Постанова № 39602890, 24.06.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
804/8030/14
Номер документу
39602890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2014 р. Справа № 804/8030/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування наказів від 06.12.2013 року №628, від 20.12.2013 року №709, від 27.12.2013 року №735, від 09.01.2014 року №7, від 05.06.2014 року №658, -

ВСТАНОВИВ:

6 червня 2014 року Обласне комунальне підприємство «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з позовними вимогами про скасування наказів від 06.12.2013 року №628, від 20.12.2013 року №709, від 27.12.2013 року №735, від 09.01.2014 року №7, від 05.06.2014 року №658.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із оскаржуваними наказами, оскільки підстав для проведення позапланової перевірки підприємства у Дніпродзержинської ОДПІ з 09.12.2013 року по 10.01.2014 року не було. Жодного наказу про зупинення проведення документальної виїзної позапланової перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» із зазначенням строку зупинення та обставин, що спричинили таке зупинення Дніпродзержинською ОДПІ не було вручено посадовим особам підприємства або законному (уповноваженому представнику) під розписку, як того вимагає чинне законодавство України, у зв'язку з чим перебіг строку проведення перевірки не переривався, отже останнім днем перевірки є 10 січня 2014 року, як зазначено у наказі Дніпродзержинської ОДПІ №735 від 27.12.2013 року. На думку позивача, видаючи наказ про поновлення виїзної позапланової перевірки, ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» №658 від 05.06.2014 року незаконно втручається у господарську діяльність позивача. Зазначив, що наказ Дніпродзержинської ОДПІ №658 від 05.06.2014 року безпосередньо створює правові наслідки для господарської діяльності позивача, які з урахуванням відсутності підстав для проведення перевірки призводять до порушення права ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» на свободу підприємницької діяльності, яке передбачає заборону незаконного втручання та перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади, що передбачено статтями 6, 19, 43 Господарського кодексу України.

Представник позивача в судове засідання не прибув, факсимільним зв'язком направив клопотання про перенесення судового засідання у зв'язку із перебуванням уповноваженого представника у відпустці з 20.06.2014 року по 14.07.2014 року.

Суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача з огляду на строки розгляду справи, визначені Кодексом адміністративного судочинства України, та з урахуванням того, що вказане клопотання не містить доказів на підтвердження викладених у ньому обставин, а його задоволення призвело б до порушення строків розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, причин неявки не повідомив, заперечень на позовну заяву не надав.

З огляду на викладене, в судовому засіданні 24 червня 2014 року судом ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи та матеріали, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що платник податків Обласне комунальне підприємство «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» (код за ЄДРПОУ 03341782) перебуває на обліку у Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 06.12.2013 року №628 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» на підставі підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України наказано провести позапланову документальну виїзну перевірку ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» з 09.12.2013 року по 20.12.2013 року (10 робочих днів) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року, в тому числі з питань взаємовідносин з ПП «Дніпротехенергобуд», ТОВ «Трансінвест-груп», ТОВ «Просвет», ТОВ «Техно-Люкс», ПП «Електро-Лайф», ПАТ «Дніпровський меткомбінат».

20.12.2013 року Дніпродзержинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області видано наказ №709 «Про продовження термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», яким на підставі підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78, підпункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України продовжено терміни проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» з 23.12.2013 року по 27.12.2013 року.

27.12.2013 року Дніпродзержинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області видано наказ №735 «Про продовження термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», яким на підставі підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78, підпункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України продовжено терміни проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» з 30.12.2013 року по 10.01.2014 року.

Наказом Дніпродзержинської ОДПІ від 09.01.2014 року №7 «Про перенесення термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», на підставі пункту 85.9 статті 85 Податкового кодексу України було призупинено проведення позапланової виїзної перевірки ОКП «ДБТІ».

05.06.2014 року Дніпродзержинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області видано наказ №658 «Про поновлення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», яким на підставі підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України поновлено документальну позапланову виїзну перевірку ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» з 10.06.2014 року терміном на один день.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із наступного.

Відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Згідно пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема:

20.1.2. для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;

20.1.4. проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до положень пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка (підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Підпунктом 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;

Згідно пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Пунктом 82.4 цієї статті визначено, що проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки.

При цьому, перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.

З аналізу позовної заяви та доданих до неї доказів вбачається, що позивач вважає оскаржувані накази контролюючого органу протиправними з огляду на неповідомлення ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» про їх видання, або ж не направлення наказів від 06.12.2013 року №628, від 20.12.2013 року №709, від 27.12.2013 року №735, від 09.01.2014 року №7, від 05.06.2014 року №658 на адресу позивача.

На думку суду, матеріали справи не містять доказів таких протиправних дій податкової інспекції. Проте, у випадку встановлення таких обставин, на думку суду, це ймовірно свідчило б про протиправність дій та/або бездіяльності податкового органу саме в цій частині, та не мало б наслідком визнання протиправними наказів як таких. Оскільки обов'язок повідомити про прийняття відповідного акту виникає у податкового органу вже після його прийняття.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням вищевикладеного, суд не знаходить заявлені позовні вимоги обґрунтованими та приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування наказів від 06.12.2013 року №628, від 20.12.2013 року №709, від 27.12.2013 року №735, від 09.01.2014 року №7, від 05.06.2014 року №658 - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник