УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2014 р.Справа № 574/433/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області на постанову Буринського районного суду Сумської області від 06.05.2014р. по справі № 574/433/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області
про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
06 травня 20414 року постановою Буринського районного суду Сумської області позов ОСОБА_1 до УПФ України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов"язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною відмову відповідача, Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області (вул. Щорса, буд.6, м.Буринь, Сумська обл., ідентифікаційний код 22977037), здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії як державному службовцю з 02 квітня 2014 року на підставі довідки Буринської районної державної адміністрації від 21.03.2014 № 01-12/775 про складові заробітної плати (надбавки за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням інших виплат (індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язано відповідача, Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області (вул.Щорса, буд.6, м.Буринь, Сумська обл., ідентифікаційний код 22977037), здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії як державному службовцю з 02 квітня 2014 року на підставі довідки Буринської районної державної адміністрації від 21.03.2014 №„01-12/775 про складові заробітної плати (надбавки за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням інших виплат (індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань).
У апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Заявник посилається на порушення судом норм матеріального права та зазначає, що пенсія позивачці обчислена та виплачується у відповідності до вимог Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865. Проведення перерахунку такої пенсії є безпідставним, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є разовими окремими виплатами, які мають нерегулярний характер, а отже при призначенні пенсії не включаються до заробітку для її обчислення.
ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу подано не було.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 01 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області із заявою про врахування до заробітної плати при перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
02.04.2014 року листом за вих.№640/03-29 Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області повідомило позивачку, що рішенням від 02.04.2014 року в перерахунку її пенсії за поданою заявою відмовлено. Мотивуючи відмову, управління зазначило, що такі виплати як індексація грошових доходів та матеріальна допомога не входять до складу заробітної плати державного службовця, а отже і не враховуються під час обчислення розміру пенсії (а.с.20).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримані позивачкою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні були бути включені відповідачем до заробітку з якого обчислюється пенсія державного службовця.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) (далі - Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що індексація грошових доходів та матеріальна допомога, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачки, є обґрунтованим.
Посилання відповідача у апеляційній скарзі на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки зазначені види виплат мають разовий характер і не можуть зараховуватись до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії, є безпідставними з огляду на норми ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З матеріалів справи вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії позивача є отримана ним довідка від 21.03.2014 року №01-12/775 про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.21-22). Зазначений документ дає право для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.
Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області - залишити без задоволення.
Постанову Буринського районного суду Сумської області від 06.05.2014р. по справі № 574/433/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 11.07.2014 р.
Помічник судді Цюпак О.П.