КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/1233/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.
Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Літвіної Н.М.
при секретарі: Біднячук Ю.С.
розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу Головного Управління Держземагентства у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного Управління Держземагентства у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до суду із позовом до відповідача Головного Управління Держземагентства у місті Києві з вимогами про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2014 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держземагентства у місті Києві щодо невидачі ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) та ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), згідно їх звернень від 05.12.2013 року.
Зобов'язано Головне управління Держземагентства у місті Києві (ідентифікаційний код 38516867) на підставі звернень від 05.12.2013 надати ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) та ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, оскільки вона винесена з порушенням норм матеріального права, за неповного з'ясування обставин справи, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В судовому засіданні представник апелянта вимоги, викладені в апеляційній скарзі підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, а оскаржувану постанову скасувати.
Представник ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги, оскаржувану постанову просив залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, сторони, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачі звернулися до відповідача з клопотаннями від 05.12.2013, у яких просили надати довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, зазначеної на доданих графічних матеріалах.
Відповідач листами від 26.12.2013 №5623, №5617, №5631 повідомив позивачів про те, що, відповідно до ст.50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають в себе, в тому числі довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Проекти землеустрою розробляються на підставі дозволу відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом).
З метою повного та якісного опрацювання даного питання, відповідач запропонував позивачам, для отримання вищезазначеної довідки надати наступні документи: копію паспорта та ідентифікаційного коду заявника; копію документа, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженої заявником особи); копію паспорта та ідентифікаційного номеру (у разі подання заяви уповноваженою особою); копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (за наявністю) або копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки у власність/ користування (у випадку якщо земельна ділянка надавалася у власність чи користування до 2013 року); копію дозволу на розроблення проекту землеустрою; графічні матеріали на яких зазначено місце розташування земельної ділянки. Також, відповідач запропонував звернутися із заявою щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями разом із вказаними вище документами до Головного Управління Держземагентства у м. Києві в дні прийому.
Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивачі надали усі необхідні документи для отримання запитуваних довідок, та мають право на отримання відомостей з Державного земельного кадастру, відповідно до вчинених дій.
Проте, колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120 «Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві» громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають безпосередньо до Київської міської ради клопотання про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку для зазначених цілей в оренду - клопотання в довільній формі про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Встановлено, що до клопотання додається відповідний перелік документів, серед зазначеного переліку Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відсутня.
Таким чином, ненадання відповідачем довідки з державної статистичної звітності, не порушує права позивачів щодо одержання безоплатно у власність земельну ділянку.
До того ж, згідно зі ст.5 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються підстави для одержання адміністративної послуги.
Відповідно до положень ст.50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, зокрема, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України № 835 від 01.08.2011 року, встановлений перелік адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі, зокрема, надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
Так, відповідно підсумовуючи вищезазначене, колегія суддів встановила, що довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями є складовою частиною проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, але не є джерелом інформації про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Згідно зі ст.33 Закону України «Державний земельний кадастр», облік земель у Державному земельному кадастрі здійснюється за кількістю та якістю земель і земельних угідь.
Відповідно до п.6 ст.28-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», до 2015 року облік кількості та якості земель здійснюється на підставі державної статистичної звітності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Копії звітів з кількісного обліку земель передаються на безоплатній основі відповідним сільським, селищним та міським радам.
У ст.38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено порядок користування відомостями Державного земельного кадастру.
Приписами ч.5 ст.38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено перелік осіб, які мають право на отримання відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що позивачі не є особами, які мають право на отримання відомостей з Державного земельного кадастру .
Колегія суддів не погоджується з висновком суду стосовно того, що відповідачем розглянуто клопотання від 05.12.2013 року з порушенням вимог Закону України «Про адміністративні послуги», так як з матеріалів справи встановлено, що відповідачем прийнято клопотання і запропоновано позивачам надати відповідний перелік документів для повного з'ясування питання.
Статтею 5 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: 1) підстави для одержання адміністративної послуги; 2) суб'єкт надання адміністративної послуги та його повноваження щодо надання адміністративної послуги; 3) перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги; 4) платність або безоплатність надання адміністративної послуги; 5) граничний строк надання адміністративної послуги; 6) перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.
Як вбачається з листів від 05.12.2013 року, відповідачем запропоновано позивачам звернутися із заявою щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями разом із вказаними документами до Головного управління Держземагентства у м. Києві в дні прийому.
Таким чином, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем розглянуто клопотання позивачів не у відповідності до вимог Закону України «Про адміністративні послуги».
Відповідно до ч.2, 3 ст.3 Закону України «Про адміністративні послуги», надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами, які регулюють суспільні відносини у відповідних сферах. Вимоги цього Закону поширюються на надання суб'єктом надання адміністративних послуг витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.
Частиною 1 ст.5 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги.
Відповідно до положень ст.8 Закону України «Про адміністративні послуги», суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується. Інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію, зокрема, про перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, порядок та спосіб їх подання, а у разі потреби - інформацію про умови чи підстави отримання адміністративної послуги.
Наказом Держземагенства України №133 від 29.03.2013 року було затверджено Примірні Інформаційні та Технологічні картки адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держземагентства України.
Так, пунктом 9 Примірної інформаційної картки адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держземагентства України про надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), передбачено вичерпний перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, а саме: заяву про надання відомостей з Державного земельного кадастру за визначеною формою.
Додатком 42 Порядку ведення Державного земельного кадастру встановлена форма заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17 жовтня 2012 року.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність відповідача, в даному випадку є безпідставною.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем не було додержано форми, яка затверджена положеннями постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10. 2012 року.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачу було запропоновано звернутися до Головного управління Держземагенства у м. Києві із заявою щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст.8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, в зв'язку з чим рішення суду першої інстанції слід скасувати.
Згідно з ст.198 та ст.202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального чи процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування таких обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та постановлення нової, якою в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного Управління Держземагентства у місті Києві - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2014 року - скасувати, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного Управління Держземагентства у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Ганечко
Судді: А.Ю. Коротких
Н.М. Літвіна
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Літвіна Н. М.