Постанова № 39665227, 24.06.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
815/188/14
Номер документу
39665227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/188/14

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л. М.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Милосердного М.М.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Орлик Л.Л.

з участю: представника товариства з обмеженою відповідальністю "Стеркор-Трейд" - Осипенко Г.В., представника Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області - Грунь С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Стеркор-Трейд" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Стеркор-Трейд" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Стеркор-Трейд" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі ДПІ у Приморському районі м. Одеси) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15 жовтня 2013 року:

- №0000342210 (форма "Р") про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість (далі ПДВ) 117 095 грн. за основним платежем та 29 274 грн. за штрафними санкціями;

- №0000332210 (форма "В4") про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ у розмірі - 212 733 грн.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказував, що під час проведення перевірки ТОВ "Стекор-Трейд контролюючим органом було надано невірної правової оцінки господарським взаємовідносинам між позивачем та ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" та ТОВ "Транссервіс 2008", а відтак - винесено протиправні податкові повідомлення-рішення.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та наданих доказах.

Представник відповідача ДПІ у Приморському районі м. Одеси позов не визнав, до суду надав письмові заперечення проти адміністративного позову, у яких, зокрема зазначив, що оскаржувані повідомлення-рішення винесені на підставі акту №1808/15-53-22-10/31207041 від 26 вересня 2013 року. Під час проведення перевірки встановлено порушення п.2 ст. 3, пп. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", із змінами та доповненнями, пп.14.1.181 п.14.1 ст. 14, п.189.1 ст. 189, пп.198.1, 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст. 198 ПК України, внаслідок чого завищено у декларації за липень 2013 року від'ємне значення з ПДВ у сумі 511 013 грн., занижено ПДВ, що належить сплаті до бюджету, за липень 2013 року на 117 095 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року адміністративний позов ТОВ "СтеркорТрейд" залишений без задоволення.

В апеляційній скарзі ТОВ "Стеркор-Трейд" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТОВ "Стеркор-Трейд", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

На підставі направлення від 11 вересня 2013 року та наказу ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 11 вересня 2013 року №660 фахівцем ДПІ у Приморському районі м. Одеси на підставі п.п.78.1.8 п.78.1 ст. 78 ПК України, проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "Стеркор-Трейд" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, у сумі 511 013 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ, поданій за липень 2013 року (вх. № 9051677069 від 20 серпня 2013 року).

За наслідками вказаної перевірки складено акт №1808/15-53-22-10/31207041 від 26 вересня 2013 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "Стеркор-Трейд", код ЄДРПОУ 31207041, від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за липень 2013 року" на підставі якого були винесені спірні податкові повідомлення-рішення.

Матеріалами справи також встановлено, що між ТОВ "Стеркор-Трейд" та ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" укладено договір постачання продукції №057-0015300 від 10 січня 2013 року. Предметом договору є постачання мінеральних добрив на умовах СРТ ст. Іллічівськ (Інкотермс-2000).

На виконання умов договору ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" реалізовано ТОВ "Стеркор-Трейд" 2 575, 70 тон продукції на суму 10 491 489 грн.

На виконання Додатку №17 від 09 липня 2013 року до вказаного договору від ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" одержано азотно-фосфатно-калійного добрива 989 т на суму 4 095 835 грн., що підтверджено Актами приймання вантажів №б/н від 10 липня 2013 року, 13 липня 2013 року, 14 липня 2013 року та 15 липня 2013 року.

Між ТОВ "Стеркор-Трейд" та ТОВ "Транссервіс 2008" (код ЄДРПОУ 35818770), у відповідності до договору №02/07-12 від 02 липня 2012 року, останнім надано послуги по навантажувально-розвантажувальним роботам та зберіганню товарів, що належать ТОВ "Стеркор-Трейд", та проведенню інвентаризації цих товарів на складах ТОВ "Транссервіс 2008".

Відповідно до оборотно-сальдової відомості з ТМЦ за період з 12 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року, одержано азотно-фосфатно-калійне добриво у біг-бегах у кількості 1 021,25 тон на загальну суму 1 210 980,50 грн. (без ПДВ) та суперфосфату подвійного амонізованого кількістю 6,70 тон на загальну суму 31 298 грн. (без ПДВ).

Але за даними бухгалтерського обліку по рахунку 281 встановлено оприбуткування від ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" азотно-фосфатно-калійного добрива у кількості 1 001,25 т на суму 3 414 195,83 грн. (без ПДВ) та 2 т суперфосфату подвійного амонізованого на суму 7 783,34 грн. (без ПДВ).

