копія
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
01 липня 2014 р. справа № 820/11278/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Біленського О.О.
при секретарі судового засідання Рябченко Є.А..
за участю:
представника позивача - не прибув,
представника відповідача - Галецький І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" простягнення адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів та пені, -В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" (далі - ТОВ "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ") про стягнення адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 15310,53 грн. та пені в розмірі 257,04 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми 10-ПІ від 28.02.2014 року середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2013 році становила 38 осіб. Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі - Закон України №875-ХІІ), у відповідача в 2013 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 2 робочих місця. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 1 особу. Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2013 рік становить 15310,53 грн. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2013 році, становить 15310,53 грн. Позивач, посилаючись на норми ст.ст. 18, 19, 20 Закону України №875-ХІІ просив суд задовольнити позовні вимоги про стягнення адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця. Оскільки, станом на день звернення до суду відповідачем добровільно не відшкодована сума заборгованості, просив суд стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені.
Представник позивача в судове засідання не прибув, 27.06.2014 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача на підставі наявних матеріалів справи. За таких умов, відповідно до ст.128 КАС України, враховуючи клопотання представника позивача, виходячи з рівності сторін в адміністративному судочинстві, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі представника позивача.
Представник відповідача в судове засідання прибув, в своїх поясненнях та в письмових запереченнях поданих до суду, проти позову заперечував, та зазначив, що згідно штатного розкладу підприємства кількість штатних одиниць складає 41,5, з них 31.5 одиниць - охоронники 3 розряду, тобто працівники, не задіяні безпосередньо у виконанні заходів охорони, 10 одиниць це штатні працівники не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони. Частиною 6 ст. 11 Закону України «Про охоронну діяльність» передбачено: працевлаштування інвалідів здійснюється суб'єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони. Згідно списку працюючих інвалідів-штатних працівників, які мали інвалідність та були на підприємстві у 2013 році було працевлаштоване одного інваліда (одне робоче місце). З огляду на наведене просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, встановив наступне.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами визначені Законом України № 875-ХІІ.
Відповідно до ст.19 Закону України №875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Після самостійного розрахунку кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою вищевказаної статті, здійснюється та забезпечується працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, форми 10-ПІ затвердженої Наказом Міністерства праці України №42 від 10.02.2007 року, за 2013 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" склала 38 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 1 особа, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях створених відповідно до вимог ст.19 Закону України №875-ХІІ - 1 особа.
Згідно зі ст.18 Закону України №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 20 Закону України №875-ХІІ визначено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Частиною 11 ст.19 Закону України №875-ХІІ встановлено, норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст.19 цього Закону.
Проаналізувавши положення Закону України №875-ХІІ, суд дійшов висновку, що норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та порядок його обчислення повинен розраховуватися відповідачем виходячи з середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік ( тобто від загальної чисельності працюючих). Законодавцем встановлено рівні умови господарської діяльності для всіх підприємств щодо дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та на підприємство лежить обов'язок щодо подачі до державної служби зайнятості інформацію, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Підприємства за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створюють для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечують інші соціально-економічні гарантії.
Зазначений висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України по вирішенню спорів цієї категорії, викладеною у постанові Верховного Суду України від 04.07.2011 року №17914364, врахування якої є обов'язковою у розумінні ч.1 ст.244-2 КАС України.
З огляду на викладене, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2013 році, виходячи з середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік для ТОВ "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ", становив 2 особи.
Судом встановлено, що ТОВ "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" звіт про наявність вільних робочих місць для інвалідів (форма 3-ПН затверджена Наказом Державного комітету статистики №420 від 19.12.2005 року) не подавало. Вказаний факт встановлено з інформації Харківського міського центру зайнятості №ХМЦУЗ-03-15732-22/14 від 22.05.2014 року, відповідно до якої ТОВ "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" звіти форми 3-ПН впродовж 2013 року до Харківського міського центру зайнятості не надавались.
Таким чином, відповідачем протягом 2013 року не було належним чином виконано обов'язок щодо нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, порядок його обчислення, своєчасного та повного інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 15310,53 грн. та пені в розмірі 257,04 грн. документально і нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" про стягнення адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 15310,53 грн. та пені в розмірі 257,04 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КАСКАД - ГРУПА БЕЗПЕКИ" (вул. Тархова, б. 7, кв. 45, м. Харків, 61047, код ЄДРПОУ 34955195, МФО 380236, р/р 26002002002446 у АТ "Дельта Банк") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м.Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р/р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у розмірі 15310,53 грн. та пеню в розмірі 257,04 грн. на загальну суму 15567,57 грн. (п'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят сім гривень 57 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 07.07.2014 року.
Суддя (підпис) Біленський О.О.
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили.
Оригінал знаходиться в матеріалах справи.
Суддя О.О. Біленський
Секретар Є.А.Рябченко