Ухвала суду № 39698670, 25.06.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
2а-454/12/2770
Номер документу
39698670
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

У Х В А Л А

"25" червня 2014 р. м. Київ К/9991/72780/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Сороки М.О.,Гончар Л.Я.,Чумаченко Т.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в місті Севастополі, третя особа - ПАТ «Морстрой» про визнання дій незаконними, скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, за касаційною скаргою ПАТ «Морстрой» на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року, -

в с т а н о в и в:

У лютому 2012 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до суду з вказаним позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просили:

визнати протиправними дії Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у місті Севастополі щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1» від 07.02.2012 № 08382021354;

зобов'язати Інспекцію державного архітектуро-будівельного контролю у м. Севастополі скасувати реєстрацію декларації № 08382021354 від 07.02.2012 про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1».

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22 червня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про задоволення позову. Визнано протиправними дії Інспекції державного архітектуро-будівельного контролю у місті Севастополі щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1» від 07.02.2012 № 08382021354. Зобов'язано Інспекцію державного архітектуро-будівельного контролю у м. Севастополі скасувати реєстрацію декларації № 08382021354 від 07.02.2012 про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1».

У касаційній скарзі ПАТ «Морстрой», посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

У запереченні на касаційну скаргу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6. посилаючись на законність постанови суду апеляційної інстанції, просять залишити її без змін.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 є власниками квартир у АДРЕСА_1

Рішенням Севастопольської ради № 1422 від 24.01.2007 «Про передачу в оренду ПАТ «Морстой» земельної ділянки для будівництва двох 12-квартирних будинків по АДРЕСА_1)» вирішено затвердити проект землеустрою по відведенню земельних ділянок загальною площею 0,08га (у тому числі ділянка НОМЕР_1 площею 0,040га та ділянка НОМЕР_2 площею 0,040га) для будівництва двох 12-квартирних будинків; передати ПАТ «Морстрой» в оренду на 25 років дві земельні ділянки загальною площею 0,08га (у тому числі ділянка НОМЕР_1 площею 0,040га та ділянка НОМЕР_2 площею 0,040 га) для будівництва двох 12-квартирних будинків по АДРЕСА_1, з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та громадської забудови.

Згідно підпункту «д» пункту 9.2.2 договору оренди від 25.05.2005, ПАТ «Морстрой» зобов'язано здійснювати будівництво капітального об'єкту тільки відповідно до архітектурно-планувального завдання, проектної документації, яка пройшла державну експертизу у встановленому порядку, після отримання дозволу в інспекції державного архітектурного контролю. Аналогічне зобов'язання міститься у пункті 3.3 рішення Севастопольської міської ради від 24.01.2007р. № 1422.

Згідно робочого проекту «Два жилих будинки по АДРЕСА_1» 071119-ПЗ він розроблений територіальною проектною організацією «Крим НІОпроект» та узгоджений Управлінням міського будівництва і архітектури Севастопольської міської адміністрації від 04.06.2008 № 2-4/2928. Севастопольською міською службою Української державної інвестиційної експертизи наданий позитивний комплексний експертний висновок № Е-174/2008 від 28.07.2008 робочому проекту «Два жилих будинки по вул. Крестовського в місті Балаклава» 071119-ПЗ.

На підставі зазначених, а також інших документів, відповідачем надано дозвіл на виконання будівельних робіт № 436 від 08.10.2008 з будівництва двох житлових будинків по АДРЕСА_1.

07.02.2012 ПАТ «Морстрой» подало до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в місті Севастополі декларацію про початок будівельних робіт, яка зареєстрована 10.02.2012 за № 08382021354.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції на ухвалюючи нове судове рішення про задоволення позову, апеляційний суд виходив з наступного.

Згідно з вимогами статті 29 чинного на час спірних правовідносин Закону України «Про планування і забудову територій» дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі:

проектної документації;

документа, що засвідчує право власності чи користування (в тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою;

угоди про право забудови земельної ділянки;

рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;

комплексного висновку державної інвестиційної експертизи;

документа про призначення відповідальних виконавців робіт.

Видача та реєстрація дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється протягом одного місяця з дня подання заяви.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.

У відповідності до пунктів 1, 2 чинного на час спірних правовідносин Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від № 225 від 25.03.1993 державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів (далі - затверджені проектні рішення), місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.

Державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція та її територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 та підпункту 4 пункту 4 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19 листопада 2007 року №317 (втратив чинність згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 2 липня 2012 року №327), інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі є територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції, входять до сфери її управління, підзвітні і підконтрольні їй.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до покладених на них завдань видають замовникам та реєструють у встановленому порядку дозвіл на виконання підготовчих робіт та дозвіл на виконання будівельних робіт (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт, розширення та технічне переоснащення підприємств).

Пунктом 3.1 чинного на час спірних правовідносин Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затверджено наказом Держбуду України від 05.12.2000 № 273 встановлено, що документація, перелічена в пункті 2.1 цього Положення, подається забудовником (замовником) інспекції держархбудконтролю за місцем адміністративно-територіального розташування об'єкта.

Одержана від забудовника (замовника) документація, формується в реєстраційну справу об'єкта містобудування і зберігається в органах держархбудконтролю протягом строку спорудження об'єкта та п'яти років після його введення в експлуатацію.

У разі позитивного рішення інспекція держархбудконтролю видає забудовнику (замовнику) дозвіл на виконання будівельних робіт (додаток 2). У загальному журналі робіт, журналі авторського нагляду, одному примірнику будівельного генерального плану та пояснювальній записці ставиться штамп про реєстрацію об'єкта в органах держархбудконтролю.

