ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 червня 2014 року № 826/5583/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І., судді Данилишин В.М. Качур І.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: приватне акціонерне товариство «По виробництву інсулінів «Індар», державна акціонерна компанія «Укрмедпром», Кабінет Міністрів України провизнання протиправним та скасування рішення № 14.01-06/58/1322 від 08.04.2014 О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Міністерства охорони здоров'я, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: приватне акціонерне товариство "По виробництву інсулінів "Індар", державна акціонерна компанія "Укрмедпром", Кабінет Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення від 08.04.2014 №14.01-06/58/1322.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 "Деякі питання управління корпоративними правами держави" в частині не погодження оскарженого рішення з Прем'єр-міністром України або Першим Віце-прем'єр-міністром України за умови попереднього розгляду Віце-прем'єр-міністром згідно з розподілом функціональних повноважень.
Крім того, позивач зазначає, що оскаржене рішення прийнято з порушенням п. 9 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №467/2011, відповідно до якого Міністерство охорони здоров'я України приймає рішення у формі наказів, а оскаржене рішення прийнято у формі листа.
Відповідач - Міністерство охорони здоров'я України - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Державна акціонерна компанія "Укрмедпром" - надала суду письмові заперечення по суті позовних вимог, з яких вбачається, що постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 "Деякі питання управління корпоративними правами держави" не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки повноваження щодо управління приватного акціонерного товариства "По виробництву інсулінів "Індар" було передано Міністерству охорони здоров'я України.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - приватне акціонерне товариство "По виробництву інсулінів "Індар" - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових поясненнях, які долучено до матеріалів справи.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Кабінет Міністрів України - надав суду письмових пояснення по суті позовних вимог, з яких вбачається, що державної частки у статутному капіталі ПрАТ "Індар" не має, власником простих іменних акцій ПрАТ "Індар" є ДАК "Укрмедпром", отже постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 "Деякі питання управління корпоративними правами держави" не застосується до правовідносин що виникли з приводу видання оскарженого рішення.
В судовому засіданні за згодою сторін відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Листом від 08.04.2014 №14.01-06/58/1322 Міністром охорони здоров'я України надано ДАК "Укрмедпром", надано доручення на голосування на засіданні наглядової ради ПрАТ "Індар" щодо прийняття рішення про відсторонення від виконання повноважень голови правління ПрАТ "Індар" та призначення особи, яка тимчасово здійснюватиме його повноваження.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 "Деякі питання управління корпоративними правами держави" в частині не погодження оскарженого рішення з Прем'єр-міністром України або Першим Віце-прем'єр-міністром України за умови попереднього розгляду Віце-прем'єр-міністром згідно з розподілом функціональних повноважень.
Статтею 326 Цивільного кодексу України встановлено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Відповідно до ЦК (статті 2, 318, 324) суб'єктами права власності є:
- Український народ, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією;
- інші учасники цивільних відносин: фізичні та юридичні особи, зокрема держава Україна, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим), територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права, якими є державні підприємства, казенні підприємства, державні установи, комунальні підприємства, комунальні установи.
Відповідно до ст. 329 ЦК юридична особа публічного права набуває права власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Від імені та в інтересах держави право власності здійснюють відповідно органи державної влади (ч. 2 ст. 326 ЦК). Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами (ч. 3 ст. 326 ЦК).
Згідно зі ст. 4 Закону від 21 вересня 2006 р. N 185-V "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об'єктами державної власності; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку; міністерства та інші органи виконавчої влади; Фонд державного майна України; органи, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України; органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації; Національна академія наук України, галузеві академії наук. Державна керуюча холдингова компанія має статус уповноваженого органу управління щодо об'єктів управління державної власності, що передані до її статутного капіталу та статутного капіталу її корпоративних підприємств.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Господарського кодексу України (далі - ГК) держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Право господарського відання та право оперативного управління - це речові права осіб, які не є власниками, що захищаються відповідно до положень, встановлених для захисту права власності. При цьому право господарського відання належить комерційним підприємствам - суб'єктам підприємницької діяльності (ст. 136 ГК), а право оперативного управління - некомерційним юридичним особам (ст. 137 ГК). Суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
Статтею 326 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Юридична особа публічного права має своє власне майно, відокремлене, по-перше, від майна її засновників та учасників; по-друге, від майна інших юридичних осіб, у тому числі вищих за підлеглістю органів. Формою правового режиму майна даної юридичної особи є право власності. Юридична особа публічного права стає власником майна, переданого їй засновником (засновниками), подарованого майна та іншого майна, набутого на законних підставах.
Отже, державне майно може бути передано суб'єкту господарювання на основі права господарського відання або права оперативного управління. Ні Цивільний кодекс України, ні Господарський кодекс України не передбачає можливість знаходження державного майна в інших формах власності.
Крім того, ч. 2 ст. 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" визначено способи здійснення Кабінетом Міністрів України повноваження з управління об'єктами державної власності, серед яких у Кабміна відсутні повноваження безпосередньо здійснювати шляхом погодження управління корпоративними правами держави.
Разом із цим, такими повноваженнями п. 13 статті 6 цього Закону та п. 4 ст. 7 Закону України "Про холдингові компанії в Україні" наділені уповноважені органи управління, які згідно статті 4 Закону є відповідні міністерства.
Судом встановлено, що третя особа - ДАК «Укрмедпром» створена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 р. №897 «Про подальше реформування медичної та мікробіологічної промисловості». Засновником ДАК «Укрмедпром» є держава в особі Міністерства охорони здоров'я України.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 р. №897 статутний фонд ДАК «Укрмедпром» сформований шляхом передачі майна державних підприємств, які належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я і на базі яких утворюються дочірні підприємства Компанії, та пакетів акцій акціонерних товариств, що перебувають у державній власності.
Зокрема, відповідно до додатку №2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 р. №897, Виписки про стан рахунку в цінних паперах від 14.04.2014 р. державою до статутного фонду ДАК «Укрмедпром» внесено 1143581 штук простих іменних акцій ПрАТ «Індар», що становить 70,7016 відсотків статутного капіталу ПрАТ «Індар» (а.с. 156).
Враховуючи, що акції ПрАТ «Індар» було передано до статутного фонду ДАК «Укрмедпром», останнє здійснює повноваження власника такого майно.
Частиною 5 статті 126 ГК України визначено, що холдингова компанія - це публічне акціонерне товариство, яке володіє, користується, а також розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток, паїв) двох або більше корпоративних підприємств (крім пакетів акцій, що перебувають у державній власності).
Як вбачається з пунктів 4.2, 7.8, пп. 9.1.1 п. 9.1 Статуту ДАК «Укрмедпром», Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 67), державі в особі Міністерства охорони здоров'я України належить 100 відсотків акцій ДАК «Укрмедпром».
Таким чином, за своїм правовим статусом ДАК «Укрмедпром» є державною холдинговою компанією, що володіє та користується холдинговими корпоративними пакетами акцій корпоративних підприємств, зокрема, 70,7016% простих іменних акцій ПрАТ «Індар».
Особливості управління холдинговим корпоративним пакетом акцій (часток, паїв), переданим до статутного капіталу державних холдингових компаній визначається статтею 7 Закону України «Про холдингові компанії в Україні», Порядком обрання представника інтересів державної холдингової компанії на загальних зборах корпоративного підприємства та надання йому доручення щодо голосування (затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2006 р. №1476).
Зокрема, згідно з частинами 4, 5 статті 7 Закону України «Про холдингові компанії в Україні», а також 9-12 вказаного Порядку рішення та доручення на голосування з кожного питання порядку денного загальних зборів акціонерів корпоративного (дочірнього) підприємства приймається органом, уповноваженим управляти державним майном, в даному випадку - Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до пункту 12.4 Статуту ПрАТ «Індар» представник акціонера - члена наглядової ради товариства - юридичної особи здійснює свої повноваження на підставі довіреності відповідно до вказівок акціонера, інтереси якого він представляє у наглядовій раді.
Відповідно до положення про Міністерство охорони здоров'я України затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №467 (далі - Положення) Міністерство охорони здоров'я України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 13 п. 4 Положення Міністерство охорони здоров'я України відповідно до покладених на нього завдань виконує у межах повноважень функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
З системного аналізу викладеного вбачається, що і ДАК «Укрмедпром» і ПрАТ «Індар» є державним майном, проте суб'єктом управління такого майна є саме Міністерство охорони здоров'я України.
Частиною 14 статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» члени наглядової ради, що представляють інтереси держави, голосують на наглядових радах відповідно до наданих Фондом державного майна України або уповноваженим органом управління завдань щодо голосування.
За змістом абзацу п'ятого частини 1 ст. 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» уповноваженим органом управління щодо ДАК «Укрмедпром» є Міністерство охорони здоров'я України.
Таким чином, Законом України «Про управління об'єктами державної власності» не передбачено обов'язку попереднього погодження для представників державних холдингових компаній завдання на голосування на загальних зборах та засіданнях наглядової ради товариств Прем'єр-міністром України або Першим Віце-прем'єр-міністром України їх попередній розгляд Віце-прем'єр-міністром.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 "Деякі питання управління корпоративними правами держави", завдання на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарських товариств у статному капіталі яких державна частка становить понад 50%, погоджуються з Прем'єр-міністром України або Першим Віце-прем'єр-міністром України за умови попереднього розгляду Віце-прем'єр-міністром згідно з розподілом функціональних повноважень.
Отже, зміст постанови №297 передбачає наявність державної частки у статутному капіталі товариства.
Проте, як зазначено вище, акції ПрАТ «Індар» було передано до статутного фонду ДАК «Укрмедпром» як самостійному учаснику господарських відносин та суб'єкту права власності, тому й право власності щодо частки майна ПрАТ «Індар» належать ДАК «Укрмедпром», а не державі в розумінні постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання управління корпоративними правами держави".
Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
З огляду на викладене, суд вважає безпідставним твердження позивача про порушення відповідачем при прийнятті оскарженого рішення норм постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2010 №297 "Деякі питання управління корпоративними правами держави".
З матеріалів справи вбачається, що оскаржене рішення (доручення на голосування) оформлено у формі листа.
Розпорядчий документ - акт, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції на основі і на виконання Конституції та законів України, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання ( Наказ Міністерство юстиції України "Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів (Порядок, п.1.4) 12.04.2005 N 34/5 ( Введено на підставі Наказу Міністерства юстиції N 592/5 від 02.08.2007 ).
Відповідно до п. 9 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, що затверджено Указом Президента України від 13.04.2011 № 467/2011, МОЗ України у межах повноважень, на основі та на виконання Конституції України та законів України видає накази.
Згідно з підпунктом 9.1.1 пункту 9.1 Статуту ДАК «Укрмедпром» до набуття прав власності на акції ДАК «Укрмедпром» іншими акціонерами функції з управління корпоративними правами держави виконуються безпосередньо Міністерством охорони здоров'я України шляхом прийняття відповідних рішень (розпоряджень) з питань, що віднесені до компетенції вищого органу ДАК «Укрмедпром».
Водночас, як зазначено вище, рішення Міністерства охорони здоров'я України №14.01-06/58/1322 від 08.04.2014, що адресувався ДАК "Укрмедпром" оформлено не у вигляді розпорядження чи наказу, а у вигляді листа.
Відповідно до п. 123 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України службові листи складаються з метою обміну інформацією між установами як відповіді про виконання завдань, визначених в актах органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, дорученнях вищих посадових осіб; відповіді на запити, звернення, а також кореспонденцію Верховної Ради України; відповіді на виконання доручень установ вищого рівня; відповіді на запити інших установ; відповіді на звернення громадян; відповіді на запити на інформацію; ініціативні листи; супровідні листи.
Отже, надання доручення на голосування у формі листа не визначено жодним нормативно-правовим актом, а відтак при прийнятті оскарженого рішення відповідач діяв у не у спосіб визначений Законом України «Про холдингові компанії в Україні» та Положення про Міністерство охорони здоров'я України, що свідчить про наявність підстав для скасування оскарженого рішення.
Частиною 3 зазначеної вище ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, в тому числі, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 6 та 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що оформлюючи розпорядчий документ - завдання на голосування - відповідач діяв не у спосіб визначений законодавством України , суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись статтями 9, 69-71, 122, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства охорони здоров'я України від 08.04.2014 №14.01-06/58/1322 про надання представникам ДАК "Укрмедпром" завдань щодо голосування на засіданні Наглядової ради ПрАТ "Індар".
Постанова набирання законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді В.М. Данилишин
І.А. Качур