Постанова № 39644149, 07.07.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2014
Номер справи
826/4692/14
Номер документу
39644149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/4692/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 липня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Старової Н.Е., Карпушової О.В., при секретарі - Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "МКТ-Комюнікейшн" та Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МКТ-Комюнікейшн" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "МКТ-Комюнікейшн" (далі - ТОВ "МКТ-Комюнікейшн", позивач) звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві (далі - ДПІ у Шевченківському районі, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача при проведенні зустрічної звірки та складанні акта від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки"; визнання протиправними дії відповідача по зменшенню задекларованих податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "МКТ-Комюнікейшн", які проведені за наслідками складання акта від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки"; зобов'язання відповідача вилучити інформацію про результатами зустрічної звірки, за наслідками якої складено акт від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки", з інформаційних баз, перелік яких визначений центральним органом державної податкової служби в Україні.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 квітня 2014 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

Позивач не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 квітня 2014 року, та задовольнити позовні вимоги.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" з питань підтвердження відомостей з контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за період з 01 червня 2011 року по 31 березня 2012 року, за результатами яких складено акт від 04 жовтня 2013 року №1148/26-59-22-01-18/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" (далі - Акт).

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України - з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості, операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками, і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно з пунктом 6 Порядку, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту), орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Відповідно до пункту 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

З огляду на викладене, підставою для проведення зустрічної звірки платника податків є встановлення, під час перевірки іншого платника податків сумнівів стосовно факту здійснення операцій між цими суб'єктами господарювання або ж розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Однак, як вірно зазначено судом першої інстанції, ДПІ у Шевченківському районі зустрічної звірки ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" не проведено, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідної довідки не складено.

Проте, відповідачем на підставі інформації баз даних ДПІ у Шевченківському районі було проведено перевірку, за результатами якої складено Акт №1148/26-59-22-01-18/23151836 від 04 жовтня 2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки.

Колегія суддів зазначає, що відповідачем в акті перевірки зроблено формальний висновок щодо підтвердження відомостей з контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за період з 01 червня 2011 року по 31 березня 2012 року, оскільки первинним документам, які підтверджують факт здійснення господарських операцій, юридична оцінка не надавалась, а висновки ґрунтувались лише відповідно до обставин зазначених в Акті.

Враховуючи, що перевірка ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" здійснена не в спосіб та не в межах визначених Податковим кодексом України, колегія суддів дійшла висновку про визнання протиправними дій відповідача по проведенню перевірки ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01 червня 2011 року по 31 березня 2012 року, за результатами якої складено Акт №1148/26-59-22-01-18/23151836 від 04 жовтня 2013 року.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача по зменшенню задекларованих податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "МКТ-Комюнікейшн", які проведені за наслідками складання акта від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки" та зобов'язання відповідача вилучити інформацію про результатами зустрічної звірки, за наслідками якої складено акт від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки" з інформаційних баз, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до статті 63 Податкового кодексу України - облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Податковому органу відповідно до статті 66 Податкового кодексу України надано право вносити зміни до облікових даних платника податків на підставі інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.

Згідно пунктами 183.1, 183.12, 183.15 статті 183 Податкового кодексу України - будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає, до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. Центральний орган державної податкової служби веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку. У разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого органу державної податкової служби зняття такого платника з обліку в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби. Отже, відповідач має право вносити зміни в облікові дані платника, проте, лише в ті, що не пов'язані із зміною податкового навантаження чи податкового кредиту, оскільки такі зміни за собою несуть податкові зобов'язання, які визначені підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України. Водночас згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Податкові зобов'язання визначаються платником податків на підставі поданих декларацій самостійно чи визначаються контролюючим органом.

Відповідно до підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності. Згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках. Крім того, відповідно до пункту 1.19 наказу ДПА України від 14 квітня 2011 року N 213 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків - у разі встановлення за результатами перевірки порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за розглядом матеріалів перевірки керівником (заступником керівника) органу ДПС, на обліку в якому перебуває платник податків, приймаються та надсилаються платнику податків податкові повідомлення-рішення за формою, визначеною наказом ДПА України від 22.12.2010 N 985 "Про затвердження Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень-рішень платникам податків", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за N 1440/18735.

Таким чином, зміни в облікові дані операцій по податку на додану вартість здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.

Відтак внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язані із зміною податкового навантаження (тобто, податкової звітності, розшифровки результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України) з податку на додану вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.

Слід також наголосити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Враховуючи те, що податкові повідомлення-рішення відповідачем не приймались, а дії відповідача по зменшенню задекларованих податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" призвели до негативних правових наслідків (у вигляді зміни показників податкових зобов'язань та податкового кредиту), колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем порушено права та інтереси позивача, оскільки такі зміни несуть за собою податкові зобов'язання. Відповідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи а також порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МКТ-Комюнікейшн" - задовольнити. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2014 року - скасувати.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МКТ-Комюнікейшн" - задовольнити.

Визнати протиправними дії відповідача по проведенню перевірки ТОВ "МКТ-Комюнікейшн" з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01 червня 2011 року по 31 березня 2012 року, за результатами якої складено Акт №1148/26-59-22-01-18/23151836 від 04 жовтня 2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки".

Визнати протиправними дії відповідача по зменшенню задекларованих податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "МКТ-Комюнікейшн", які проведені за наслідками складання акта від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки".

Зобов'язати відповідача вилучити інформацію про результати зустрічної звірки, за наслідками якої складено акт від 04 жовтня 2013 року №14826-59-22-01/23151836 "Про неможливість проведення зустрічної звірки", з інформаційних баз, перелік яких визначений центральним органом Державної податкової служби України.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя Н.Е.Старова

суддя О.В.Карпушова

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Старова Н.Е.