Постанова № 39573357, 03.07.2014, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
537/3172/14-а
Номер документу
39573357
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 537/3172/14-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.07.2014 року м. Кременчук

Суддя Кркжівського районного суду м.Кременчука Полтавської області Сьоря С.І. розглянувши у приміщенні Крюківського районного суду М.Кременчука Полтавської області у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_2 до юридичної особи управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити постанову, якою визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області в перерахунку та виплаті їй її щомісячних державних пенсій (основної та додаткової) відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити їй починаючи з 01 січня 2014 року перерахунок та виплату її щомісячної основної державної пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, як інваліду 2-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити їй починаючи з 01 січня 2014 року перерахунок та виплату її щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області виконати постанову суду негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона має посвідчення громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії серії НОМЕР_1 від 18.10.1995 року та вкладку до нього від 02.12.1999 року за НОМЕР_2 із зазначенням потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Житомирською обласною МСЕК№ 1 їй встановлена з 07.05.1996 року безстроково друга група інвалідності, захворювання пов'язані з впливом аварії на ЧАЄС, що підтверджується довідкою МСЕК від 07.05.1996 року №161731.

Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області, як пенсіонерка і їй призначена державна пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, а також додаткова пенсія згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року.

У травні 2014 року їй стало відомо, що відповідач з 01 січня 2014 року невірно нараховував та виплачував їй державні пенсії (основну та додаткову) і вона звернулася до відповідача із заявою про приведення розмірів її пенсій у відповідність до норм ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону №796, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплати пенсії за цей період. На що УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області відмовило їй в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії.

Не зважаючи на те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року, що набрав чинності з 1 січня 2014 року, не передбачено, щоб норми та положення Закону №796 застосовувалися у 2014 році у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України, - відповідач до цього часу вважає, що при нарахуванні та виплаті у 2014 році державних пенсій (основної та додаткової) особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно застосовувати норми «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, а не норми Закону №796.

Вважає, що такі дії відповідача є незаконними, а тому вона змушена звернутися до суду з даним позовом.

Відповідач надіслав до суду письмові заперечення проти позову відповідно до яких у задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі у зв»язку з його безпідставністю.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини приходжу до наступних висновків.

ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 18.10.1995 року та вкладкою НОМЕР_2 до вказаного посвідчення.

Внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_2 з 07.05.1996 року безстроково встановлено II групу інвалідності, що підтверджується посвідченням №159 від 10.08.2002 року та довідкою сер. МСЕ №161731 від 07.05.1996 року.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

28 травня 2014 року ОСОБА_2 звернулася з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області з вимогою здійснити їй з 01 січня 2014 року перерахунок та виплату щомісячних державних пенсії відповідно до вимог ст. 50, ст.54, ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до листа управління Пепсійного фонду в м. Кременчуці Полтавської області від 05.06.2014 року в задоволенні заяви позивача щодо перерахунку пенсії відмовлено.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає в себе право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров» я, соціального захисту визначені та закріплені в Законі України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язалася відшкодовувати її за: пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, особам віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком

Згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Таким чином вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно з ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст..ст.50. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», у разі збільшення розміру прожитковою мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст..54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, особам, віднесеним до категорій 1.2, 3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, перерахунок державної та додаткової пенсії повинен здійснюватись з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не встановлено обмеження щодо виплат основної та додаткової пенсії, не внесено змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до яких розміри пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв»язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами ІІ групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу з 01.01.2014 року основна та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю виплачується у розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року.

Ч.1 ст.8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається та діє принцим верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За таких обставин, правовідносини щодо виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому до вказаних правовідносин підлягає застосуванню саме вказаний Закон, а не постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, яка є підзаконним нормативним актом.

Враховуючи викладене приходжу до висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату не виплаченої позивачу державної пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах передбачених ст. 50, ст. 54, ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправною, а тому необхідно зобов'язати відповідача з 01.01.2014 року здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії позивачу як інваліду 2 групи, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент її виплати та провести виплату недоплаченої пенсії з урахуванням проведених виплат, в зв'язку з чим в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки дана постанова прийнята в скороченому провадженні відносно позовних вимог, що передбачені п.2 ч.1 ст.183 - 2 КАС України, то відповідно до п.8 ч.6 ст.183 - 2 КАС України, вона негайному виконанню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159 - 163, 167, 183 - 2, 256 КАС України, ст.46 Конституції України, ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суддя. -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області здійснити перерахунок та виплату не виплаченої ОСОБА_2 державної пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю в розмірах передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області відповідно до ч.4 ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну державну пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком починаючи з 01.01.2014 року, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням проведених виплат.

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області відповідно до ст. 50, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 01.01.2014 року, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням проведених виплат.

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області протягом 1 місяця з дня набрання постановою суду законної сили подати звіт про виконання судового рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: