ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 травня 2014 року
справа № 2а-0870/10871/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Туркіної Л.П. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.
за участю секретаря - Комар Н.В.,
при розгляді у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційної скарги Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 р.
у справі № 2а-0870/10871/11
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"
до відповідача-1: Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів
відповідача-2:Управління державного казначейства у м. Запоріжжі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області
за участі прокурора
про визнання протиправними дій та стягнення надмірно сплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби (відповідач 1), Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (відповідач), в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго» суму надмірно сплачених коштів у розмірі 3523158,00 грн.
08.12.2011 на адресу суду надійшла заява (вх. №49001) про зміну позовних вимог відповідно до якої позивач просить суд визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби щодо відмови у видачі висновку щодо повернення надмірно сплачених коштів та стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго» суму надмірно сплачених коштів у розмірі 3523158,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що переплатив до Державного бюджету України дивіденди в розмірі 3523158,00 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 р. у задоволенні позову відмолено.
Не погодившись з постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 р., Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на неповне з’ясування судом першої інстанції обставин справи та невідповідність рішення суду нормам матеріального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 р. та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Позивач, зокрема, зазначає, що повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету, та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.
Однак відповідач своїм листом № 3038/10/08-05 від 10.04.2009 повідомив позивача про відмову в видачі висновку щодо повернення надмірно сплачених коштів, не врахувавши, що за результатами господарської діяльності 2006 року ВАТ «Запоріжжяобленерго» мало збитки, що підтверджується декларацією № 15355 від 09.02.2007 року.
Відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР (в редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.05.97 дивіденд – це платіж, який здійснюється юридичною особою – емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв’язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Відповідно до ст. 88 Господарського кодексу України учасники товариства (акціонери) мають право приймати участь в розподілі прибутку товариства та отримувати його частку (дивіденди). Аналогічну норму містить ст. 10 Закону України від 19.09.1991 року № 1576-XII «Про господарські товариства».
Крім того, стаття 37 Закону України «Про господарські товариства» містить в собі вимогу до змісту статуту акціонерного товариства, в частині строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), а саме – один раз на рік за підсумками календарного року.
Таким чином, діючим законодавством встановлено, що дивіденди є частиною прибутку, яка має сплачуватися один раз на рік за підсумками календарного року, тобто визначальною в даному випадку є факт наявності чи відсутності прибутку у акціонерного товариства за підсумками календарного року.
З вказаного витікає, що відповідачем безпідставно та неправомірно відмовлено позивачу в наданні висновку щодо повернення з бюджету коштів в розмірі 3 523 158, 00 грн., які ним було зараховано в рахунок сплати частини прибутку в 2006 році.
До суду надійшло клопотання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, в якому названа особа просить допустити заміну відповідача 1 у справі № 2а-0870/10871/11- Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі ДПС правонаступником – Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
Клопотання задоволено судом.
Відповідачем - Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів надано заперечення на апеляційну скаргу, у яких відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін як законне та обґрунтоване.
Відповідач зазначає, що платежі до бюджету, підставою для яких є норми ст. 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та статей Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», здійснено підприємством обґрунтовано.
Крім того, позивачем пропущено строк звернення до суду з приводу повернення коштів, сплачених до бюджету.
У судовому засіданні представник Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів також пояснив, що органи державної податкової служби та Міністерства доходів та зборів не відносяться до органів держави, на які покладено контроль щодо сплати суб’єктами господарювання дивідендів до Державного бюджету.
А отже, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів не наділена правом виносити висновки щодо повернення надмірно сплачених дивідендів.
Як пояснив представник відповідача, органом контролю щодо сплати акціонерними товариствами дивідендів до бюджету є Фонд державного майна України.
Виходячи з зазначених обставин та враховуючи норми ст. ст. 184, 211 КАС України, які надають особі, яка не бере участі у справі, право знати про розгляд справи, яка стосується їх прав та обов’язків, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне сповістити Фонд державного майна України та його територіальний орган про розгляд даної справи.
Зобов’язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів та запропонувати Фонду державного майна України надати письмові пояснення щодо органів, які у 2005 – 2014 роках здійснювали контроль за надходження до Державного Бюджету України дивідендів, а також докази в обґрунтування пояснень.
З метою отримання пояснень оголосити у судовому засіданні перерву до 16.07.2014 року.
Керуючись ч. 5 ст. 71, ч. 1 ст. 76, ч. 3 ст. 79, ст. ст. 184, 211, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Призначити судове засідання на 16.07.2014 року о 15год15хв..
Повідомити Фонд державного майна України та Запорізьке обласне відділення Фонду державного майна України про розгляд даної справи.
Зобов’язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів та запропонувати Фонду державного майна України надати письмові пояснення щодо органів, які у 2005 – 2014 роках здійснювали контроль стосовно надходження дивідендів до Державного Бюджету України, а також докази в обґрунтування пояснень.
Ухвалу направити учасникам справи, Фонду Державного майна України (м. Київ), Запорізькому обласному відділенню Фонду державного майна України (м. Запоріжжя).
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та не підлягає окремому оскарженню.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко