ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1078/14-a
"08" липня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об’єднання «Текстерно» до відділу Держземагентства у місті Тернополі Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Тернопільське об’єднання «Текстерно» (далі – ВАТ «Текстерно», позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу Держземагентства у місті Тернополі Тернопільської області (далі – відділ Держземагентства у місті Тернополі, відповідач) про визнання дій посадових осіб відділу Держземагентства у місті Тернополі Тернопільської області щодо відмови у видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок неправомірними та зобов’язання вчинити дії щодо надання таких витягів.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що є користувачем трьох земельних ділянок у місті Тернополі. У зв’язку з необхідністю подання податкової звітності та визначення розміру земельного податку ВАТ «Текстерно» 05 лютого 2014 року звернулося до відділу Держземагентства у місті Тернополі з заявою про надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку даних земельних ділянок. До заяви були додані копії державних актів на право постійного користування землею з планом зовнішніх меж землекористування по трьох земельних ділянках, копія довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, витяг зі статуту товариства та копія свідоцтва про державну реєстрацію ВАТ «Текстерно». Відповідач листом від 13 лютого 2014 року повідомив, що змушений тимчасово утриматись у задоволенні заяви товариства у зв’язку з тим, що для отримання витягів необхідно надати копію державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, зареєстрованого відповідно до чинного законодавства, із наявним кадастровим номером на земельну ділянку. Позивач не погоджується з такою підставою для відмови у наданні адміністративної послуги та зазначає, що жоден з законів та нормативно-правових актів, які регулюють питання нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не ставлять в залежність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться в постійному користуванні, від наявності кадастрового номера на таку земельну ділянку.
В обґрунтування позовних вимог ВАТ «Текстерно» посилається на норми Закону України «Про оцінку земель» та положення Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213.
Представник позивача подала до суду заяву від 08 липня 2014 року про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та зазначила, що станом на 08 липня 2014 року витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок, які знаходяться в постійному користування ВАТ «Текстерно», не видані (а. с. 42).
Представник відповідача у судове засідання не прибув повторно, хоча в розумінні статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) відповідач належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а. с. 34, 41), причини неприбуття представника до суду в судове засідання 08 липня 2014 року не повідомив, заперечень проти позову не подав.
Частиною четвертою статті 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з частиною шостою статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ВАТ «Текстерно» зареєстроване як юридична особа, є правонаступником орендного підприємства «Тернопільське об’єднання «Текстерно» (а. с. 18, 44). У постійному користуванні ВАТ «Текстерно» знаходяться такі три земельні ділянки:
площею 1572,0 кв. м за адресою: місто Тернопіль, вулиця Білецька, виділеної для обслуговування насосної станції, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії І-ТР № 000131 від 28 грудня 2001 року, виданим Тернопільською міською радою та зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 643, з планом зовнішніх меж землекористування (а. с. 12-14);
площею 4715,05 кв. м за адресою: місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 18, виділеної для розміщення спортивного комплексу, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії І-ТР № 000554 від 21 березня 1996 року, виданим Тернопільською міською радою та зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 119, з планом зовнішніх меж землекористування (а. с. 10-11),
площею 514258,46 кв. м за адресою: місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 18, виділеної для розміщення виробничої бази, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії І-ТР № 000562 від 21 березня 1996 року, виданим Тернопільською міською радою та зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 128, з планом зовнішніх меж землекористування (а. с. 7-9).
05 лютого 2014 року позивач звернувся до відділу Держземагентства у місті Тернополі з заявою про видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаних земельних ділянок, до якої додав копії зазначених вище державних актів на право постійного користування землею з планами зовнішніх меж землекористування, копію довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, копію статуту та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи. Метою отримання витягів зазначено – для складання податкової декларації зі сплати земельного податку. Звернення з відповідними додатками направлено адресату поштовим зв’язком (а. с. 15-16).
За результатами розгляду такої заяви відділ Держземагентства у місті Тернополі листом від 13 лютого 2014 року за № 06-10/214 повідомив ВАТ «Текстерно» про те, що для отримання витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в постійному користуванні, необхідно надати копію державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, зареєстрованого відповідно до вимог чинного законодавства України, із наявним кадастровим номером на земельну ділянку, копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копію витягу (довідки) з ЄДРПОУ (управління статистики). У зв’язку з цим, зазначено у листі, відділ змушений тимчасово утриматись у задоволенні заяви щодо надання відповідної адміністративної послуги. Суд розцінює такий лист відповідача як відмову у видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок, які знаходяться в постійному користування ВАТ «Текстерно», оскільки станом на 08 липня 2014 року такі витяги відділом Держземагентства у місті Тернополі позивачу так і не видані (а. с. 42).
Як вбачається з переліку поданих документів позивачем для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та переліку документів, наведених відповідачем, підставою для відмову у наданні адміністративної послуги стала відсутність кадастрових номерів на земельні ділянки.
Предметом позову є визнання дій посадових осіб відділу Держземагентства у місті Тернополі щодо відмови у видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок неправомірними та зобов’язання надати такі витяги.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Саме ці критерії є визначальними при перевірці на правомірність рішень та дій органів державної влади, що визначено частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Правові засади проведення оцінки земель визначені Законом України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV, з змінами і доповненнями (далі – Закон).
Відповідно до статті 5 Закону грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно з вимогами статей 20, 23 Закону за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
У пункті 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, визначено, що дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Згідно із додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг» від 01 серпня 2011 року № 835 ця послуга надається на безоплатній основі.
Наведені вище положення Закону та нормативно-правових актів, якими регламентується надання такої адміністративної послуги як видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, не передбачають вичерпного переліку документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, а також вимоги до них.
Також суд зауважує, що на офіційному веб-сайті відділу Держземагентства у місті Тернополі розміщено інформаційні картки, зокрема, щодо надання такої адміністративної послуги як видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, в якій вказані наступні умови отримання адміністративної послуги: звернення юридичної або фізичної особи землевласника або землекористувача, при цьому зазначено, що перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, та вимоги до них не встановлено, звернення подається поштою або особисто, а також вказано єдину підставу для відмови у наданні адміністративної послуги – відсутність технічної документації з нормативної грошової оцінки землі (а. с. 46-47).
З наведеного слід прийти до висновку, що відділ Держземагентства у місті Тернополі неправомірно та безпідставно відмовив ВАТ «Текстерно» у видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок, які знаходяться в постійному користування товариства, у зв’язку з відсутністю кадастрових номерів на ці земельні ділянки, так як чинне законодавство не передбачає такої умови для отримання витягу як наявність кадастрового номера на земельну ділянку. Таким чином, відповідач діяв не на підставі закону, необґрунтовано та недобросовісно, відтак, дії посадових осіб відділу Держземагентства у місті Тернополі слід визнати протиправними, позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Оскільки позивач звернувся з позовними вимогами про визнання неправомірними дій відділу Держземагентства у місті Тернополі щодо відмови в наданні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок та зобов’язання надати такі витяги, а судом встановлено, що така відмова є протиправною, товариством подано всі необхідні документи для отримання адміністративної послуги, то вимоги позивача про зобов’язання відповідача надати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок, які знаходяться в постійному користування ВАТ «Текстерно», є обґрунтованими та підлягають також до задоволення.
Частиною першою статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Оскільки при поданні даного позову позивачем, який не є суб'єктом владних повноважень, було сплачено судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп. згідно з платіжним дорученням № 1448 від 22 травня 2014 року і спір вирішено на його користь, то вказана сума підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 11, 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії посадових осіб відділу Держземагентства у місті Тернополі Тернопільської області щодо відмови у видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок, які знаходяться в постійному користування відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об’єднання «Текстерно», протиправними.
Зобов’язати відділ Держземагентства в місті Тернополі Тернопільської області видати відкритому акціонерному товариству «Тернопільське об’єднання «Текстерно» (46010, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 18, ідентифікаційний код 00306650) витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку таких земельних ділянок:
площею 1572,0 кв. м, за адресою: місто Тернопіль, вулиця Білецька, наданої у постійне користування для обслуговування насосної станції на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-ТР № 000131 від 28 грудня 2001 року, виданого Тернопільською міською радою та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 643, з планом зовнішніх меж землекористування;
площею 4715,05 кв. м, за адресою: місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 18, наданої у постійне користування для розміщення спортивного комплексу на підставі державного акту на право на право постійного користування землею серії І-ТР № 000554 від 21 березня 1996 року, виданого Тернопільською міською радою та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 119, з планом зовнішніх меж землекористування;
площею 514258,46 кв. м, за адресою: місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 18, наданої у постійне користування для розміщення виробничої бази на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-ТР № 000562 від 21 березня 1996 року, виданого Тернопільською міською радою та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 128, з планом зовнішніх меж землекористування.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об’єднання «Текстерно» (46010, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 18, ідентифікаційний код 00306650) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 (вісім) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.