Встановлено, що для отримання дозволу на виконання будівельних робіт №436 від 08.10.2008 ПАТ «Морстрой» надало відповідачу робочий проект «Два жилих будинки по АДРЕСА_1» 071119-ПЗ, а також комплексний експертний висновок №Е-174/2008 від 28.07.2008, який відкликано Севастопольською міською службою Української державної інвестиційної експертизи у березні 2012 року.

У розділі 2 «Генплан» робочого проекту «Два жилих будинки по АДРЕСА_1» 071119-ПЗ, розробленого територіальною проектною організацією «Крим НІОпроект», зазначено два жилих будинки по вулиці Крестовського запроектовані в центральної частині місті Балаклава на не парному боці вулиці Крестовського і запроектовані як ущільнення існуючої двохповерхової жилої забудови. Корпус 1 розміщений між будинками АДРЕСА_1 на порожній території. Корпуси впритул примикають к торцям існуючих будинків, які формують нову лінію забудови. Проектовані житлові будинки не вчиняють негативного впливу на інсоляцію сусідніх з ними житлових будівель.

У позитивному комплексному експертному висновку №Е-174/2008 від 28.07.2008 Севастопольської міської служби Української державної інвестиційної експертизи наданого по робочому проекту «Два жилих будинки по АДРЕСА_1» 071119-ПЗ підтверджується факт примикання проектованих будинків до торців існуючих житлових будівель. В розділі зауваження та пропозиції експертна установа пропонує представити креслення (плани поверхів, фасади) існуючих 2-х поверхових жилих будинків, яки примикають к проектованим. В проекті не представлено узгодження з мешканцями існуючих будинків АДРЕСА_1, квартири яких реконструюються з прибудовою лоджій. Розрахунок інсоляції не містить інформації про вплив проектованих корпусів на існуючі жили будинки з урахуванням їх планування, орієнтування вікон.

Також в експертному висновку зазначається, що в процесі проведення експертизи розглянуті відповіді проектної організації, проектна документація відкоректована по зауваженням експертного висновку. У зв'язку з чим, Севастопольська міська служба Української державної інвестиційної експертизи рекомендує наданий робочий проект до затвердження. Однак до матеріалів справи документи щодо коректування по зауваженням (п.п.1,42,44 експертного висновку) не представлено.

Встановлено, що торці існуючих будинків мають вікна. Корпуса двох проектованих до будівництва жилих будинків по АДРЕСА_1 впритул примикають к торцям існуючих будинків.

Пункт 3.13 ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 № 44 передбачає, що відстань між житловими будинками, житловими і громадськими, а також між виробничими будинками треба приймати на основі розрахунків інсоляції і освітленості відповідно до норм (розділ 10), протипожежних вимог, крім того, і від гаражів (додаток 3.1).

Між довгими сторонами житлових будинків заввишки 2 - 3 поверхи треба приймати відстані (побутові розриви) не менше 15 м, а заввишки в 4 поверхи і більше - 20 м, між довгими сторонами і торцями з вікнами із житлових кімнат цих будинків - не менше 15 метрів.

Згідно примітки 2 до пункту 3.13 ДБН 360-92 при різних вимогах (протипожежних, санітарно-гігієнічних та ін.) до мінімально допустимих відстаней між будинками і спорудами при проектуванні треба приймати величини, найбільші з них.

Таким чином, робочий проект «Два жилих будинки по АДРЕСА_1», комплексний експертний висновок №Е-174/2008 від 28.07.2008, виконані з порушенням вимог пункту 13 ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Виходячи з наведених вище нормативних документів, які діяли на час видачі дозволу № 436 від 08.10.2008, апеляційним судом вказано, що відповідач повинен був перевірити надані документи вимогам державних будівельних норм. У зв'язку з невідповідністю робочого проекту «Два жилих будинки по АДРЕСА_1» та комплексного експертного висновку №Е-174/2008 від 28.07.2008, пункту 3.13 ДБН 360-92, дії відповідача щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт № 436 від 08.10.2008 є протиправними.

Щодо позовних вимог про визнання незаконними дій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі по реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1» від 07.02.2012 № 08382021354; скасування реєстрації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1» від 07.02.2012 № 08382021354 апеляційний суд зазначив наступне.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", цей Закон встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно ст. 41 цього ж Закону, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, відповідно до пункту 1 якого він визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Відповідно до статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог. Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» затверджено Порядок виконання будівельних робіт, згідно з пунктом 8 якого реєстрації декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2.

У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

У декларації від 07.02.2012 про початок виконання будівельних робіт на будівництво двох житлових будинків по вулиці Крестовського № 39 -№ 41 в пункті 12 міститься інформація про проектну документацію. Так, наказом ПАТ «Морстрой» № 100 затверджена проектна документація від 12.09.2008 та є позитивний комплексний висновок №Е-174/2008 від 28.07.2008, яким затверджено робочий проект.

Враховуючи встановлений факт невідповідності робочого проекту «Два жилих будинки по АДРЕСА_1» та комплексного експертного висновку №Е-174/2008 від 28.07.2008 вимогам ДБН 360-92, апеляційний суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво двох житлових будинків по АДРЕСА_1» від 07.02.2012 № 08382021354, а отже і наявність підстав для її скасування.

Колегія суддів також погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій і доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,-

ухвалив:

Касаційну скаргу ПАТ «Морстрой» залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: