ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 липня 2014 року м. Київ № 826/9248/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М., розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Ріелком" до відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (державного виконавця Кушнір Людмили Володимирівни), третя особа: публічне акціонерне товариство "Дельта Банк", про визнання незаконними дій та визнання нечинним і скасування акту, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва 01 липня 2014 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Ріелком" (далі - позивач) до відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (державного виконавця Кушнір Людмили Володимирівни) (далі - відповідач), третя особа: публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" (далі - третя особа), про визнання незаконними дій державного виконавця відповідача при проведенні опису майна боржника та складенні акту опису й арешту майна від 20 червня 2014 року, а також визнання нечинним та скасування вказаного акту, складеного за результатами проведення незаконних дій.
Так, відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 8, ч. 4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон), сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
З аналізу викладених положень вбачається, що критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2012 року № 5 зазначено, що до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та приєднаних до неї документів, позовні вимоги стосуються виконавчого провадження ВП № 42970312, відкритого с метою примусового виконання наказу № 27/12, виданого 04 березня 2014 року Господарським судом міста Києва. Позивач є стороною вказаного виконавчого провадження.
Таким чином, враховуючи викладені положення та обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.
Зокрема, відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 6 ст. 109 КАС України, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз’яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 109, 160, 165, 181 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити з обмеженою відповідальністю "Ріелком" у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовною заявою до відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (державного виконавця Кушнір Людмили Володимирівни), третя особа: публічне акціонерне товариство "Дельта Банк", про визнання незаконними дій та визнання нечинним і скасування акту.
Копію ухвали направити позивачу (вручити його уповноваженому представнику) разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, роз’яснивши, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Крім того, роз’яснити, що розгляд і вирішення даного спору віднесено до юрисдикції Господарського суду міста Києва.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин