Ухвала суду № 39703206, 08.07.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2014
Номер справи
806/582/14
Номер документу
39703206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Черноліхов С.В.

Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.

ПОСТАНОВА

іменем України

"08" липня 2014 р. Справа № 806/582/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Франовської К.С.

Хаюка С.М.,

при секретарі Степанській А.В. ,

за участю сторін представника апелянта ,прокурора , представника відповідача , представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фонду державного майна України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" березня 2014 р. у справі за позовом Обласного дочірнього підприємства по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" до Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, Реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області, третя особа - Фонд державного майна України, про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2014 року позивач звернувся з позовом, в якому просив скасувати рішення та запис Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир, на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року, а також зобов'язати реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції Житомирської області провести державну реєстрацію права власності позивача на вказаний майновий комплекс.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року по справі № 17/5007/98/11, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 25 січня 2012 року, визнано право власності на цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег" за державою. На підставі вказаного судового рішення комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 18 вересня 2012 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир і внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В подальшому постановою Вищого господарського суду України від 19 грудня 2012 року рішення суду першої та апеляційної інстанцій по справі № 17/5007/98/11 скасовано, у зв'язку з чим підлягає скасуванню реєстрація права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 березня 2014 року позов задоволено частково.

Скасовано рішення та запис Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир, на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, Фонд державного майна України подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що оскільки постановою Вищого господарського суду України від 19 грудня 2012 року скасовано рішення господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року по справі № 17/5007/98/11, яке стало підставою для прийняття рішення про державну реєстрацію права держави в особі Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир, тому підлягає скасуванню рішення та запис Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Проте, колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Встановлено, що 10 січня 2001 року Обласному дочірньому підприємству по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" видано свідоцтво про право власності на туристичну базу "Лісовий берег".

Разом з тим, рішенням господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року по справі № 17/5007/98/11, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 25 січня 2012 року, визнано за державою в особі Фонду державного майна України право власності на майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир.

На підставі судового рішення 18 вересня 2012 року комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради прийнято рішення про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег" і внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В подальшому постановою Вищого господарського суду України від 19 грудня 2012 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій по справі № 17/5007/98/11 скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Житомирської області.

Постановою Господарського суду Житомирської області від 09 квітня 2013 року визнано за державою в особі Фонду державного майна України, 01133 м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, ідентифікаційний код 20055032 право власності на майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований в м. Житомирі, Чуднівське шосе, 1.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (далі - Закон №1952- IV).

За визначенням статті 2 Закону №1952-ІV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Законом України від 11.02.2010 р. № 1878 VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (далі - Закон № 1878-VI) було викладено в новій редакції Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004р. № 1952-ІV, якою змінено назву закону та порядок проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень.

На виконання вказаного Закону в Україні було створено систему органів державної реєстрації. Зокрема, Указом Президента України від 06.04.2011 р. №401/2011 затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр), згідно з пп.10 п.4 якого саме на Укрдержреєстр та його структурні підрозділи покладено обов'язок здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

В силу вимог п.2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 1878-VI, державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, почала здійснюватися з 1 січня 2013 року.

Таким чином, з 01.01.2013 р. державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону здійснюють органи Державної реєстраційної служби України та нотаріуси як спеціальні суб'єкти, на яких покладаються функції державного реєстратора, а БТІ позбавлені повноважень щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. №703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок №703) та Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Порядок надання інформації).

Законом №1952- IV та Порядком №703 передбачено проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, інших речових прав за заявочним принципом шляхом подання уповноваженому суб'єкту відповідної заяви про державну реєстрацію, форму і вимоги до якої встановлює Міністерство юстиції України (ч.4 ст.15 Закону, п.7 Порядку).

Згідно з ч. 1 ст.26 Закону №1952- IV записи до Державного реєстру прав на нерухоме майно вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. При цьому, частиною четвертою статті 9 Закону №1952- IV визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

До передбачених статтею 19 Закону №1952- IV підстав для державної реєстрації прав та їх обтяжень віднесено в тому числі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Підстави для відмови у державній реєстрації визначені статтею 24 Закону.

З прийняттям нової редакції Закону №1952- IV змінено законодавчий підхід до порядку скасування державної реєстрації прав.

Так, на відміну від попередньої редакції Закону №1952-IV, за якою державна реєстрація речових прав скасовувалася в разі, зокрема, винесення судом відповідного рішення, про що вносилися дані до Реєстру прав власності на нерухоме майно, наразі частиною другою статті 26 чинної редакції Закону №1952- IV передбачено внесення до Державного реєстру прав на нерухоме майно запису про скасування державної реєстрації прав "у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав".

Ці ж підстави для скасування запису державної реєстрації прав передбачені Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. №1141 (далі - Порядок №1141).

Колегія суддів зазначає, що законодавством у сфері державної реєстрації прав не встановлено правонаступництва органів державної реєстрації прав у зазначеній сфері, тобто переходу права і обов'язків від підприємств бюро технічної інвентаризації, органів земельних ресурсів або інших органів, які до 01.01.2013 р. проводили державну реєстрацію речових прав. Крім того, Порядок ведення Державного реєстру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. №1141, не встановлює можливості внесення змін до тих записів (або їх погашення), які здійснювалися в системі реєстру, що вівся до 2013 року. За таких обставин, органи державної реєстрації прав на нерухоме майно не мають повноважень та не можуть провести будь-які реєстраційні дії щодо скасування реєстрації права власності, або внесення змін як на правовстановлювальних документах, так і безпосередньо в реєстрі, до записів про право власності, реєстрація яких була проведена до 2013 року.

Таким чином, для скасування державним реєстратором органу Укрдержреєстру запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно на підставі рішення суду, необхідно, аби вказаним рішенням суду скасовувалося рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, та, крім цього, запис про державну реєстрацію прав містився в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. 41. Порядку, Державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У разі скасування на підставі рішення суду державної реєстрації прав, проведеної до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент такої реєстрації, записів про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 р., за відсутності державної реєстрації таких прав у Державному реєстрі прав державний реєстратор переносить до Державного реєстру прав записи про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, та вносить запис про скасування державної реєстрації прав.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що для скасування рішення та запису про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на спірне нерухоме майно, позивач мав звернутись з відповідною заявою до реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області, яка у спосіб, визначений п.п.15-21 Порядку 1141, повинна була внести дані про реєстрацію права власності за Фондом державного майна України на спірне нерухоме майно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, функціонування якого розпочалося з 01 січня 2013 року, після чого , за наявності підстав, провести дії щодо скасування такої реєстрації відповідно до п.41 Порядку 1141.

Колегія суддів зазначає, що позивачем, в порушення заявочного принципу закріпленого Законом №1952- IV та Порядком №703, не надано доказів звернення з заявою до реєстраційної служби про скасування запису про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в частині скасування рішення та запису Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 3 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фонду державного майна України задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" березня 2014 р. в частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову Обласного дочірнього підприємства по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" до Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради,Реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області,Фонду державного майна України - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук

судді: (підпис) К.С. Франовська

(підпис) С.М.Хаюк

З оригіналом згідно: суддя _______ І.Ф.Бондарчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "09" липня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Обласне дочірнє підприємство по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" вул. Велика Бердичівська,67,м.Житомир,10002

3- відповідачу/відповідачам: Комунальне підприємство "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради вул.В.Бердичівська,15/1,м.Житомир,10014

4 -Реєстраційна служба Житомирського міського управління юстиції Житомирської області вул.Корольова,3/14,м.Житомир,10014

5-третій особі: Фонд державного майна України - вул. Кутузова, 18/9,м.Київ,01133,

6 - представник позивача - Орєхов Роман Васильович м. Житомир, а/с ,10014

7 - прокуратура Житомирської області вул. 1 -го Травня, 11, м. Житомир,