Справа №592/874/14-а
Провадження №2-а/592/82/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2014 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі головуючого - судді Кондратенка М.В.,при секретарі Безкровній К.Г. розглянувши у судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними щодо визначення грошового забезпечення та перерахунку пенсії, з зобов»язанням проведення перерахунку пенсійних виплат -
В С Т А Н О В И В :
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що звільнився з військової служби та яку проходив на посаді старшого викладача Військового інституту ракетних військ і артилерії Сумського державного університету. За результатами звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у проведенні йому, як військовому пенсіонеру перерахунку пенсії - відмовлено.
Так, підставою для нарахування та перерахування пенсій є сума розміру грошового забезпечення військовослужбовця , яка / сума / визначається Міністерством Оборони України . З 01.08.2008 року наказом Міністра Оборони України № 377 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року суттєво збільшено розмір посадового окладу військовослужбовцям наукових установ Збройних Сил України . Також з 01.07.2011 року наказом Міністра Оборони України № 50 від 28.01.2011 року збільшено премію з 10% до 90% від посадового окладу . Але відповідачем - Головним Управлінням пенсійного фонду України в Сумській області перерахунок пенсії не проводився.
Такою бездіяльністю відповідач порушив його пенсійні права і вимоги ст.ст. 19, 22, 24, 28, 56 Конституції України, ст.ст. 51, 55, 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи зазначене, просить ухвалити рішення , яким :
- Визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії;
- Зобов'язати відповідача провести перерахунок належних йому пенсійних виплат з 01.08.2008 року відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року , з виплатою заборгованості.
Згідно поданої заяви позивач просить розглядати справу у свою відсутність, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача - Головного управління пенсійного Фонду України в Сумській області Федорченко Т.С. позов ОСОБА_1 не визнала і зазначила, що позивачем у порушення вимог ст. 99 КАС України пропущений строк позовної давності для звернення до суду по захисту своїх порушених прав. Не замечують ту обставину, що з 01.01.2007 року останній перебуває у них на обліку як військовий пенсіонер.
Дійсно , відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб «, призначені раніше пенсії підлягають перерахунку у зв»язку з зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення /надбавок, доплат, підвищень / та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Порядок перерахунку пенсійних виплат передбачений постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 року « Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб « .
Відповідно до умов Порядку , перерахунок пенсії поводиться у разі прийняття Урядом рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв»язку з введенням нових додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, премій у розмірах, встановлених законодавством.
Чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій на підставі виданих міністерствами і відомствами власних наказів. Тому наказ Міністра Оборони України від 28.07.2008 року за № 377 не є підставою для проведення перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії.
Також зазначають, що на даний час наказ Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року і на який посилається позивач як на підставу перерахунку пенсійних виплат , втратив чинність у зв»язку з прийняттям Міністром Оборони України нового наказу № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів / військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України / і наукових установ Збройних Сил України « , який набрав чинності з 30.12.2013 року. Тому у відповідності до вимог ст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії у часі і наказ МО України за № 377 від 28.07.2008 р. не є підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Суд, вислухавши доводи сторін, вивчивши матеріали справи вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ; безсторонньо/ неупереджено / і добросовісно, з дотриманням рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді старшого викладача Військового інституту ракетних військ і артилерії Сумського державного університету . На даний час є пенсіонером і з 01.01.2007 р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522 « Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян « перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області .
З метою запровадження єдиних норм і стандартів грошового забезпечення для військовослужбовців , Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу « , що набрала чинності з 01.12.2008 р. Зазначеною постановою передбачено право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утриманняё встановлювати посадові оклади військовослужбовцям / крім військовослужбовцям строкової військової служби / , особам рядового і начальницького складу у розмірах та відповідно до схем, визначених даною постановою , за аналогічними посадами.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» , з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців наказом Міністра Оборони України від 28 липня 2008 року за № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» / зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за № 761/15452 / затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів навчальних закладів / військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України/ і наукових установ Збройних Сил України.
Водночас постановою Кабінету Міністрів України № 1294 Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення .
На виконання зазначеної постанови Міністр Оборони України наказами №№ 380, 50, 165 встановив розміри премій військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011, 2012 роках.
Таким чином встановлені вищезазначені наказами премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства Оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010, 2011, 2012 роках відповідно.
А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-Х11. Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 26.02.2013 року, від 18.06.2013 року (№№ 21-5а13, N 21-165а13 відповідно) та від 15.10.2013 року по справі № 21-315а13.
23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , яка набула чинності з 23.04.2012 року.
Пунктом 1 вказаної постанови передбачено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону.
Пункт 2 цієї постанови зазначає, що Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 та додатків 15, 26. 31. 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 01.04.2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393».
Судом встановлено, що 11.06.2012 року Сумським обласним військовим комісаріатом на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 до ГУПФУ надіслана довідка № 48964 про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 року / а.с. 7 /. За інформацією, наданою Сумським обласним військовим комісаріатом , під час надання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства Оборони України від 11.05.2012 року № 248/3/6/876, а саме : обчислення грошового забезпечення здійснене за посадами керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу офіцерів військових навчальних закладів і наукових установ ЗС України, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів - відповідно до схем, затверджених наказом Міністра Оборони України від 28.07.2008 року № 377 та за розміром премії, установленим наказом Міністра Оборони України від 26.03.2012 року № 165.
Як вбачається із повідомлення Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців ГУПФ України в Сумській області від 23.12.2013 року про розмір пенсії позивача , при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2013 року не були враховані дані про розмір грошового забезпечення, які вказані в довідці Сумського обласного військового комісаріату від 11.06.2012 року за № 48964 / а.с. 6 /.
Пунктом 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , надано право Пенсійного фонду України та його Головним управлінням перевіряти правильність складання довідок уповноваженими органами.
Необхідно зазначити, що в довідці Сумського обласного військового комісаріату від 11.06.2012 року № 48964 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.04.2012 року невірно визначений розмір премії - 90% замість 10%.
Із матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги до Сумського обласного військового комісаріату стосовно зобов'язання останнього надати до ГУПФУ довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з окладу відповідно до наказу № 377, позивачем не заявлялися .
Інші довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивачу, окрім вищезазначеної вище, Сумським обласним військовим комісаріатом на адресу ГУПФУ не направлялись / суду такої інформації і доказів не надано /.
Оскільки перерахунок пенсії може бути проведений лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом , а установи пенсійного Фонду позбавлені можливості вносити будь-які корективи в розмір визначених видів грошового забезпечення, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб « , постановою Кабінету Міністрів України за № 1294 від 07.11.2007 року « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу « , ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 про :
- визнання неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок належних йому пенсійних виплат з 01.08.2008 року відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року , з виплатою заборгованості - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня отримання її копії з повним вмотивованим текстом.
Суддя М.В. Кондратенко