ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2014 року Справа № 813/3112/14
14 год. 44 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Небесна М.В.,
від позивача Малиневич О.І.,
від відповідача Матвіїшин І.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області до Дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» в особі філії Калуської нафтогазорозвідувальної експедиції дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» про стягнення податкового боргу.
Суть справи.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі - позивач, Калуська ОДПІ) до Дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (далі - відповідач, ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія») в особі філії Калуської нафтогазорозвідувальної експедиції дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (далі - Калуська нафторозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України «Західукргеологія») про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 470849,31 грн. за рахунок будь-яких готівкових коштів, що належать відповідачу, в тому числі, які розміщені на рахунках відкритих у банківських установах.
Ухвалами від 25.04.2014 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено таку до судового розгляду.
У судовому засіданні 25.06.2014 року представником позивача подано заяву про уточнення розміру позовних вимог /а.с.92-93/, відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 470664,75 грн. за рахунок будь-яких готівкових коштів, що належать відповідачу, в тому числі, які розміщені на рахунках, відкритих в банківських установах.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заборгованість відповідача виникла у зв'язку із несплатою податкових зобов'язань з земельного податку юридичних осіб; податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток підприємств державної власності на загальну суму 470664,75 грн. Усі грошові зобов'язання по вищевказаних платежах є узгодженими, проте, у встановлений строк до бюджету не сплачені. Відтак, податковий орган вживав заходи щодо їх стягнення. Оскільки вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу, він звернувся з вищевказаним позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повністю з підстав, що викладені у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просив позов задовольнити.
Відповідач проти позовних вимог заперечив у повністю з підстав, що викладені у запереченні на адміністративний позов про стягнення податкового боргу /а.с.94-96/, зазначив, що вищевказана заборгованість відповідача виникла у зв'язку із складною виробничою, економічною та соціальною ситуацією.
Зазначив, що першочерговим обов'язком відповідача є сплата заборгованості по заробітній платі, яка становить 3619800,00 грн. Крім того, зазначив, що стягнення з відповідача податкового боргу з будь-яких готівкових коштів, що належать відповідачу в тому числі, які розміщені на рахунках у відкритих банківських установах призведе до порушення прав застрахованих осіб, працівників на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Суд заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та -
в с т а н о в и в :
Калуська нафторозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» (правовий статус - без права юридичної особи; головне підприємство - ДП НАК «Надра України «Західукргеологія»; організаційно правова форма - філія (інший відокремлений підрозділ)) зареєстровано Виконавчим комітетом Львівської міської ради 15.09.1993 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 01431593. Вищевказана філія перебуває на обліку як платник податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України в Калуській ОДПІ /а.с.5/.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках передбачених Конституцією та законами України.
Заборгованість відповідача перед бюджетом станом на момент звернення із позовом до суду з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог виникла внаслідок несплати податкового зобов'язання з земельного податку юридичних осіб; податку на доходи фізичних осіб та податку на прибуток підприємств державної форми власності /а.с.6/.
Грошове зобов'язання з земельного податку юридичних осіб становить 379207,85 грн. (в т.ч. пеня 3920,68 грн.). На підтвердження вищевказаної суми грошового зобов'язання позивачем до матеріалів справи долучено:
- копію податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік з додатком № 1 відомості про наявні земельні ділянки /а.с.9-10,11/;
- копію акта камеральної перевірки податкової звітності плати за землю з юридичних осіб № 2725/1501/01431593 від 07.12.2012 року /а.с.15/;
- копію податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0005801501 від 07.12.2012 року, яким Калуську нафторозвідувальну експедицію зобов'язано сплатити штраф у сумі 7329,34 грн. /а.с.12/;
- копію податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0005651501 від 07,12.2012 року, яким зобов'язано Калуську нафторозвідувальну експедицію зобов'язано сплатити штраф у сумі 33040,30 грн. /а.с.13/;
- копію податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0005661501 від 07.12.2012 року яким зобов'язано Калуську нафторозвідувальну експедицію зобов'язано сплатити штраф у сумі 1775,83 грн. /а.с.14/;
- копію податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік з додатком № 1 відомості про наявні земельні ділянки /а.с.16-17,18/;
- копію податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік з додатком № 1 відомості про наявні земельні ділянки /а.с.19-21,22/;
- копію податкового повідомлення-рішення № 0010511502 від 08.11.2013 року, яким зобов'язано Калуську нафто розвідувальну експедицію ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» сплатити штраф у сумі 12374,50 грн. /а.с.23/;
- копію акта камеральної перевірки звітності плати за землю юридичних осіб № 985/1501/01431593 від 31.10.2013 року /а.с.24/;
- копію розрахунку штрафних санкцій /а.с.25/;
- копії зворотного боку облікової картки по вищевказаному платежу /а.с.26, 27-29, 30-36/.
