Донецький окружний адміністративний суд УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
14 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/16987/2012
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Циганенко А.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання протиправними та незаконними дії, бездіяльності та рішення, та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
12 грудня 2012 року позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача, Приватного нотаріуса Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2, про визнання протиправними та незаконними дії, бездіяльності та рішення, та зобов'язання вчинити певні дії.
За змістом частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративного суду, як то визначено у частині другій тієї ж статті, можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення поняття «суб'єкт владних повноважень» наведено у пункті 7 частини 1 статті 3 КАС України як органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової чи службової особи, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, переданий на вирішення адміністративного суду, який виник між двома (або кількома) конкретними суб'єктами права стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (або інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлений Законом України «Про нотаріат», в статті 1 якого зазначено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається, зокрема, на нотаріусів, які займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Відповідно до статті 8 зазначеного Закону довідки про вчинені нотаріальні дії та/або копії документів, що зберігаються у нотаріуса, складають предмет нотаріальної таємниці, а їх видача прирівнюється до нотаріальної дії.
Оскільки нотаріуси при вчиненні нотаріальних та прирівняних до них дій не здійснюють владних управлінських функцій, то в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України вони не відносяться до суб'єктів владних повноважень рішення, дії чи бездіяльність яких можуть бути оскаржені до адміністративних судів.
Позови до нотаріусів щодо вчинення або про відмову у вчиненні нотаріальних дій та прирівняних до них дій належить розглядати за правилами цивільного, а не адміністративного судочинства.
Отже, заявлені позивачем вимоги не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, роз`яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесений до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Статтею 98 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Зважаючи на наведене, судовий збір сплачений ОСОБА_1 підлягає поверненню.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 17, 98, 107, 109, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання протиправними та незаконними дії, бездіяльності та рішення, та зобов'язання вчинити певні дії
Повернути ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1) судовий збір у сумі 64,38 гривень, сплачений за квитанцією №101220001 від 12.12.2012 за наступними реквізитами: Р/р 31217206784005, отримувач коштів: Держбюджет Калінінського району м. Донецька 22030001, код отримувача платежу ЄДРПОУ 38034015, банк отримувача - ГУ КСУ у Донецькій області, МФО 834016.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.