Ухвала суду № 39553825, 12.06.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
2а-11022/10/2070
Номер документу
39553825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2014 року м. Київ К/9991/14891/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого Степашка О.І.

суддів: Островича С.Е.

Федорова М.О.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства «Чоколад»

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2010

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2011

у справі № 2а-11022/10/2070

за позовомРегіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківській області доПриватного підприємства «Чоколад»простягнення фінансових санкційВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківській області (далі по тексту - позивач, РУ Департаменту САТ ДПА України у Харківській області) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Чоколад» (далі по тексту - відповідач, ПП «Чоколад») про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5886,00 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2010, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2011, позов задоволено.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідач зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, серія В01 № 421742 та згідно довідки № 402 від 18.02.2010 перебуває на обліку у позивача.

10.06.2010, на підставі наказу № 564 від 09.06.2010, направлення № 407/32-ЗП від 09.06.2010 посадовими особами відповідача була проведена позапланова виїзна перевірка з 10.06.2010 по 11.06.2010 магазину, який належить відповідачу.

За результатами вказаної перевірки встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання, про що працівниками позивача складено акт перевірки № 306/323/36458686 від 10.06.2010.

За результатами перевірки за порушення ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі по тексту - Закон), рішенням № 201352 від 12.07.2010 до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 5886,00 грн., а саме: 4186,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв в місці, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання та 1700,00 грн. за зберігання тютюнових виробів в місці, яке не внесено до Єдиного реєстру місць зберігання.

Фінансова санкція до теперішнього часу відповідачем до бюджету не сплачена.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з ст. 15, ст. 17 Закону, Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання визначено наказом ДПА України від 28.05.2002 № 251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру» зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за № 670/6958.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, з наступних підстав.

Частиною першою ст. 16 Закону встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснення заходів щодо вилучення, знищення або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищення тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.

Однією з головних функцій державної податкової адміністрації України є проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів (абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»).

У відповідності до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 790 від 02.06.2003 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до ч. 6 та ч. 7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби. Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.

Згідно ст. 15 Закону зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

За визначенням абз. 12, 13 та абз. 20 ч. 1 ст. 1 Закону, роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування; місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв.м., обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується ручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів; місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання визначено наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 № 251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру» зареєстрованого у міністерстві юстиції України 15.08.2002 за № 670/6958.

Розділом другим даного Порядку передбачено, що для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв суб'єкти господарювання подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання. Заява про внесення місця зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 2. До заяви додаються нотаріально посвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, копія документа, що підтверджує право користування приміщенням (договір оренди, свідоцтво на право власності та інше). Довідка видається протягом 7 календарних днів від дати подання заяви.

Листом Державної податкової адміністрації України від 04.02.2010 № 1114/6/32-0615 «Щодо місць зберігання алкоголю і тютюну» надано роз'яснення стосовно місць зберігання алкоголю і, зокрема, дійшла такого висновку: щодо Єдиного державного реєстру має вноситися будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях).

Таким чином, зберігати алкогольні напої дозволено тільки в місцях зберігання, які внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів, дійшла до висновку, що до Єдиного державного реєстру має вноситися будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях).

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700,00 гривень.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що рішення про застосування фінансових санкцій від 12.07.2010 № 201352 відповідає вимогам діючого законодавства, тому позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Приватного підприємства «Чоколад» відхилити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2011 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)О.І. СтепашкоСудді(підпис)С.Е.Острович (підпис)М.О. Федоров