Щодо грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, то сума такого зобов'язання становить 71952,81 грн., на підтвердження якої позивачем до матеріалів адміністративної справи долучено:
- копію акта № 1242/22-0/01431593 від 27.11.2013 року про результати планової виїзної перевірки Калуської нафто розвідувальної експедиції ДП НАК «Надра України» /а.с.39-40/;
- копію податкового повідомлення-рішення № 000335172 від 02.12.2013 року на суму 71952,81 грн. (за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)) /а.с.37/;
- копію податкового повідомлення рішення № 000121220 від 02.12.2013 року на суму 170,00 грн. (за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)) /а.с.38/;
- копію зворотного боку облікової картки платника податків по вищевказаному платежу /а.с.46,47/.
Крім того, у відповідача наявна заборгованість по податку на прибуток підприємств державної власності в сумі 19504,09 грн., на підтвердження якої податковим органом до матеріалів справи долучено:
- копію акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на приток № 1617/1501/01431594 від 01.06.2013 року/а.с.50/;
- копію податкового повідомлення-рішення № 0006761501 від 14.06.2013 року на суму 12962,25 грн. /а.с.48/ з доказами надсилання та одержання такого відповідачем /а.с.49/;
- копію зворотного боку облікової картки платника податків за вищевказаним платежем /а.с.51, 52,53/.
Також, відповідачем самостійно задекларовано грошові зобов'язання з податку на прибуток в сумі 10715,97 грн. /а.с.7,8/ та земельний податок 8526,26 грн. /а.с.9-10,11-12/, однак все ж не сплачена до бюджету.
Відтак, загальна сума заборгованості відповідача, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог становить 470664,75 грн. /а.с.6/
Згідно з пп.14.1.137 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (чинний з 01.01.2011 року), орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно пункту 14.1.175. статті 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 46.1. ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації, згідно ст. 54 ПК України.
Строки сплати податкового зобов'язання визначені ст. 57 ПК України, відповідно до п. 57.1. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Крім того, відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Строки сплати податкового зобов'язання визначені ст. 57 ПК України, відповідно до п. 57.3. у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підп. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження контролюючого органу.
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися, а відтак, визначені у них суми грошових зобов'язань є узгодженими та є податковими боргом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку з цим, позивачем виставлено відповідачу податкову вимогу № 843/240 від 21.02.2012 року на суму 40136,00 грн., яку отримано головним бухгалтером 21.02.2012 року нарочно /а.с.7/. Доказів оскарження такої вимоги до суду не надано.
Контролюючий орган згідно з пп. 20.1.19 ст. 20 ПК України має право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим кодексом та іншими законами України.
Також, відповідно до підп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пп. 95.1-95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Отже, вжиті органом державної податкової служби заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача, згідно з долучених до справи документів його заборгованість становить 285710,72 грн. та залишається непогашеною.
Відповідно до підп. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Представник прозивача покликається на те, що відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, однак, суд до уваги таке покликання до уваги не бере, оскільки позивачем не доведено наявність існування вільних готівкових коштів у підприємства, що могли б бути стягненими в рахунок погашення податкового боргу. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, податковий борг платника податків погашається шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Позивачем не надано суду документальних доказів того, що у відповідача недостатньо коштів на рахунках для погашення податкового боргу.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення позовних вимог суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням вищевикладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що належить задовольнити.
Згідно з положенням ст. 94 КАС України, передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з рахунків Дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» в особі філії Калуської нафтогазорозвідувальної експедиції дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (м. Львів, вул. Міцкевича, 8; код ЄДРПОУ 01432606) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника, на користь бюджету, податковий борг в сумі 470664 (чотириста сімдесят тисяч шістсот шістдесят чотири) грн. 75 коп.
3. Судові витрати зі сторін не стягувати
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано о 17.25 год. 01.07.2014 року.
Суддя Кравців О.Р.