Постанова № 39689092, 23.06.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2014
Номер справи
808/3621/14
Номер документу
39689092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2014 року (14 год. 15 хв.) Справа № 808/3621/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, м. Запоріжжя

до відповідача: Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна», с. Широке

про: стягнення податкового боргу з рахунків у банках, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач або ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області) звернулась із адміністративним позовом до Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- стягнути з рахунків Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» у банках, обслуговуючих такого платника податків, до Місцевого бюджету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області податковий борг з земельного податку в сумі 27 601,54 грн.;

- стягнути з рахунків Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» у банках, обслуговуючих такого платника податків, до Місцевого бюджету Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області податковий борг з земельного податку в сумі 24 290,12 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України) та зазначає, що відповідач має податковий борг з земельного податку на загальну суму 51 891,66 грн. Дана заборгованість виникла в результаті несплати відповідачем, у встановлений чинним законодавством строк, самостійно задекларованих податкових зобов'язань з земельного податку за період з березня 2014 року по квітень 2014 року, згідно наданих відповідачем до ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 19.02.2014. Також, позивач зазначає, що ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області вживались, відповідно до вимог Податкового кодексу України, заходи щодо стягнення з відповідача заборгованості, проте податковий борг залишається не погашеним, тому позивач просить стягнути його в судовому порядку.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.06.2014 було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 23.06.2014.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 23.06.2014 подав через канцелярію суду клопотання (вх. № 24388) про розгляд справи без участі представника ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області. Крім того, зазначає, що заявлена до стягнення сума не змінилась та становить 51 891,66 грн.

В судове засідання відповідач також не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.

Причини неявки відповідача суду не відомі. Будь-яких клопотань, заяв або пояснень по суті позовних вимог від відповідача також не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали адміністративної справи та перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні обставини.

Як вбачається із наданих позивачем копій Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 512231 та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.08.2013, Державний навчально-виробничий заклад авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» (код ЄДРПОУ 04645768) зареєстрований як юридична особа Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області 07.10.1994, за адресою: 70413, Запорізька область, Запорізький район, с. Широке, вул. Радянська, буд. 1.

Згідно довідки від 12.05.2009 № 83 про взяття на облік платника податків, відповідач перебуває на обліку в ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області з 18.10.1994 за № 10.

Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За приписами п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Як передбачено ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 ст. 286 платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

З матеріалів справи судом встановлено, що 19.02.2014 відповідачем подано до ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), згідно якої відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з земельного податку на 2014 рік в сумі 165 609,26 грн. Розмір щомісячних платежів земельного податку за період з січня 2014 року по листопад 2014 року становить 13 800,77 грн. та за грудень 2014 року - 13 800,79 грн.

Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як зазначено в пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Враховуючи, що у передбачений законом термін, відповідач не сплатив до бюджету самостійно задекларовану суму податкового зобов'язання з земельного податку за період з березня 2014 року по квітень 2014 року (включно), то відповідач має податковий борг за вказаний період в сумі 27 601,54 грн.

Також, 19.02.2014 відповідачем подано до ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), згідно якої відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з земельного податку на 2014 рік в сумі 145 740,67 грн. Розмір щомісячних платежів земельного податку за період з січня 2014 року по листопад 2014 року становить 12 145,06 грн. та за грудень 2014 року - 12 145,01 грн.

Оскільки відповідачем, у передбачений законом термін, не сплачено до бюджету самостійно задекларовані податкові зобов'язання з земельного податку за період з березня 2014 року по квітень 2014 року (включно), то заборгованість відповідача за даний період становить 24 290,12 грн.

Таким чином, за відповідачем обліковується податковий борг з земельного податку за період з березня 2014 року по квітень 2014 року (включно), відповідно до вищезазначених у податкових деклараціях узгоджених грошових зобов'язань, на загальну суму 51 891,66 грн.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як зазначено у пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Відповідно до п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Пунктом 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом з'ясовано, що 26.06.2013 ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області сформовано податкову вимогу форми «Ю» № 121-19 на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями у розмірі 53 816,14 грн., яка отримана уповноваженою особою відповідача 05.07.2013, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

На даний час податкова вимога форми «Ю» від 26.06.2013 № 121-19 в порядку визначеному ст. 60 Податкового кодексу України позивачем не відкликана, оскільки з моменту її винесення заборгованість, яка обліковується за відповідачем залишається не погашеною, що підтверджується наданими ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області обліковими картками платника податків по земельному податку з юридичних осіб.

Згідно з пп. 95.1 - 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до довідки ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області від 23.06.2014 № 605/9/25-014, на момент розгляду справи відповідач має заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 164 467,59 грн., з яких до стягнення позивачем заявлено податковий борг в розмірі 51 891,66 грн.

Під час розгляду справи, відповідачем не надано суду доказів повного або часткового погашення заборгованості, нормативно та документально обґрунтованих заперечень проти позовних вимог, а також доказів, які б спростовували доводи позивача.

З огляду на викладене, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, а також враховуючи, що всупереч вимогам чинного законодавства, заборгованість відповідача залишається не погашеною до бюджету, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 14, 71, 86, 94, 128, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків платника податків - Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» (70413, Запорізька область, Запорізький район, с. Широке, вул. Радянська, буд. 1, код ЄДРПОУ 04645768), у банках, обслуговуючих такого платника податків на користь Місцевого бюджету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 34677014, р/р 33213811700141, код платежу 13050100, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з земельного податку в сумі 27 601,54 (двадцять сім тисяч шістсот одна гривня 54 коп.) грн. та на користь Місцевого бюджету Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 34677014, р/р 33214811700140, код платежу 13050100, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з земельного податку в сумі 24 290,12 (двадцять чотири тисячі двісті дев'яносто гривень 12 коп.) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Я. Максименко