Постанова № 39700311, 27.06.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.06.2014
Номер справи
826/6719/14
Номер документу
39700311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 червня 2014 року № 826/6719/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомГромадської організації «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА»доСвятошинського районного управління юстиції у м. Києвіпровизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

19 травня 2014 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Громадська організація «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» (далі - ГО «ДКУ», позивач) з адміністративним позовом про:

- визнання протиправною бездіяльності Святошинського районного управління юстиції у м. Києві (далі - Святошинське РУЮ у м. Києві, відповідач), пов'язану з невнесенням до Реєстру громадських об'єднань відомостей про Громадську організацію «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 39050956, зареєстровану 25.12.2013 р., Свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки від 25.12.2013 р. № 1-0236-2013 Г.О.);

- зобов'язання відповідача внести відомості до Реєстру громадських об'єднань про Громадську організацію «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 39050956, зареєстровану 25.12.2013 р., Свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки від 25.12.2013 р. № 1-0236-2013 Г.О.)

Позовні вимоги мотивовані тим, що після перевірки відомостей про ГО «ДКУ» в Реєстрі громадських об'єднань, позивачем встановлено відсутність відомостей про реєстрацію громадського об'єднання, які вносяться реєстратором у день або на наступний робочий день з дня прийняття рішення про реєстрацію громадського об'єднання.

На переконання позивача, невнесення до Реєстру громадських об'єднань відомостей про ГО «ДКУ» є протиправною бездіяльністю реєстратора.

З метою відновлення порушених прав та інтересів, позивач вважає за необхідне зобов'язати відповідача внести відомості до Реєстру громадських об'єднань про ГО «ДКУ».

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги повністю підтримали та просили їх задовольнити.

Відповідач своїми правами на подання заперечень проти адміністративного позову, пояснень, передбаченими статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався.

В судове засідання представник відповідача не з'явився.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з неявкою в судове засідання 18.06.2014 р. представника відповідача, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення його представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Громадську організацію «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» було створено 04 грудня 2013 року шляхом проведення засновницьких зборів, що оформлено протоколом Установчих зборів № 1 від 04 грудня 2013 року.

В подальшому, згідно вимог чинного законодавства до Святошинського районного управління юстиції у м. Києві було надано пакет документів для проведення державної реєстрації ГО «ДКУ».

25 грудня 2013 року від Святошинського районного управління юстиції у м. Києві позивачем було отримано листа за № 522, відповідно до якого відповідач повідомив, що заяву про реєстрацію громадського об'єднання розглянуто та за результатами розгляду прийнято рішення зареєструвати ГО «ДКУ».

ГО «ДКУ» було зареєстровано Святошинським районним управлінням юстиції у м. Києві згідно наказу від 25.12.2013 р. № 82/02 та внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі чого 17.01.2014 р. було видано Виписку з ЄДРЮОФОП серії АГ № 475589, Свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки від 25 грудня 2013 року № 1-0236-2013 Г.О., а також Статут ГО «ДКУ» з відповідною відміткою про проведення процедури державної реєстрації громадської організації з отриманням статусу юридичної особи, а також проставлено відповідну відмітку на статуті ГО «ДКУ».

В квітні 2014 року позивачем в мережі Інтернет за адресою - http://rgo.informjust.ua. було здійснено перевірку відомостей про ГО «ДКУ» в Реєстрі громадських об'єднань.

Не знайшовши в Реєстрі громадських об'єднань відомостей про свою громадську організацію позивач вирішив звернутись до суду.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані позивачем докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з доводами Громадської організації «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА», виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 р. № 4572-VI (далі - Закон № 4572-VI), Порядку ведення Реєстру громадських об'єднань та обміну відомостями між зазначеним Реєстром і Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2012 р. № 1212 (далі - Порядок № 1212).

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначені Законом № 4572-VI.

Відповідно до ст. 1 Закону № 4572-VI (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Частиною першою статті 9 Закону № 4572-VI визначено, що утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом.

Громадські об'єднання реєструються або повідомляють про своє утворення у порядку, передбаченому цим Законом, протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів (ч. 8 ст. 9 Закону № 4572-VI).

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону № 4572-VI громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з урахуванням особливостей, установлених цим Законом.

На підставі поданих документів уповноважений орган з питань реєстрації протягом семи робочих днів з дня їх отримання приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації громадського об'єднання, про направлення документів на доопрацювання чи про залишення документів без розгляду по суті (ч. 9 ст. 12 Закону № 4572-VI).

У відповідності до ч. 11 ст. 12 Закону № 4572-VI за відсутності підстав для відмови у реєстрації громадського об'єднання, передбачених частиною десятою цієї статті, для направлення документів на доопрацювання, передбачених частиною чотирнадцятою цієї статті, або для залишення документів без розгляду по суті, передбачених частиною сімнадцятою цієї статті, уповноважений орган з питань реєстрації у межах строку, визначеного частиною дев'ятою цієї статті: 1) приймає рішення у формі наказу про реєстрацію громадського об'єднання; 2) вносить до Реєстру громадських об'єднань відомості про зареєстроване громадське об'єднання та забезпечує внесення відомостей про зареєстроване громадське об'єднання як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) видає (надсилає рекомендованим листом з повідомленням про вручення) керівнику або особі (особам), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - виписка з Єдиного державного реєстру), свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки установленого Кабінетом Міністрів України зразка (далі - свідоцтво про реєстрацію) та один примірник статуту з відміткою про реєстрацію.

Частиною 22 ст. 12 Закону № 4572-VI визначено, що рішення, дії чи бездіяльність уповноваженого органу з питань реєстрації, прийняті (вчинені) на підставі цієї статті, можуть бути оскаржені до суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно з ст. 17 Закону № 4572-VI з метою обліку громадських об'єднань та забезпечення загального доступу до інформації про громадські об'єднання уповноважений орган з питань реєстрації веде Реєстр громадських об'єднань.

Включення відомостей про громадські об'єднання до Реєстру громадських об'єднань здійснюється уповноваженим органом з питань реєстрації згідно з відомостями, що містяться в документах, які подаються громадськими об'єднаннями в порядку, передбаченому статтями 12, 13, 14, 16, 19 цього Закону. Обробка персональних даних, зазначених у пункті 3 частини третьої статті 12, пунктах 2, 3 частини другої статті 16 цього Закону, а також оприлюднення в Реєстрі громадських об'єднань відомостей про осіб, обраних до складу керівних органів громадського об'єднання, або особу, уповноважену представляти громадське об'єднання, здійснюється уповноваженим органом з питань реєстрації відповідно до законодавства у сфері захисту персональних даних.

Основні відомості Реєстру громадських об'єднань є відкритими для безоплатного доступу на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань реєстрації.

Для реалізації права доступу до відомостей Реєстру громадських об'єднань користувачам надається можливість пошуку, перегляду, копіювання та друкування таких відомостей.

Порядок ведення Реєстру громадських об'єднань визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог ч. 5 ст. 17 Закону № 4572-VI Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок № 1212.

Цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Реєстру громадських об'єднань (далі - Реєстр), обміну відомостями між Реєстром та Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) (п. 1 Порядку № 1212).

Відповідно до пп. 3 п. 2 Порядку № 1212 реєстр - це єдина електронна база даних, яка створюється та ведеться з метою обліку громадських об'єднань та забезпечення доступу до інформації про громадські об'єднання.

Реєстратор Реєстру (далі - реєстратор) - уповноважена особа Укрдержреєстру, структурного підрозділу територіального органу Мін'юсту, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру (до призначення такої особи у зазначеному підрозділі - спеціаліст територіального органу Мін'юсту, на якого покладено відповідні повноваження) (пп. 4 п. 2 Порядку № 1212).

Приписами абзацу другого пп. 2 п. 7 Порядку № 1212 визначено, що реєстратор вносить відомості до Реєстру у день або на наступний робочий день з дня прийняття рішення про реєстрацію громадського об'єднання.

Виходячи з приписів вказаних вище норм права вбачається, що Законом № 4572-VI передбачений обов'язок уповноваженого органу з питань реєстрації на внесення до Реєстру громадських об'єднань відомостей про зареєстроване громадське об'єднання та - забезпечення внесення відомостей про зареєстроване громадське об'єднання як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Порядком № 1212 визначені терміни на внесення відомостей про реєстрацію громадського об'єднання до Реєстру громадських об'єднань, тобто у день або на наступний робочий день з дня прийняття рішення про реєстрацію громадського об'єднання.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення у формі наказу про реєстрацію громадського об'єднання - ГО «ДКУ» Святошинським РУЮ у м. Києві прийнято 25 грудня 2013 року, номер наказу 82/02.

Таким чином, відомості про реєстрацію громадського об'єднання (ГО «ДКУ») до Реєстру громадських об'єднань повинні бути внесені реєстратором не пізніше 26 грудня 2013 року.

З приводу встановленого суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону № 4572-VI посадові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, громадяни, іноземці, особи без громадянства за порушення законодавства про громадські об'єднання несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.

Пунктом 6 Порядку № 1212 визначено, що реєстратор відповідно до закону є відповідальним за своєчасність внесення інформації та за помилки в інформації, яка вноситься до Реєстру, допущені Реєстратором.

Як встановлено під час розгляду справи, відомості про реєстрацію громадського об'єднання (ГО «ДКУ») до Реєстру громадських об'єднань реєстратором внесені не були, відповідачем викладеної правової позиції в позові не спростовано, виходячи з наявних в матеріалах справи документів та виходячи з визначення поняття бездіяльності суб'єкта владних повноважень, де бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи (наприклад, неприйняття рішення за заявою особи, ненадання допомоги працівниками міліції, неоприлюднення нормативно-правового акта тощо), суд вважає, що з боку відповідача під час реєстрації громадського об'єднання допущено протиправну бездіяльність, що полягає у невнесенні до Реєстру громадських об'єднань відомостей про ГО «ДКУ».

З метою відновлення порушених прав та інтересів, суд вважає за необхідне зобов'язати Святошинське РУЮ у м. Києві внести до Реєстру громадських об'єднань відомості про Громадську організацію «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА».

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень, жодних письмових доказів не надав, а відтак не довів правомірності своїх дій.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і на підставі п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне адміністративний позов Громадської організації «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» повністю задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. 128, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Громадської організації «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Святошинського районного управління юстиції у м. Києві, пов'язану з невнесенням до Реєстру громадських об'єднань відомостей про Громадську організацію «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 39050956, зареєстровану 25.12.2013 р., Свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки від 25.12.2013 р. № 1-0236-2013 Г.О.).

3. Зобов'язати Святошинське районне управління юстиції у м. Києві внести відомості про Громадську організацію «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 39050956, зареєстровану 25.12.2013 р., Свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки від 25.12.2013 р. № 1-0236-2013 Г.О.) до Реєстру громадських об'єднань.

4. Присудити з Державного бюджету України на користь Громадської організації «ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ УКРАЇНА» понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко