УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
01 липня 2014 року Справа № 803/1211/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представників позивача Лазаренка Ю.О., Шиманського В.С.,
представників відповідача Кортоус Т.В., Лошенюк І.П.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради до Державної фінансової інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Нововолинський ліцей-інтернат Волинської обласної ради 18.06.2014 року звернувся з позовом до Володимир-Волинської об'єднаної Державної фінансової інспекції про визнання протиправним та скасування пункту 2 вимоги «Про усунення виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності порушень законодавства» №810-13/753 від 15.07.2013 року.
Ухвалою суду від 01.07.2014 року здійснено заміну первинного відповідача у справі Володимир-Волинську об'єднану Державну фінансову інспекцію на належного - Державну фінансову інспекцію у Волинській області.
Одночасно з поданням адміністративного позову позивачем заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, яке мотивоване тим, що 06.08.2013 року Нововолинський ліцей-інтернат Волинської обласної ради звертався до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним адміністративним позовом. Ухвалою суду від 07.08.2013 року позову заяву було залишено без руху з підстав сплати позивачем невідповідної суми судового збору. Не погодившись із такою позицією суду, позивач оскаржив ухвалу без руху до Львівського апеляційного адміністративного суду, який ухвалою від 16.01.2014 року апеляційну скаргу Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради залишив без задоволення, а ухвалу суду без змін. На зазначені судові рішення позивачем була подана касаційна скарга, яка Вищим адміністративним судом України залишена без розгляду.
29.01.2014 року Волинським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про повернення позовної заяви Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради, яка була оскаржена позивачем в апеляційному та касаційному порядку.
Позивач зазначає, що використавши усі доступні для нього способи захисту, встановлені КАС України, пропустив строк подання адміністративного позову з поважних причин, оскільки остаточне рішення Вищого адміністративного суду України про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради було винесене 20.05.2014 року та отримане позивачем 03.06.2014 року.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали, кожен зокрема, заявлене клопотання та просили суд поновити строк звернення з даним адміністратиним позовом як такий, що пропущений з поважних причин.
В судовому засіданні представники відповідача просили відмовити у задоволенні заявленого клопотання за безпідставністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради підлягає залишенню без розгляду з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої та другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як свідчать матеріали справи, позивачем оскаржується пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції у Волинській області «Про усунення виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності порушень законодавства» №810-13/753 від 15.07.2013 року, однак адміністративний позов подано 18.06.2014 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Із досліджених в судовому засіданні матеріалів адміністративної справи №803/1707/13-а вбачається, що Нововолинський ліцей-інтернат Волинської обласної ради 06.08.2013 року звертався з позовом до Володимир-Волинської об'єднаної Державної фінансової інспекції про визнання протиправним та скасування п.2 вимоги «Про усунення виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності порушень законодавства» №810-13/753 від 15.07.2013 року.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.08.2013 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2014 року, позовну заяву Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с.144-145). Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.02.2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Нововолинського ліцею-інтернату Волинської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2014 року (а.с.148).
Підставою для залишення судом позовної заяви без руху став той факт, що позивач не в повному обсязі сплатив судовий збір при подачі адміністративного позову до суду.
В подальшому ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2014 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2014 року, позовна заява Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради повернута позивачу у відповідності до пункту 1 частини третьої статті 108 КАС України з підстав не усунення недоліків позовної заяви (а.с.146, 149-150).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.05.2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Нововолинського ліцею-інтернату Волинської області на ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2014 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2014 року (а.с.119).
Разом з тим, як свідчать матеріали адміністративної справи №803/1707/13-а, Нововолинський ліцей-інтернат Волинської обласної ради на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху 17.03.1014 року надав суду банківську квитанцію на підтвердження сплати належної суми судового збору, однак недоліки позовної заяви були усунуті вже після прийняття судом рішення про повернення позовної заяви.
Представники позивача в судовому засіданні зазначили, що недоліки позовної заяви ними були усунуті після перегляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги Нововолинського ліцею-інтернату Волинської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2014 року, тобто вчасно, оскільки вважали, що оскарження ухвали суду в касаційному порядку зупиняє набрання нею законної сили.
Вирішуючи питання, чи наявні у позивача поважні причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд враховує наступне.
Встановлення законом строків звернення до суду передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України та іншими законами процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних процесуальних дій.
На думку суду, такі обставини, як несвоєчасне виконання Нововолинським ліцеєм-інтернатом Волинської області законних вимог суду про усунення недоліків позовної заяви при її поданні в межах строку звернення, внаслідок чого позовну заяву було повернуто, оскарження рішень суду про залишення позовної заяви без руху, про повернення позовної заяви в апеляційному та касаційному порядку, не можуть вважатись поважними причинами пропуску строку звернення з даним адміністративним позовом, оскільки вказані обставини не перешкоджали вільному волевиявленню позивача для звернення до адміністративного суду.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Оскільки суду не надано доказів поважності причин пропуску звернення до суду та не вказано обставини, які об'єктивно свідчать про неможливість (істотні труднощі) для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом у встановлений строк, тому суд дійшов висновку, що адміністративний позов Нововолинського ліцею-інтернату Волинської області слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст.99, 100, 160, 155, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради до Державної фінансової інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, яка буде складена у повному обсязі 07 липня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій