ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1093/14-a
"27" червня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Жука А.В.
розглянувши у порядку письмового провадженні у місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення бюджетних коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 89038,69 гривень.
Позивач в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без участі представника управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав та не забезпечив явку повноважного представника по справі, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином - у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України.
Отже, суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення позивача належним чином про розгляд даної адміністративної справи та реалізації ним права судового захисту прав та інтересів.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щорічна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідач - ОСОБА_1 в період з листопада 2010 року по жовтень 2013 року на підставі поданих заяв та відповідних документів отримувала державну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
З підписаних та поданих відповідачкою заяв про призначення допомоги вбачається, що при оформленні документів щодо надання державної допомоги ОСОБА_1 була попереджена про обов'язок своєчасно повідомляти про всі обставини, що впливають на виплату допомоги та попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) в разі подання неповних чи недостовірних даних про доходи та майновий стан.
У розділі V "Відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні) членів сім'ї, або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, членів сім'ї, що проживають окремо" відповідачкою вказано про відсутність земельних ділянок. Аналогічні дані зазначені і у деклараціях про дохід та майновий стан поданих відповідачкою 04.05.2011, 25.11.2011, 04.05.2012, 06.11.2012, 08.05.2013 (а.с. 17-22).
При перевірці достовірності поданої інформації про доходи та майновий стан встановлено, що з моменту подачі заяви про призначення допомоги та по даний час ОСОБА_1 мала у власності та володінні земельні ділянки в розмірі 4,29 га на території Поплавської сільської ради, а саме: 3,69 га -земельна ділянка (пай) та 0,60 га - земельна ділянка для введення особистого селянського господарства, які не задекларовані відповідачем у деклараціях при зверненні за призначенням допомоги, що підтверджується актом ревізії фінансово - господарської діяльності управління соціального захисту населення Підгаєцької райдержадміністрації за період з 01.01.2013 по 31.08.2013 від 26.12.2013 №20-22/146 (а.с. 32).
Згідно переліку громадян м. Підгайці, які використовують землю, що рахується за Поплавською сільською радою ОСОБА_1 має у власності та володінні земельні ділянки в розмірі 4,29 га на території Поплавської сільської ради, а саме: 3,69 га - земельна ділянка (пай) та 0,60 га - земельна ділянка для введення особистого селянського господарства.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід. Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 (далі -Порядок) соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід).
Відповідно до п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Внаслідок проведеної перевірки, начальником управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької РДА було прийнято рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги, починаючи з 01.11.2013 року та повернення надміру виплачених коштів.
Відповідно до розрахунку, доданому позивачем до позовної заяви, сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за період з 01.11.2010 по 31.12.2011 - 22374,99 грн., за 2012 рік - 31596,50 грн., за 2013 рік - 35067,20 грн.
ОСОБА_1 попереджена про обсяг надміру виплачених коштів та необхідність їх повернення, що підтверджується повідомленнями про припинення державної соціальної допомоги та про повернення надміру виплачених коштів малозабезпеченим сім'ям №44 від 07.11.2013 та №187/08 від 30.01.2014 (а.с. 27, 28), однак до теперішнього часу вказані кошти не відшкодовані відповідачем.
08 листопада 2013 року відповідачкою надано пояснення в яких вона визнає, що у її власності є земельні ділянки, однак вона перейшовши з фамілії ОСОБА_1 на ОСОБА_1 позивачка забула про неї (а.с. 40).
Рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги та повернення надміру виплачених коштів відповідачкою не оскаржувалось ні вищестоящому органу, ні в судовому порядку.
У зв'язку з наведеним, суд приходить до висновку, що в даному випадку Управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької РДА діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 51,70,71,79,86,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації 89038,69 гривень (вісімдесят дев'ять тисяч тридцять вісім гривень 69 копійок) зайво виплачених коштів, які перерахувати на рахунок 35418023013943 в ГУДКСУ в Підгаєцькому районі, МФО 838012, код ЄДРПОУ 21162698.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.