Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2014 р. Справа № 805/6659/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлено у нарадчій кімнаті.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:
Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про
стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 130690,35 грн., -
ВСТАНОВИВ:
30.05.2014 року Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 130690,35 грн.
Правовою підставою стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках вважає приписи ст. 67 Конституції України, ст.ст. 9, 14, 20, 36, 41, 95 Податкового кодексу України. Зазначив, що борг у відповідача виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за податковими повідомленнями-рішеннями, який на день звернення до суду з даним позовом не сплачений. Тому просив позовні вимоги задовольнити.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи належним чином повідомлені. Представник позивача через відділ Діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав письмову заяву, в якій просив розглянути справу без його участі в порядку письмового. Відповідач про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі суду не надав.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом виконавчої влади, який у правовідносинах з юридичними особами, в тому числі пов'язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов'язкових платежів, реалізують владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.п. 7 п. 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства.
Відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Макіївської міської ради 23.09.1999 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перебуває на обліку як платник податків у Макіївській ОДПІ (Червоногвардійське відділення) з 23.09.1999 року (а.с. 5-7).
Підпунктом 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України передбачено, що податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Згідно із пп. 19-1.1.22 п. 19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно пп. 19-1.1.34 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно із п. 58.3. ст. 58 Податкового кодексу України, повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Судом встановлено, що станом на 14.05.2014 року за відповідачем обліковується заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 130690,35 грн., в тому числі:
За податковою декларацією від 07.02.2013 року:
- 402,84 грн. (частково сплачено в сумі 49,68 грн.) по строку сплати 19.02.2013;
- 556,46 грн. по строку сплати 15.03.2013;
- 556,46 грн. по строку сплати 15.05.2013;
- 556,46 грн. по строку сплати 15.08.2013;
- 556,46 грн. по строку сплати 15.11.2013;
За податковим повідомленням рішенням від 23.09.2013 року № 0000431709, яким нараховане зобов'язання відповідачу з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 113164,03 грн., з них за основним платежем - 90531,22 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 22632,81 грн. (арк. справи 44). Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 30.09.2013 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 48). Відомостей щодо оскарження в адміністративному або судовому порядку суду не надано.
Вказане податкове повідомлення-рішення прийняті на підставі Акту № 1066/05-18-17-03/НОМЕР_1 від 05.09.2013 року про результати планової виїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового, валютного ті іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року (а.с. 21-32).
Згідно висновків акту встановлено порушення п. 177.2, 177.4 ст. 177, п. 138.4 ст. 138 Податкового кодексу України в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2012 рік у сумі 90531,22 грн.
Зазначений акт отримано відповідачем 12.09.2013 року особисто, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 43).
Відповідно до п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується:
129.1.1. після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
129.1.2. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.3. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Згідно з п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Податковим органом згідно з вимогами цієї статті нараховано відповідачу пеню в сумі 14947,32 грн. відповідно до розрахунку пені (а.с. 46).
Внаслідок несплати податкового зобов'язання виникла податкова заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в загальному розмірі сумі 130690,35 грн., яка підтверджена податковим органом витягом та не спростована відповідачем.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 112, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 130690,35 грн. - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету Червоногвардійського району м. Макіївки заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 130690 (сто тридцять тисяч шістсот дев'яносто) грн. 35 коп. на р/р 33210801700069 ГУДКУ у Донецькій області, код платежу 11010500, ЗКПО 37990227, МФО 834016.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті 25 червня 2014 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.