номер провадження справи 27/31/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.07.2014 Справа № 908/1341/14
За позовом: Запорізька міська рада (69015 м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" (04071 м. Київ, вул. Верхній Вал, 68)
про внесення змін до договору оренди землі від 07.09.2009р.
Суддя Дроздова С.С.
Представники сторін:
від позивача: Сосновська А.Ю., дов № 01-38/01772 від 12.07.2012 р.
від відповідача: Дрозденко К.В., дов. № 248 від 31.12.2013 р.
Господарським судом Запорізької області розглядається позов Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", м. Київ про:
- внесення змін п. 5 договору оренди землі № 040926101687 від 07.09.2009р., укладеного між Запорізькою міською радою та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", м. Київ, щодо земельної ділянки площею 0,3559 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 462, виклавши пункт 5 в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 606 904 грн. 14 коп. в цінах 2013 року та пункт 9 в такій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 152 645 грн. 40 коп., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року";
- внесення змін п. 9 договору оренди землі № 040926101687 від 07.09.2009р., укладеного між Запорізькою міською радою та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", м. Київ, щодо земельної ділянки площею 0,3559 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 462, виклавши пункт 9 в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 152 645 грн. 40 коп., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., протоколом автоматичного розподілу справи між суддями від 17.04.2014р., справу № 908/1341/14 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 18.04.2014р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/1341/14, присвоєно справі номер провадження 27/31/14 та призначено судове засідання на 21.05.2014р.
У судовому засіданні 21.05.2014р. оголошувалася перерва до 16.06.2014р., на підставі ст. 77 ГПК України, для необхідності надання сторонами додаткових доказів та документів, які необхідні для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті.
22.05.2014р. на адресу суду надійшла заява позивача, щодо виправлення технічних помилок допущених при складені позовної заяви, а саме вважати в пункті вимог суму "152 645 грн. 40 коп. такою, що вказана помилково та задовольнити позовні вимоги з урахуванням виправлень описки, а саме "2. Внести зміни до договору оренди землі № 040926101687 від 07.09.2009р., укладеного між Запорізькою міською радою та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", м. Київ щодо земельної ділянки площею 0,3559 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 462, виклавши пункт 9 в такій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 216 412 грн. 62 коп., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".
Крім того, вважати в п. 3 позовних вимог назву "товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами "Ресурс-інвест" такою, що вказана помилково та змінити на "Підприємство з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна".
Заява про внесення виправлення до позовної заяви судом прийнята відповідно до ст. 22 ГПК України.
Ухвалою суду від 16.06.2014р. продовжено строк розгляду справи, відповідно до ст. 69 ч.3 ГПК України, засідання суду призначено на 02.07.2014р.
02.07.2014р. продовжено судовий розгляд справи № 908/1341/14.
02.07.2014р. до початку розгляду справи представники сторін заявили письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
У судовому засіданні позивач надав письмову заяву, в якій просить суд виправити описку у позовній заяві та в заяві від 22.05.2014р., а саме: суми « 152 645 грн. 40 коп.» та « 216 412 грн. 62 коп.» вважати, як зазначені помилково, замінивши їх на « 216 414 грн. 25коп.». Позовні вимоги, з урахуванням заяви про виправлення описки позивач підтримав у повному обсязі. В матеріалах справи містяться письмові заперечення на відзив відповідача.
Відповідач підтримав свої заперечення, викладені у письмовому відзиві, наданому у судовому засіданні 21.05.2014р. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Згідно з ч. 1 ст. 13, ч. 1, 2 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне. Відповідно до ст. 4-1 ГПК України господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження.
Позов - це вимога позивача про захист порушеного або оспорюваного суб'єктивного права чи охоронюваного законом інтересу, яка здійснюється у визначеній законом процесуальній формі. Згідно з господарським процесуальним законодавством предмет позову це матеріально - правова вимога позивача до відповідача, відносно якої суд повинен винести рішення. Матеріально-правова вимога позивача повинна опиратися на певні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а саме на підставу позову.
Згідно з ст. 20 ГК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Господарським судом встановлено, що 07.09.2009р. між Запорізькою міською радою (орендодавець) та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" (орендар) укладено договір оренди землі.
Договір оренди землі зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.09.2009р. за № 04092601687.
Відповідно до п. 1 договору орендодавець, відповідно до рішення тридцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 39/199 від « 25» лютого 2009р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, буд. 462.
Згідно п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,3559 га.
Відповідно до п. 8 договору, він був укладений строком на дев'ятнадцять років.
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3405927 грн. 41 коп., в цінах 2009 року.
Згідно п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 136 237 грн. 11 коп., що складає 4% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.
Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;
- в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.
В ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено, що право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
На вимогу ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
27.07.2011р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя».
Відповідно до даного рішення встановлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати. Для земельних ділянок, на яких здійснюється торгівля нафтопродуктами, встановлено коефіцієнт 4.
26.06.2012р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя».
Відповідно до даного рішення встановлено нові коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати. Для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, встановлено коефіцієнт 6.
Рішення № 37 було оприлюднене 24.07.2012р. в газеті "Запорізька Січ" та набрало чинності 01.01.2013 р.
Вказане рішення Запорізької міської ради не суперечить діючому законодавству та не було визнане недійсним у встановленому законом порядку, а тому підлягає виконанню.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частин 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які
встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, …
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір орендної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку землі» дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0344, виданого Головним управлінням Державного земельного агентства у Запорізькій області станом на 07.08.2013р., нормативна грошова оцінка становить 3 606 904,14 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору складає 216 414,25 грн. та розраховується наступним чином: 3 606 904,14 х 1% х 6 = 216 414,25 (грн.), де: 3 606 904,14 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки; 6 - коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати; 216 414,25 - розмір орендної плати.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» та п. 35 договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про оренду землі", право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, пункт 288.1 статті 288 якого визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
У зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України внесенні зміни, відповідно до яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
В силу перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні та міські ради. Отже, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах щодо земель, які перебувають у державній та комунальній власності, є Запорізька містка рада, яка має повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою.
Стаття 274.1 Податкового кодексу України встановлює, що ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено встановлюється у розмірі 1% від нормативної оцінки земельної ділянки.
Статтею 288.1 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Крім того, відповідно до статті 288.5.2 Податкового кодексу, орендна плата не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом;
в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
Отже, орендна плата за договором оренди землі не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки, але не більшою 12 %.
Враховуючи викладене, річний розмір орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" повинно складати шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року, а нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 606 904 грн. 14 коп. в цінах 2013 року.
Зазначене у договорі оренди земельної ділянки від 07.09.2009р. є порушенням ст. 288.5.1 Податкового кодексу України, відповідно до якого розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України, ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено і встановлюється в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 276.1 Податкового кодексу України, податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарським та іншими будівлями і спорудами, справляються у розмірі 3 відсотків земельного податку, обчисленого відповідно до ст. 274 і 275 цього Кодексу.
Нормами чинного законодавства та умовами договору передбачено можливість у даному випадку зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" акти (рішення), прийняті органами місцевого самоврядування, є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до статті 290 ГК України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, пункти 5 та 9 договору оренди земельної ділянки від 07.09.2009р. не відповідають вимогам Податкового кодексу України та рішенню органу місцевого самоврядування в частині встановленої орендної плати та нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законах випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 11 Господарського процесуального кодексу України особи, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. У разі недосягнення згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Згідно до статті 24 Закону України «Про плату за землю» грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, у тому числі договорів оренди землі.
Як на час укладання договорів оренди земельних ділянок, так і на час виникнення спору обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. Закону України «Про оцінку земель»), яка відповідно до положень ст. 18 цього Закону проводиться не рідше ніж один раз на 5-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.
У зв'язку з тим, що визначена п. 5 договору оренди земельної ділянки від 07.09.2009р. нормативна грошова оцінка наданої відповідачу земельної ділянки не відповідає розміру, визначеному Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, а розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 договору, не відповідає встановленому рішеннями Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012р. та № 16 від 27.07.2011р. та вимогам діючого законодавства, 04.02.2013р. позивач звернувся до відповідача з пропозицією № 01/02-21/00272 внесення змін до договору оренди землі від 07.09.2009р. за № 040926101687 шляхом викладення п. 9 в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 216 414 грн. 25 коп. (двісті шістнадцять тисяч чотириста чотирнадцять грн. 62 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Пропозицію позивача, відповідач отримав 11.02.2013р., але станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Відповідну додаткову угоду також не укладено.
Згідно з п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір розглядається в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до приписів ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно зі ст. 188 ГК України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Пунктом 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За таких обставин, господарський суд Запорізької області вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, суд вважає викладені відповідачем доводи у відзиві, як необґрунтовані, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 14 ПК України, орендна плата за користування земельними ділянками комунальної форми власності є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2008р. з урахуванням індексації.
Рішення № 79 є чинним, не оскарженим та обов'язковим для виконання на території м. Запоріжжя в силу приписів статті 142 Конституції України. Податковий кодекс набрав чинності з 01.01.2011р.
Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Таким чином, строки, вказані в статті 271 ПК України щодо оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок не можуть бути застосовані до рішення №79.
Крім того, відповідач фактично своїми діями визнає правомірність позовних вимог Запорізької міської ради та правильність розрахунку орендної плати. Відповідач вказує у відзиві, що з 2014 року вносить орендну плату у заявленому розмірі позовних вимог, а саме: 216 414 грн. 25 коп.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Пунктом 32 Договору оренди передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі.
Враховуючи вищевикладене, пункти 5 та 9 договору оренди земельної ділянки від 07.09.2009р. не відповідають вимогам Податкового кодексу України та рішенню органу місцевого самоврядування в частині встановленої орендної плати та нормативної грошової оцінки.
Недоотримання місцевим бюджетом коштів з орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею 0,3559 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 462 порушує права територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
За таких обставин, позовні вимоги задовольняються судом у повному обсязі.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, ст. 34 ГПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні 02.07.2014р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір до суду доведений з його вини.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", м. Київ задовольнити.
Внести зміни в п. 5 договору оренди землі від 07.09.2009р. за № 040926101687, укладеного між Запорізькою міською радою (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 04053915) та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" (04071 м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572), щодо земельної ділянки площею 0,3559 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 462 для розташування автозаправної станцій, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 606 904 грн. 14 коп. (три мільйони шістсот шість тисяч дев'ятсот чотири грн. 14 коп.) в цінах 2013 року».
Внести зміни в п. 9 договору оренди землі від 07.09.2009р. за № 040926101687, укладеного між Запорізькою міською радою (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 04053915) та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна"( 04071 м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572), щодо земельної ділянки площею 0,3559 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 462 для розташування автозаправної станцій, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 216 414 грн. 25 коп. (двісті шістнадцять тисяч чотириста чотирнадцять грн. 25 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" (04071 м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572) на користь Запорізької міської ради (69015 м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 04053915) 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення оформлено та підписано 04.07.2014р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.