Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2014 р. Справа № 818/1568/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.
за участю секретаря судового засідання - А.Г.Вольської,
представника позивача - Д.О. Ткаченка,
представника відповідача - М.С. Дмитрієвої,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1568/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод"
до Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0000442205 від 25 березня 2014 року, яким йому збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 359398,74 грн. (триста п'ятдесят дев'ять тисяч триста дев'яносто вісім грн. сімдесят чотири коп.) із них за основним платежем на 239599,16 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на 119799,58 грн. і свої вимоги мотивує тим, що в акті №655/2205/05422065/309 від 28.02.2014 р. "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 р." податковим органом встановлено порушення п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України і був зроблений розрахунок грошових зобов'язань та збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб" на загальну суму 359398,74 грн., за основним платежем на - 239599,16 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на-119799,58 грн.
Позивач вказує на те, що товариство зобов'язане нараховувати та сплачувати орендну плату за землю у відповідному (більшому або меншому) розмірі лише після внесення змін до договору, однак, як зазначає позивач, ніяких змін стосовно розміру орендної плати до договору № 253 не було внесено, а тому вважає, що ним правомірно визначено розмір орендної плати за землю - 1%.
05 листопада 1998 року між Сумською міською радою та позивачем укладено договір №253 відповідно до якого ПАТ "Сумський авторемонтний завод" отримано в тимчасове користування земельну ділянку в м. Суми, по прос. Курському, 26, розмір орендної плати за земельні ділянки становив розмір середньої ставки земельного податку.
Згідно акту перевірки, податковий орган збільшив податкове зобов'язання з 1 % до 3%, вказуючи на порушення п.п. 288.5.1 п. 288 ст. 288 ПК України, яким передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 288.1. ст. 288 ПК України передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесених змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Але, до цього часу зміни до договорів не внесені, вони діючі, і платежі підприємством вносяться згідно з договорами.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт „В" статті 12 Земельного кодексу України).
Податковим кодексом України (розділ ХШ „Плата за землю") з 1 січня 2011 р. визначено мінімальний розмір орендної плати за землю, що становить трикратний розмір земельного податку для земель несільськогосподарського призначення, на цьому обґрунтовує свої перевірки податкова інспекція. Але разом з цим, п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України визначеного підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки (договір оренди такої земельної ділянки). У відповідності до п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України визначеного розмір та умови внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
На момент укладення зазначеного договору був чинним Закон України "Про плату за землю", згідно зі ст. ст. 2, 3 цього Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розмір податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом; об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди; суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач у тому числі орендар .
Згідно ст. 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності договір оренди такої земельної ділянки. Згідно ст. 19 цього Закону розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Оскільки, орендна плата, встановлена в договорі № 253 від 05.11.1998 року на право тимчасового користування землею відповідала нормам чинного законодавства, тому позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позові підтримав просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, в судовому засіданні пояснив, що платником податків ПАТ "Сумський авторемонтний завод" визначене податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на січень - грудень 2013 року по проспекту Курському, 26, в м. Сумах становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження вказаного податкового зобов'язання за січень-грудень 2013 року на 239599,16грн., чим порушено вимоги п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України щодо визначення мінімального річного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку. З урахуванням положення ст.ст.274, 288 ПК України станом на 01.01.2013 року мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки ПАТ "Сумський авторемонтний завод" площею 39577,0 кв.м. по проспекту Курському, 26, в м. Сумах складає-359398,74 грн. В результаті чого, 25.03.2014 року було винесене податкове повідомлення-рішення № 0000442205 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем: орендна плата за земельні ділянки на загальну суму 359398,74грн., в тому числі застосовані штрафні (фінансові) санкції.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що 05.11.1998 між Сумською міською радою та ПАТ "Сумський авторемонтний завод" було укладено договір оренди земельних ділянок № 253, відповідно до якого ПАТ "Сумський авторемонтний завод" отримало в тимчасове користування земельну ділянку за адресою: м. Суми, проспект Курський, 26, (а.с.8-9). Договором передбачено, що орендна плата вноситься у розмірі середньої ставки земельного податку.
ПАТ "Сумський авторемонтний завод" подало до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за січень-грудень 2013 року, додаток №1 "Відомості про наявні земельні ділянки", самостійно узгодивши таким чином податкове зобов'язання по орендній платі за землю за 2013 рік.
25.03.2014 р. на підставі висновків акту перевірки № 655/2205/05422065/30 від 28.02.2014 р. ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000442205 про збільшення ПАТ "Сумський авторемонтний завод" суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі на загальну суму 359398,74 грн., за основним платежем на - 239599,16грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на-119799,58грн. (а.с.16).
За змістом п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Відповідно до ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються ПК України. Згідно ст. 270 ПК України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Законом України "Про оренду землі" регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. За змістом ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно п. 289.1 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
У відповідності до п. 288.4 ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу, відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України, не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення-розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу та для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу.
Пунктами 288.1 288.4 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, розмір та умови внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що розмір орендної плати встановлюється саме в договорі оренди, який є єдиною визначеною законодавством підставою для нарахування орендної плати, а жодної іншої форми встановлення розміру орендної плати ніж договір оренди не існує.
Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
У даному випадку на момент укладення договорів оренди земельної ділянки, тобто 05.11.1998 р., вони цілком відповідали вимогам нормативних актів, що діяли на той час.
При цьому згідно із ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п.274.1 ПК України, ставка податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273,276 ПК України.
Таким чином, умови договору оренди земельної ділянки (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами, тому позивач зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаного договору, у розмірі середньої ставки земельного податку, тобто у розмірі 1%.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області № 0000442205 від 25 березня 2014 року про збільшення Публічному акціонерному товариству "Сумський авторемонтний завод" суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 359398,74грн. (триста п'ятдесят дев'ять тисяч триста дев'яносто вісім грн. сімдесят чотири коп.) із них за основним платежем на 239599,16 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на 119799,58 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 27 червня 2014 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал