ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
16 червня 2014 рокусправа № 804/351/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста-Індастріал" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання незаконними дій, скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
09 січня 2014 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду після касаційного оскарження надійшла адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (далі - відповідач) з вимогами, з урахуванням уточнень, про визнання незаконними дій Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо винесення стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200, скасування рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем в акті перевірки не вірно здійснено нарахування пені за порушення термінів розрахунків по імпортним операціям, оскільки кінцевим строком нарахування визначено момент складання податковим органом акту перевірки. Проте, як встановлено рішенням суду касаційної інстанції, нарахування пені закінчується днем перетину партією товару митного кордону України. Таким днем є 05.12.2008 р. Що стосується нарахування штрафних санкцій за порушення порядку декларування валютних цінностей, то винесення вказаного рішення взагалі поза межами компетенції податкових органів, оскільки такі рішення виносяться або Національним банком, або уповноваженим ним органом, котрим не є відповідач. Враховуючи наведене, рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200 суперечать вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено частково.
Скасовано рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" штрафних санкцій в розмірі 601 458,40 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" штрафних санкцій в розмірі 680,00 грн.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі відповідач, вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що податковим органом при проведенні перевірки було встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" порушені терміни розрахунків по імпортним операціям. При цьому, пеня нарахована з моменту порушення строку поставки товару до складання акту перевірки, оскільки на час складання акту не було завершено митне оформлення товару. Крім того, підприємством порушено порядок декларування валютних цінностей в період порушення строків здійснення розрахунків, в зв'язку з чим позивачу нараховано штрафні санкції. Враховуючи наведене, оскаржувані рішення є правомірними, винесеними у відповідності до вимог чинного законодавства.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в частині скасування рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" штрафних санкцій в розмірі 601 458,40 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" штрафних санкцій в розмірі 680,00 грн.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" зареєстровано 18.11.2003 р., включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом 32702174 та на момент виникнення правовідносин перебувало на обліку в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
16.06.2009 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська проведено позапланову невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" на підставі повідомлення ФВАТ "Державний експортно-імпортний банк України" з питання дотримання вимог валютного законодавства при виконання зовнішньоекономічного контракту від 03.09.2007 р. № Е-100907 UKR за період з 03.09.2007 р. по 16.06.2009 р.
За результатами перевірки складено акт № 2933/220/32702174 від 16.06.2009 р.
Перевіркою встановлені наступні порушення, допущені Товариством з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал":
- ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР. За встановлене порушення нарахована пеня на підставі ст. 4 зазначеного Закону України на суму 149 874,00 Євро з 09.09.2008 р. по 16.06.2009 р.;
- ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. № 15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю". За порушення порядку декларування передбачено накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.
Порушення законодавства позивачем обґрунтовані в акті перевірки наступним чином.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" укладено імпортний контракт від 03.09.2007 р. № Е-100907 UKRз "MascinenfabrikGustavErichGmbH&CoKG".
Предметом контракту є постачання двох машин для приготування (змішування) свинцевої акумуляторної пасти в комплекті.
На виконання умов зазначеного контракту Товариство з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" здійснило попередню оплату в розмірі 2 343 960,00 Євро, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
В зв'язку з тим, що операції, які здійснюються резидентом по контракту, відносяться до договорів поставки складних технічних виробів Міністерством економіки України надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" висновки про продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією.
При цьому, по попередній оплаті від 12.03.2008 р. в сумі 149 874,00 Євро підприємством не отримано висновку Міністерства економіки України про продовження строку розрахунків.
Крім того, позивачем не відображено вказану суму в рядку 13 розділу ІІ Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами.
Відповідно до розрахунку пені за порушення термінів розрахунків по імпортним операціям, який є інформативним додатком до акту перевірки, Товариству з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" нараховано пеню в розмірі 871 185,10 грн. Пеня нарахована на суму 149 874,00 Євро за період з 09.09.2008 р. (наступний день після граничного строку розрахунків) по 16.06.2009 р. (день складання акту перевірки), тобто за 281 день.
Згідно розрахунку штрафних санкцій за порушення ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. № 15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю", який також є інформативним додатком до акту перевірки, підприємству нараховано штрафні санкції в розмірі 1 020,00 грн. виходячи з суми 20 неоподатковуваних мінімуму доходів громадян (17,00 грн. х 20) за три звітні періоди.
На підставі акту № 2933/220/32702174 від 16.06.2009 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська винесені рішення від 24.06.2009 р. № 0005082200, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" застосовано штрафні санкції в розмірі 871 185,10 грн. та рішення від 24.06.2009 р. № 0005092200, яким до підприємства застосовано штрафні санкції в розмірі 1 020,00 грн.
Відповідно до графіку поставок обладнання Товариству з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" по контракту від 03.09.2007 р. № Е-100907 UKR було здійснено 10 поставок обладнання відповідно до здійсненої передплати.
Відповідно відомостей штампу "під митним контролем" на товарно-супровідних документах на товар, партії товару здійснювали перетин митного кордону України в період з 27.11.2008 р. по 05.12.2008 р.
Представник позивача під час розгляду справи судом першої інстанції пояснив, що партія товару відповідно до суми передплати в розмірі 149 874,00 Євро здійснила перетин митної території України 05.12.2008 р.
Рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 24.06.2009 р. № 0005082200, від 24.06.2009 р. № 0005092200 оскаржені Товариством з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" в судовому порядку. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2009 р. в задоволенні позову відмовлено. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено частково. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.11.2013 р. рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасовані, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті"N 185/94-ВР від 23.09.1994 р. (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Згідно до ч. 1 ст. 4 вказаного Закону України порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягненняпені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зовнішньо економічну діяльність" N 959-XII від 16.04.1991 р. момент здійснення експорту (імпорту) - момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Митного кодексу України N 92-IV від 11.07.2002 р. (чинного на момент виникнення правовідносин) ввезення товарів і транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів і транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.
Згідно до ч. 2 ст. 43 вказаного Митного кодексу України у разі ввезення на митну територію України товарів і транспортних засобів митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 цього Кодексу товари, що переміщуються через митний кордон України, разом з їх упаковкою та маркуванням, транспортні засоби, якими вони переміщуються через митний кордон, а також документи на ці товари і транспортні засоби пред'являються для контролю митним органам у незмінному стані в пунктах пропуску через митний кордон України та в інших місцях митної території України, встановлених митними органами для здійснення митного контролю та оформлення, не пізніше ніж через три години після прибуття зазначених товарів і транспортних засобів у пункт пропуску або таке місце.
Згідно до ст. 95 Митного кодексу України N 92-IV від 11.07.2002 р. переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України здійснюється через пункти пропуску на митному кордоні України, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" N 15-93 від 19.02.1993 р. валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України.
Згідно до абз. 7 п. 2 ст. 16 Декрету до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції): за несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.
Відповідно до абз. 3 п. 2.7 розділу 2 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Національного банку України N 49 від 08.02.2000 р. невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою таку відповідальність: порушення порядку декларування - накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пп. 2.3. п. 2 Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України N 542 від 04.10.1999 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.10.1999 р. за № 712/4005 невиконання резидентами вимог щодо порядку та термінів декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.
Порушенням порядку декларування є подання недостовірної інформації або перекручення даних, що відображаються у відповідній декларації, якщо такі дії свідчать про приховування резидентами валютних цінностей та майна, що перебувають за межами України.
Згідно до пп. 3.1. п. 3 вказаного Порядку штрафні санкції застосовуються в кожному виявленому випадку порушення.
Органи державної податкової служби застосовують штрафні санкції, визначені в цьому Порядку, до резидентів і нерезидентів за винятком банків та інших фінансово-кредитних установ.
Матеріали про порушення валютного законодавства розглядає та приймає рішення про застосування санкцій начальник (заступник) державної податкової інспекції у районі.
Відповідно до пп. 3.2, пп. 3.3 п. 3 Порядку при виявлені фактів порушень валютного законодавства службова особа органу державної податкової служби складає акт документальної перевірки, у якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні пункти і статті цих актів. Факти порушень валютного законодавства юридичними особами викладаються у порядку, визначеному наказом ДПА України від 16.09.2002 N 429.
Рішення про застосування штрафних санкцій за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та в порядку, визначеними наказами ДПА України від 21.06.2001 N 253 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків" та від 17.03.2001 N 110 "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби.
Судом першої інстанції також встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" на виконання умов контракту від 03.09.2007 р. № Е-100907 UKR на рахунок контрагента було здійснено передплату в розмірі 149 874,00 Євро, по якій підприємством не отримано висновку Міністерства економіки України про продовження строку розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією.
В зв'язку з виявленням зазначеного порушення, контролюючим органом винесено рішення від 24.06.2009 р. № 0005082200 про застосування до підприємства штрафних санкцій в розмірі 871 185,10 грн.
Відповідно до розрахунку пені за порушення термінів розрахунків по імпортним операціям, який є інформативним додатком до акту перевірки, пеня нарахована за період з 09.09.2008 р. (наступний день після граничного строку розрахунків) по 16.06.2009 р. (день складання акту перевірки), тобто за 281 день.
При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства, моментом здійснення експорту (імпорту) є момент перетину товаром митного кордону України.
Таким чином, податковим органом невірно визначений період нарахування пені. Відповідно до проаналізованих положень нормативно-правових актів, цей період повинен мати початком наступний день після граничного строку розрахунків та закінчуватись днем перетину партією товару митного кордону України, тобто з 09.09.2008 р. по 05.12.2008 р.
В зв'язку з наведеним, до підприємства має застосовуватись штрафна санкція в розмірі 269 726,70 грн. (за 87 днів).
Порушення, яке стало підставою для винесення податковим органом рішення від 24.06.2009 р. № 0005092200, є похідним від попередньо розглянутого порушення. Як вбачається з розрахунку, штрафна санкція в розмір 1 020,00 грн. розрахована відповідачем за три звітних періоди. При цьому, враховуючи неправомірність визначення податковим органом періоду, за який підприємством допущено порушення терміну розрахунків та визначення цього періоду не 281, а 87 днів, до позивача підлягає застосуванню штрафна санкція в розмірі 340,00 грн. (за один звітний період).
Доводи щодо відсутності у податкового органу повноважень на винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200 вірно не прийняті судом першої інстанції до уваги, оскільки суперечать положенням пп. 3.1- пп. 3.3 п. 3 Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України N 542 від 04.10.1999 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.10.1999 р. за № 712/4005.
Таким чином, рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200 не відповідають п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесені відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, передбачений законодавством, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень.
За таких підстав, рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 правомірно скасовано в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" штрафних санкцій в розмірі 601 458,40 грн., а рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005092200 правомірно скасовано в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" штрафних санкцій в розмірі 680,0 грн.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста-Індастріал" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання незаконними дій, скасування рішень - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай