Копія
Справа № 822/2486/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретаріТимчишину В. М. за участі:представника позивача - Шпака А.П. за договором від 22.02.2014 представника відповідача - Рисюка П.В. за довіреністю №8369/10/22-09-10-08 від 11.06.2014 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом виробничого кооперативу "Іскра-2007" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
ВСТАНОВИВ:
Виробничий кооператив "Іскра-2007" (далі - позивач, ВК "Іскра-2007") звернувся в суд з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (далі - відповідач, Кам'янець-Подільська ОДПІ) про визнання протиправними відмов Кам'янець-Подільської ОДПІ від 13.02.2014 №1926/22-09-15-03-323 та від 28.05.2014 №7546/22-09/15-03 у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку (далі - ФСП) у 2014 році ВК "Іскра-2007"; зобов'язання Кам'янець-Подільську ОДПІ підтвердити ВК "Іскра-2007", ЄДРПОУ 34816276, статус платника ФСП у 2014 році шляхом видачі довідки про підтвердження статусу платника ФСП ВК "Іскра-2007" у відповідності до вимог чинного Податкового кодексу України (далі - ПК України).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 05.02.2014 відповідно до вимог п.308.1 ст.308 ПК України ВК "Іскра-2007" подав до Кам'янець-Подільської ОДПІ усі необхідні документи для підтвердження статусу платника ФСП у 2014 році, однак отримав відмову у підтвердженні статусу платника ФСП (від 13.02.2014 №1926/22-09-15-03-323) у зв'язку із наявністю податкового боргу станом на 1 січня базового (звітного) року, що виник у зв'язку із визначенням грошового зобов'язання платнику контролюючим органом шляхом винесення податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 №0003752202. Зазначає, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2014 по справі №822/505/14, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.05.2014, визнано вищевказане податкове повідомлення-рішення протиправним і скасовано. Враховуючи встановлену судом протиправність і незаконність податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 №0003752202, відмова Кам'янець-Подільської ОДПІ є протиправною, та такою, що не відповідає вимогам ПК України. Позивач 14.05.2014 повторно звернувся до Кам'янець-Подільської ОДПІ з заявою про видачу довідки про підтвердження статусу платника ФСП ВК "Іскра-2007". 28.05.2014 ВК "Іскра-2007" отримало лист від Кам'янець-Подільської ОДПІ №7546/22-09/15-03, в якому відповідач зазначає, що ВК "Іскра-2007" в поточному році не може бути зареєстрований платником ФСП. Звертає увагу на розмежування законодавцем понять "реєстрація платника податків платником ФСП" та "підтвердження статусу платника ФСП уже зареєстрованих платників ФСП, яке проводиться щороку". Так, обставина відсутності податкового боргу станом на 1 січня базового (звітного) року є необхідною для реєстрації платника ФСП, який вперше реєструється таким платником у відповідності до вимог п.301.6 ст.301 ПК України. Підтвердження статусу платника ФСП для платників, що уже були зареєстровані платниками ФСП у минулих роках регулюється п.308.1 ст.308 ПК України. Вказана норма ПК України не містить вимоги про відсутність податкового боргу платника станом на 1 січня базового (звітного) року.
08.07.2014 представник позивача подав до суду заяву про зменшення позовних вимог (вх.№20888 від 08.07.2014), відповідно до якої уточняє позовні вимоги та просить: визнати протиправною відмову Кам'янець-Подільської ОДПІ від 13.02.2014 №1926/22-09/15-03-323 у підтвердженні статусу платника ФСП у 2014 році ВК "Іскра-2007"; зобов'язати Кам'янець-Подільську ОДПІ підтвердити ВК "Іскра-2007" статус платника ФСП у 2014 році шляхом видачі довідки про підтвердження статусу платника ФСП у 2014 році у відповідності до вимог ПК України. Представник відповідача щодо поданої заяви не заперечує. Дане уточнення приймається судом.
