатський корпус чотирьох сіл висловили свою думку, щодо обґрунтованості та цілком правомірним надання гірничого відводу для подальшої розробки діючого Кардашинського родовища будівельних пісків ТОВ "Георесурси", яке працює багато років лише в правовому полі Держави, дотримуючись вимог законодавчих актів, приписів всіх контролюючих органів.

При цьому, суд також зазначає, що висновок відповідача щодо відмови у ненаданні гірничого відводу, у зв'язку з численними зверненнями та скаргами мешканців Голопристанського району є необґрунтованим та жодними доказами не підтверджено.

Навпаки, Міністерством екології та природних ресурсів України 09.12.2011 року позивачу наданий спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування піску на ділянці Кардашинського родовища будівельних пісків, розташованого у Голопристанському районі Херсонської області.

Також, у матеріалах справи є лист, в якому сільський голова Великокардашинської сільської ради Голопристанського району Херсонської області звертається з проханням до Херсонської обласної ради посприяти у вирішенні питання про надання ТОВ "Георесурси" гірничого відводу для подальшої експлуатації Кардашинського родовища піску. У даному листі зазначено, що за період з 2012 -2013 роки до сільського бюджету надійшло коштів від ТОВ "Георесурси" в сумі 1 млн. 23,1 тис. грн. Податки сплаченні ТОВ "Георесурси" є основним джерелом наповнення доходної частини сільського бюджету. А також, ТОВ "Георесурси" постійно надають спонсорську допомогу установам соціальної сфери розташованої на території сільської ради та приймають активну участь в соціально - економічному розвитку громади.

Тобто, виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що підстави, які слугували для прийняття оскаржуваного рішення відповідачем у судовому засіданні доведено не було. А навпаки, ТОВ "Георесурси" було виконано всі умови щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При розгляді справи позивачем було доведено обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Херсонська обласна рада не законно прийняла рішення № 808 від 12.07.2013 року на XXIV сесії шостого скликання "Про розгляд заяви ТОВ "Георесурси" щодо відмови у наданні гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища, оскільки позивач на думку суду виконав всі вимоги діючого законодавства відносно надання необхідної документації для надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків. Проте відповідач в порушення вимог чинного законодавства, які викладенні вище не розглянув питання щодо надання ТОВ "Георесурси" гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища, з урахуванням всіх складових обставин які наведені позивачем в своїх вимогах.

Суд вважає, що при розгляді справи набуто достатньо доказів, що дії ТОВ "Георесурси" за час роботи на Кардашинському родовищі має дійсно позитивні наслідки для держави в цілому, оскільки як встановлено штат працівників підприємства складає 100 осіб. Працюють в своїй більшості місцеві жителі, які отримують заробітну плату, підтримують свої сім'ї та сплачують податки. Продукція підприємства користується попитом в широкому розумінні цього слова.

На думку суду, в умовах значної економічної кризи та складного стану в державі, владні структури зобов'язані підтримувати працюючі суб'єкти підприємництва, а не перешкоджати їх діяльності.

На основі викладеного оцінивши належні докази в їх сукупності, давши їм всебічну правову оцінку суд приходить до висновку про правомірність правової позиції ТОВ "Георесурси" викладених в позовних вимогах та вважає за необхідним їх задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Визнати незаконним та скасувати рішення Херсонської обласної ради XXІV сесії шостого скликання № 808 від 12.07.2013 року "Про розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Георесурси" щодо надання гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків".

Зобов'язати Херсонську обласну раду усунути порушення законодавства України шляхом розгляду питання щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Георесурси" гірничого відводу для подальшої розробки Кардашинського родовища будівельних пісків на черговій сесії Херсонської обласної ради та прийняти відповідне рішення згідно вимог чинного законодавства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09 липня 2014 р.

Суддя Горшков В.М.

кат. 7.1