Згідно додатку №17 від 09 липня 2013 року до договору з ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" ціна за 1 т азотно-фосфатно-калійного добрива комплексного марки 16-16-16 в біг-бегах складає 4 080 грн. з ПДВ.

Фактично від постачальника одержано азотно-фосфатно- калійного добрива на суму 4 035 120 грн., в т.ч. ПДВ від вартості фактично отриманого товару - 672 520 грн.

За даними Додатку 5 та реєстру отриманих податкових накладних за липень 2013 року віднесено до податкового кредиту по операціям з придбання товару від ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" на загальну суму 684 288,32 грн.

У відповідності до актів приймання вантажів б/н від 13 липня 2013 року, 14 липня 2013 року та 15 липня 2013 року, підписаних директором ТОВ "Транссервіс 2008" Здирко І.В. та комісією у складі Дідиченко Н.П., Баталовой А.І., Шкімбової М.І. розвантажено із залізничних вагонів на ст. Молодіжне азотно-фосфатно-калійне добриво, що належить на праві власності ТОВ "Стеркор-Трейд", у кількості лише 989 тон.

Згідно акту виконаних робіт №ОУ-000045 від 31 липня 2013 року ТОВ "Транссервіс 2008" виконано навантажувально-розвантажувальних робіт з 5 т вантажу на суму 340 грн. (з ПДВ). Але оплата робіт проведена не була.

За документами від ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" одержано азотно-фосфатно- калійного добрива на суму 4 035 120 грн. (4 080 грн. х 989 т), в т.ч. ПДВ від вартості фактично отриманого товару - 672 520 грн.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що ТОВ "Стеркор-Трейд" завищено податковий кредит у липні 2013 року на 10 212 грн.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з того, що позивач у судовому засіданні не довів неправомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Пунктом 44.1 ст. 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до ст. 198 ПК України - право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу (п.198.1 ст. 198).

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п.198.2 ст. 198).

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п.198.3 ст. 198).

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п.201.1 1 ст. 201 цього Кодексу).

У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до Закону (п.198.6 ст. 198).

Таким чином, правомірність формування платником податку податкового кредиту визначається фактичним проведенням операцій (з придбання товару для використання у власній господарській діяльності) платником податку зі своїми безпосередніми контрагентами-постачальниками, які оформлені належними документами.

Судова колегія зазначає, що однією із суттєвіших обставин, яка вказує на відсутність фактичного руху товарів від постачальника до покупця, є відсутність у постачальника фізичних, технічних та технологічних можливостей до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції, як-от: наявність кваліфікованого персоналу, основних фондів, у тому числі транспортних засобів для перевезення або виробництва, приміщень для зберігання товарів тощо, якщо такі умови необхідні для здійснення певної операції.

З матеріалів справи вбачається, що поставка мінеральних добрив фактично здійснювалась залізничним транспортом, про що свідчать залізничні накладні: №32212631 від 28.09.2012 р., №32218679 від 29.09.2012 р., №32212813 від 28.09.2012р., №32417735 від 11.07.2013 р., №32386799 від 09.07.2013 р. №32383135 від 09.07.2013 р., №32383184 від 09.07.2013 р., №32383051 від 09.07.2013 р. №32343915 від 05.07.2013 р., №32343956 від 05.07.2013 р., №32417966 від 11.07.2013 р. №32417669 від 11.07.2013 р., №32417982 від 11.07.2013 р., №32383242 від 09.07.2013 р., також Відомості вагонів №32383242 від 09.07.2013 р., №32343915 від 05.07.2013 р., №32417966 від 11.07.2013 р., №32386799 від 09.07.2013 р., акт приймання вантажу від 04.10.2012 р. на адресу ТОВ "Транссервіс 2008" по вулиці Залізничній, 3 в селі Молодіжному Овідіопольського району Одеської області, що передбачено п.1.1 Договору №02/07-12 на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт та зберігання від 02 липня 2012 року, на території якого розташована залізнична колія, про що свідчить Рішення №190 від 28 вересня 2012 р.

Щодо податкового кредиту, який, на думку відповідача, був завищений через відсутність надходження товару та порушення п. 44.1 ст. 44 ПК України , п. 198.3 ст. 198 ПК України, судова колегія зазначає наступне.

Перевіряючими в акті перевірки вказано, що підприємство порушило вказані норми ПК України та включило для формування податкової звітності дані не підтвердженні документами.

Однак, на виконання Додатку №17 від 09 липня 2013 року до вищевказаного договору від ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" одержано азотно-фосфатно-калійного добрива 989 т на суму 4 095 835 грн., що підтверджено актами приймання вантажів №б/н від 10 липня 2013 року, 13 липня 2013 року, 14 липня 2013 року та 15 липня 2013 року.

Азотно-фосфатно-калійне добриво комплексне марки 16-16-16 в біг-бегах у кількості 12,25 т на суму 50 225 грн. (в т.ч. ПДВ - 8 370, 83 грн.), були поставлені в жовтні 2012 року і не були включені до податкового кредиту в податкову декларацію з ПДВ в жовтні 2012 року.

Саме з цих підстав інспектором було встановлено відсутність підтвердження отримання підприємством у липні 2013 року від постачальника ДП "Агроцентр Єврохім-Україна" азотно-фосфатно-калійне добрива.

Вказані добрива, які були включені в поставку в липні 2013 року, знаходилось на зберіганні ТОВ "Транссервіс 2008" згідно договору №02/07-12 від 02 липня 2012 року з товариством і оприбутковані разом із товаром, поставленим у липні 2013 року. З таких підстав сума 8 370, 89 грн. була включена до податкового кредиту Декларації з ПДВ за липень 2013 року.

У відповідності до даних бухгалтерського обліку ТОВ "Стеркор-Трейд" по рахунку 281 станом на 01 серпня 2013 року залишки товарів на складах, а саме:

- азотно-фосфатно-калійне добриво у кількості 58, 717 т на суму 217 617, 88 грн.;

- азотно-фосфатно-калійне добриво у кількості 1 006,25 т на суму 3 432 695, 83 грн.;

- азотно-фосфорне складне у кількості 1, 95 т на суму 6 956, 43 грн.;

- амофос в мешках у кількості 11,3 т на суму 55 093, 79 грн.;

- добриво азотно-вапнякове у кількості 38,4 т на суму 85 947, 06 грн.;

- карбамід у кількості 18, 5 т на суму 54 198, 17 грн.;

- селітра аміачна у кількості 150,313 т на суму 344 053, 19 грн.;

- селітра аміачна (Україна) у кількості 1, 788 т на суму 4 753, 12 грн.;

- суперфосфат подвійний амінізований у кількості 1 т на суму 3 891, 67 грн.

Таким чином, залишок вартості товару на складі на кінець липня 2013 року складає 4 204 207,14 грн., що підтверджено прибутковими накладними та актами прийому-передачі товару.

З матеріалів справи вбачається, що в акті перевірки відображено всі податкові накладні, виписані в липні 2013 року, відповідно до яких сума ПДВ складає 1 009 269 грн., однак не зазначено, яку саме податкову накладну або господарську операцію не відображено в складі податкових зобов'язань, що призвело до їх заниження.

Крім того, наявність місця зберігання товарів та отримання послуг по зберіганню, що у бухгалтерському обліку по рахунку 281 рахуються у залишках станом на 01 серпня 2013 року, підтверджена договором між апелянтом та ТОВ "Транссервіс 2008", до того ж залізнична колія місця поставки за договором СРТ знаходиться на території товариства.

Також, ТОВ "Транссервіс 2008" мало можливість забезпечувати виконання умов, передбачених договором також в частині отримання послуг з розвантаження із залізничних вагонів за допомогою спеціалізованої авто техніки, яка знаходиться на балансі, відповідно оборотно-сальдовій відомості по рахунку 104 (місце зберігання; необоротні активи) за липень 2013 року, а також обслуговуючого персоналу за даними штатного розкладу ТОВ "Транссервіс 2008" за 2013 рік.

Таким чином, висновки ДПІ у Приморському районі м. Одеси про наявність порушень з боку ТОВ "Стеркор-Трейд" чинного податкового законодавства України є помилковими та не відповідають фактичним обставинам і наявним документам.

За таких обставин, судова колегія доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Стеркор-Трейд" до ДПІ у Приморському районі м. Одеси про скасування податкових повідомлень-рішень і, відповідно, необхідність їх задоволення.

Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти по справі нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ТОВ "Стеркор-Трейд".

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.п. 3,4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Стеркор-Трейд" задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Стеркор-Трейд".

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області від 15 жовтня 2013 року:

- №0000342210 (форма "Р") про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість 117 095 грн. за основним платежем та 29 274 грн. за штрафними санкціями;

- №0000332210 (форма "В4") про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 212 733 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 червня 2014 року.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: