Постанова № 3971829, 19.06.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2009
Номер справи
2а-22778/09/1270
Номер документу
3971829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-22778/09/1270

Категорія № 6.12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2009 року Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Островської О.П.

при секретарі - Кір`ян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Лисичанську Луганської області до Лисичанського управління магістральних нафтопродуктопроводів про стягнення недоїмки по страховим внескам, -

ВСТАНОВИВ:

15.05.2009 року позивач Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Лисичанську звернувся до Луганського окружного адміністративного суду, в якому посилається на наступне. ЛУМН зареєстроване у відділенні ВД ФССНВ м. Лисичанська з 03.05.2001 року. Ухвалою Господарського суду Луганської області по справі №11/12 б від 17.04.2000 року порушене провадження у справі про банкрутство ЛУМН, але що стосується поточної заборгованості, яка виникла в процедурі розпорядження майном, то виходячи з визначення поняття мораторію, даного в ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (мораторій на задоволення вимог кредиторів - це призупинення виконання боржником грошових зобов'язань по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких наступив до дня введення мораторію, дія мораторію на поточну заборгованість не поширюється. В порушення пп. 4.12,4.13, 4.14 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду ССНВ України, затвердженої постановою Правління ФСННВ України від 12.07.2007 року №36, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань відповідач не перераховував у повному обсязі, після прийняття звіту за 1 квартал 2009 року сума поточної заборгованості по страховим внескам за період з 01.01.2009 року по 01.04.2009 року складає 79,03 грн. Просить стягнути з відповідача недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 79,03 грн. на користь позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав відгук на позовну заяву, в якому послався на наступне. ЛУМН з 17.04.2000 року та по теперішній час знаходиться в процедурі банкротства на стадії розпорядження майном. Відповідно до ст.12 п.4 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який вводиться «одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду», тобто мораторій діє з 17.04.2000 року по теперішній час, оскільки справу про банкрутство не закрито. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Відповідач як платник страхових внесків зареєстрований у ВВД ФССНВ з 03.05.2001 року, тобто після введення мораторію 17.04.2000 року. Тобто дія мораторію розповсюджується на поточну заборгованість по страхових внесках. Враховуючи зазначене, та приймаючи до уваги незначну суму заборгованості, відповідач сплатить заборгованість найближчим часом.

Вислухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

У відповідності зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно зі ст. 47 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці), страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.

Органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків мають право проводити в порядку, визначеному законодавством України, планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності щодо сплати та цільового використання ними збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків.

Розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

П.4.12, 4.13,4.14 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою Правління Фонду ССНВ України від 12 липня 2007 року № 36, встановлено порядок та строки сплати зазначених страхових внесків, які сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Судом встановлено, що відповідач відноситься до категорії осіб, які є платниками обов'язкових страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, котрі повинні перераховуватися на рахунок позивача, зареєстрований як платник зазначених обов'язкових страхових внесків, йому визначено строки сплати та розмір страхових внесків.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.04.2000 року порушено провадження у справі про банкрутство ЛУМН, та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

 З розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів ФССНВ України за 1 квартал 2009 року, наданої Фонду відповідачем, вбачається, що недоїмка зі сплати страхових внесків ЛУМН складає 79,03 грн. (а.с.5).

Вказані обставини підтверджуються поясненнями представника позивача, довідкою про внесення до ЄДРПОУ підприємства відповідача, страховим свідоцтвом відповідача, зазначеним актом перевірки, розрахунковою відомістю.

Посилання відповідача на те, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного 17.04.2000 року ухвалою Господарського суду Луганської області, поширюється на поточну заборгованість по страхових внесках, судом не приймається до уваги з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст. 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання, тобто можна зробити висновок про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.

Таким чином, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, суд вважає, що є підстави для стягнення з відповідача вказаної заборгованості, та задоволення позовних вимог позивача.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Лисичанську Луганської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з   Лисичанського управління магістральних нафтопродуктопроводів (АДРЕСА_1 р/рНОМЕР_1, АК ПІБ м. Лисичанська, НОМЕР_2) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Лисичанську Луганської області (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, 347, р/р 37179412001257 в УДК Луганської області МФО 804013 код ЄДРПОУ 25938322) недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 79,03 (сімдесят дев'ять гривень 03 коп.) грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя О.П.Островська