ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/2225/14-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південо-західному регіоні" до Ванчиковецької сільської ради про стягнення штрафних санкцій.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південо-західному регіоні» (далі - позивач) звернулося до суду із вказаним позовом, з урахуванням заяви про відкликання частини позовних вимог, в якому просить стягнути з Ванчиковецької сільської ради (далі - відповідач) 7650,00 грн. штрафних санкцій.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем порушено норми законодавства про електроенергетику, а саме не виконано обов’язкові до виконання приписи № 06/40-52-14-ПШ від 06.09.2013 р., № 06/40-52-29-ПР від 13.12 2013 р. та №06/40-50-4-ПР від 25.02.2014 р., у зв’язку з чим відносно нього винесено постанови про накладення штрафу № 06/40-52-7-ПШ від 23.12.2013 р. та № 06/40-50-2-ПШ від 07.03.2014 р. на загальну суму 7650,00 грн. Оскільки відповідач суму штрафу до державного бюджету не сплатив, тому існують підстави для стягнення штрафу в судовому порядку.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження даної справи за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 27.06.2014 р. (а.с. 51).
У десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, відповідач письмових заперечень або заяви про визнання позову до канцелярії суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, з таких міркувань.
Ванчиковецька сільська рада (60351, Чернівецька область, Новоселицький район, с. Ванчиківці, ідентифікацій код 0441782) є органом місцевого самоврядування та зареєстрована як юридична особа 21.05.1997 р. (а.с. 32).
Судом встановлено, що 06.09.2013 р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Чернівецькій області проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об’єктах Ванчиковецької сільської ради, про що складено акт № 06/40-52-44-А (а.с.4-9).
В ході перевірки виявлено ряд порушень відповідачем вимог чинного законодавства про електроенергетику.
На підставі висновків акту перевірки, 06.09.2013 р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Чернівецькій області видано припис № 06/40-52-14-ПР про усунення виявлених порушень. Інформацію про виконання припису зобов'язано подати до 31.10.2013 р. (а.с. 10 - 12).
13.12.2013 р. позивачем проведено позапланову перевірку відповідача, а саме стосовно виконання суб’єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме припису від 06.09.2013 р. № 06/40-52-14-ПР, результати якої зафіксовані в акті перевірки від 13.12.2013 р. №06/40-52-7-АП (а.с. 13-14).
Перевіркою встановлено, що припис від 06.09.2013 р. № 06/40-52-14-ПР відповідачем не виконано, у зв’язку з чим позивач видав припис від 13.12.2013 р. №06/40-52-29-ПР (а.с. 15-17). Про виконання припису в цілому відповідача зобов’язано повідомити до 20.01.2014 р.
Розглянувши акт перевірки від 13.12.2013 р. №06/40-52-7-АП про правопорушення ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за ухилення від виконання припису від 06.09.2013 р. № 06/40-52-14-ПР позивач 23.12.2013 р. видав постанову №06/40-52-7-ПШ. Вказаною постановою на Ванчиковецьку сільську раду накладено штраф у розмірі 5100 грн. (а.с. 18). Вказана постанова отримана відповідачем 24.12.2013 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового повідомлення (а.с. 19).
25.02.2014 р. позивачем проведено перевірку виконання Ванчиковецькою сільською радою припису від 13.12.2013 р. №06/40-52-29-ПР, результати якої зафіксовані в акті перевірки №06/40-50-1-АП (а.с. 21-22).
Перевіркою встановлено, що припис від 13.12.2013 р. №06/40-52-29-ПР Ванчиковецькою сільською радою не виконаний.
Враховуючи вищевикладене, позивачем видано припис від 25.02.2014 р. №06/40-50-4-ПР. Про виконання припису в цілому відповідача зобов’язано повідомити до 07.04.2014 р. (а.с. 23-25).
За ухилення від виконання припису від 13.12.2013 р. №06/40-52-29-ПР позивачем винесено постанову від 07.03.2014 р. №06/40-50-2-ПШ про накладення штрафу на Ванчиковецьу сільську раду у розмірі 2550,00 грн. (а.с. 26). Вказана постанова отримана відповідачем 11.03.2014 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового повідомлення (а.с. 28).
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії врегульовано Законом України “Про електроенергетику”.
Згідно ст. 8 цього Закону державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
Згідно п. 2.1 Положення про Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні, затвердженого Директором “НЕК “Укренерго” від 21.03.2006 р., одним із завдань Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні є здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Південно-Західному регіоні, в т.ч. інспекції в Чернівецькій області.
Підпунктом п.п. 4.1.11 п. 4.1 розділу 4 цього Положення передбачено, що Держенергонагляд в Південно-Західному регіоні має право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на нього функцій, брати участь у веденні в господарських, адміністративних, місцевих судах та інших судових органах з питань діяльності Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні та користуватися правами, наданими законом позивачу, відповідачу або третій стороні, представляти інтереси регіональної інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні та відповідних структурних підрозділів, в тому числі, державної інспекції за режимами споживання електричної та теплової енергії в Чернівецькій області Держенергонагляду в Південно-Західному регіоні.
Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах з енергонагляду, є ДП “НЕК Укренерго” та його відокремлений підрозділ “Держенергонагляд в Південно-Західному регіоні”.
Статтею 26 Закону України “Про електроенергетику” передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 10 Положення “Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 р., суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, накладений штраф за порушення законодавства про електроенергетику відповідачем в добровільному порядку не сплачено, постанови № 06/40-52-7-ПШ від 23.12.2013 р. та № 06/40-50-2-ПШ від 07.03.2014 р. відповідачем в судовому порядку не оскаржено, у зв’язку з чим утворилась заборгованість на загальну суму 7650,00 грн.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Як слідує з матеріалів справи, позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми штрафу на день розгляду справи в суді або ж спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони – суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійсненні нею документально підтвердженні судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки у позивача відсутні витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, суд враховуючи приписи ч. 2 ст. 94 КАС України не вирішує питання, щодо повернення судового збору.
Частиною 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі – Закон № 3674-VI) визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Підпунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який становить 10% від визначеної Законом суми за подання позову майнового характеру у розмірі 182,70 грн. (1218,00 грн. х 1,5) х 0,1%), що підтверджується платіжним дорученням № 2032 від 30.05.2014 (а.с. 40).
У зв'язку з тим, що судове рішення прийнято на користь позивача та враховуючи положення ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI, суд приходить до висновку, що решта суми судового збору в сумі 1644,30 грн. (1218,00 грн. х 1,5) - 182,70) необхідно стягнути з Ванчиковецької сільської ради.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись статтями 11, 71, 79, 86, 94, 158-162, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Ванчиковецької сільської ради до Державного бюджету України (р/р 31118106700157, МФО 856135, УДКСУ у Новоселицькому районі, код ЄДРПОУ 38038355, код платежу 21081100) 7650,00 грн. штрафних санкцій.
3. Стягнути з Ванчиковецької сільської ради до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1644,30 грн.
4. Постанову звернути до негайного виконання.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Суддя В.К. Левицький