ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" липня 2014 р. Справа № 914/1343/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Скрипчук О.С.
суддів Дубник О.П.
Зварич О.В.
при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» б/н від 21.05.2014 року
на рішення Господарського суду Львівської області від 19.05.2014 року
у справі № 914/1343/14
за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради, смт. Східниця
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009 року № 04.09.439.00094
за участю представників:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
прокурора: Куцик В.Б. - посвідчення № 011165 від 24.10.2012 року;
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Борислава звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Східницької селищної ради з позовом до ПАТ «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009 року №04.09.439.00094.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.05.2014 року у справі № 914/1343 (суддя Березяк Н.Є.) позов прокурор міста Борислава задоволено. Суд виніс рішення, яким вніс зміни у п.п. 5, 9 договору оренди землі від 14.12.2009 року укладеного між Східницькою селищною радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», шляхом викладення договору у наступній редакції: «п. 5. Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 11221 (одинадцять тисяч двісті двадцять одна) грн. 50 коп.»; «п.9 Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 1346 (одна тисяча триста сорок шість) грн. 58 коп. за рік, або 112 (сто дванадцять) грн. 22 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежу 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.».
Не погоджуючись з даним рішенням ПАТ «Укрнафта» подало апеляційну скаргу б/н від 21.05.2014 року, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 19.05.2014 року, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального і процесуального права. А саме скаржник стверджує, що вимога позивача щодо одностороннього збільшення розміру орендної плати без наявності правових підстав є неправомірною.
Позивачем та прокурором відзивів на апеляційну скаргу не було подано.
Сторони явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, незважаючи на те, що про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.12.2009 р. між Східницькою селищною радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта», від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (Орендар) було укладено договір оренди землі строком на 25 років, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промислового призначення площею 0,0150 га для обслуговування свердловини № 338 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Східницької селишної ради Львівської області.
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2014,50 грн. Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 241,74 грн. в рік.
Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 150 кв.м., яка розташована в смт. Східниця та знаходиться на праві користування НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» станом на 25.03.2011 року складає 11221,50 грн.
30.12.10 р. Східницькою селищною радою було прийнято рішення № 8 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниці».
Крім цього, 21.01.2011р. Східницькою селищною радою прийнято рішення № 24 "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння" (надалі - Положення), відповідно до якого рішення від 29.02.2008р. № 236 "Про внесення змін в Рішення селищної ради від 12.01.2006р. № 241 "Про внесення змін в рішення селищної ради від 09.11.2005р. № 312 "Про затвердження положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в смт. Східниця" втратило чинність.
Пунктом 2.4. Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини першої частини 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до частини третьої даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Східницькою селищною радою на адресу відповідача було направлено повідомлення (від 24.01.11 р. № 28 та від 12.09.11 р. № 509-535) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до договору.
Вказані вище листи орендар залишив без відповіді.
У зв'язку з недосягненням домовленості між сторонами у вказаному питанні прокурор звернувся до суду з відповідним позовом в інтересах Східницької селищної ради.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
Положеннями п. 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку ( п.36 договору). Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України «Про оренду землі».
Згідно пункту 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення № 24 від 21.01.2011р. граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Крім цього, п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
В пункті 36 договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 ЗУ "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Позивач, з метою приведення положень договору (в частині зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, неодноразово повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку сторонам договору досягнути не вдалося.
З приводу надсилання пропозиції щодо зміни умов договору стороною, яка бажає внести такі зміни іншій стороні, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішенням КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди землі є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Встановивши наведені обставини, а також беручи до уваги вищезазначені положення законодавства та той факт, що станом на день розгляду справи судом, рішення Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця" та ухвала Східницької селищної ради від 21.01.2011 року №24 "Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в смт. Східниця» у встановленому законом порядку скасовані не були, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Щодо твердження апелянта про порушення правил територіальної підсудності судом першої інстанції, Львівський апеляційний господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.8 ст.16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 19.05.2014 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Рішення Господарського суду Львівської області від 19.05.2014 року у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Справу направити в Господарський суд Львівської області.
Головуючий - суддя Скрипчук О.С.
суддя Дубник О.П.
суддя Зварич О.В.