Представник позивача в судовому засіданні уточненні позовні вимоги підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.№20049 від 01.07.2014) просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що ПК України жодним чином не передбачає особливих (в т.ч. спрощених) умов для суб'єкта господарювання, який вже мав статус платника ФСП, а з метою забезпечення гарантованого надходження до державного бюджету коштів у вигляді податків та зборів встановлює рівні умови, зокрема і щодо відсутності податкового боргу. Згідно п.1 р.ІІ Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом від 05.12.2013 №765, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним податком. На виконання пп.301.6.3 п.301.6 ст.301 ПК України при вирішенні питання щодо набуття і підтвердження статусу платника ФСП контролюючий орган за даними інтегрованих карток (раніше це були особові рахунки) платника податку перевіряє виконання умов щодо відсутності податкового боргу на 1 січня базового (звітного) року, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини). У разі наявності на 1 січня базового (звітного) року податкового боргу по будь-якому податку або збору (що мало місце в даному випадку), сільськогосподарський товаровиробник не може бути зареєстрований як платник ФСП. 05.02.2014 ВК "Іскра-2007" подало до Кам'янець-Подільської ОДПІ податкову декларацію по ФСП. За ВК "Іскра-2007" по платежу 30 14010100 02 (ПДВ) станом на 01.01.2014 рахується заборгованість в сумі 28520,44 грн., яка виникла у зв'язку з визначенням грошового зобов'язання платнику контролюючим органом шляхом винесення податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 №0003752202, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника (особового рахунку). На виконання вимог пп.301.6.3 п.301.6 ст.301 ПК України Кам'янець-Подільською ОДПІ листом від 13.02.2014 №1926/22-09-15-03-323 повідомлено суб'єкта господарювання про те, що в поточному році ВК "Іскра-2007" не може бути зареєстроване платником ФСП станом на 01.01.2014. 14.05.2014 позивач повторно (з пропущенням строків звернення, згідно з п.308.1 ст.308 ПК України - до 20-го лютого) звернувся до Кам'янець-Подільської ОДПІ з заявою про підтвердження статусу платника ФСП. На виконання пп.301.6.3 п.301.6 ст.301 ПК України Кам'янець-Подільською ОДПІ листом від 28.05.2014 №7546/22-09-15-03 повідомлено суб'єкта господарювання про те, що в поточному році ВК "Іскра-2007" не може бути зареєстроване платником ФСП в зв'язку з наявною сумою узгодженого податкового боргу станом на 01.01.2014.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення частково на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що 05.02.2014 ВК "Іскра-2007" звернувся до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області з метою підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Кам'янець-Подільською ОДПІ листом від 13.02.2014 №1926/22-09-15-03-323 було відмовлено позивачу у реєстрації в якості платника ФСП в поточному році (2014) у зв'язку з наявністю податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 28520,44 грн. станом на 01.01.2014, який виник у зв'язку з визначенням грошового зобов'язання позивачу контролюючим органом шляхом винесення податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 форми "Р" №0003752202.
Досліджуючи правомірність вимог позивача щодо визнання протиправною відмову Кам'янець-Подільської ОДПІ від 13.02.2014 №1926/22-09/15-03-323 у підтвердженні статусу платника ФСП у 2014 році ВК "Іскра-2007", судом враховується наступне.
Порядок користування спеціальним податковим режимом шляхом сплати фіксованого сільськогосподарського податку врегульовані главою 2 розділу ХІV "Спеціальні податкові режими".
Відповідно до п.308.1 ст.308 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку щороку, до 20 лютого, подають станом на 1 січня поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Пунктом 308.3 ст.308 ПК України визначено, що довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви контролюючим органом за місцезнаходженням такого платника (місцем перебування на податковому обліку).
Згідно із підпунктом 301.6.3 п.301.6 ст.301 ПК України, не може бути зареєстрований як платник податку суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
З аналізу наведеного пп.301.6.3 п.301.6 ст.301 ПК України слідує, що обов'язковою умовою для реєстрації платником ФСП та перебування у цьому статусі є відсутність у суб'єкта господарювання податкового боргу станом на 1 січня базового (звітного) року.
Відповідно до підпункту 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Статтею 56 ПК України визначено порядок оскарження податкових повідомлень-рішень та інших рішень, прийнятих контролюючими органами. Так, згідно із п.56.1 зазначеної статті рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно до п.56.2 ст.56 ПК України, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
В свою чергу п.56.3 даної статті ПК України визначено, що скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 ст.44 цього кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідно до п.56.15 ст.56 ПК України скарга, подана з дотриманням строків, визначених п.56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Згідно із пп.56.17.5 п.56.17 ст.56 ПК України, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Судом встановлено, що первинну скаргу на податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ від 13.12.2013 №0003752202 позивач подав 20.01.2014 (вх.№105/з від 21.01.2014 ГУ Міндоходів у Хмельницькій області). Як наслідок рішенням Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області від 30.01.2014 №1333/10/22-01-10-03-14 скаргу позивача залишено без розгляду, в зв'язку з порушенням строку передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення.
Таким чином, в силу імперативної вимоги ПК України - пп.301.6.3 п.301.6 ст.301 ПК України, враховуючи наявність у позивача станом на 01.01.2014 року (станом на 1 січня базового (звітного) року) узгодженого грошового зобов'язання (податкового боргу в розмірі 28520,44 грн., який виник у зв'язку з визначенням грошового зобов'язання контролюючим органом шляхом винесення податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 форми "Р" №0003752202) у відповідача були наявні правові підставі для відмови у підтвердженні статусу платника ВК "Іскра-2007" як платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік. А, відтак, в задоволенні позовних вимог, в частині визнання протиправною відмову Кам'янець-Подільської ОДПІ від 13.02.2014 №1926/22-09/15-03-323 у підтвердженні статусу платника ФСП у 2014 році ВК "Іскра-2007", слід відмовити.
Досліджуючи правомірність вимог позивача щодо зобов'язання Кам'янець-Подільську ОДПІ підтвердити ВК "Іскра-2007" статус платника ФСП у 2014 році шляхом видачі довідки про підтвердження статусу платника ФСП у 2014 році у відповідності до вимог ПК України, судом враховується наступне.
Згідно абз.1 п.56.18 ст.56 ПК України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до абз.4 п.56.18 ст.56 ПК України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Позивач, не погоджуючись із прийнятим Кам'янець-Подільською ОДПІ податковим повідомленням-рішенням від 13.12.2013 №0003752202 оскаржив його в судовому порядку.
Як наслідок, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2014 по справі №822/505/14 (набрала законної сили 13.05.2014), залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.05.2014, адміністративний позов виробничого кооперативу "Іскра-2007" задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області від 13.12.2013 року форми "Р" №0003752202.
Відповідно до ст.14, ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Враховуючи визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ від 13.12.2013 року форми "Р" №0003752202, згідно постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2014 по справі №822/505/14, яка набрала законної сили 13.05.2014 та, відповідно, відсутність податкового боргу позивача за цим рішенням, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Кам'янець-Подільську ОДПІ підтвердити ВК "Іскра-2007" статус платника ФСП у 2014 році шляхом видачі довідки про підтвердження статусу платника ФСП у 2014 році у відповідності до вимог ПК України є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (ст.161 КАС України).
Частиною 3 ст.94 КАС України визначено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами судам у резолютивній частині такого судового рішення слід зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов виробничого кооперативу "Іскра-2007" задовольнити частково.
Зобов'язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області видати виробничому кооперативу "Іскра-2007" довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь виробничого кооперативу "Іскра-2007" судові витрати у розмірі 36,54 грн. (тридцять шість гривень 54 коп.), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 11 липня 2014 року
Постанова не набрала законної сили
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк