Ухвала суду № 39507774, 22.05.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
872/7262/13
Номер документу
39507774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

22 травня 2014 рокусправа № 1170/2а-4135/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Федосєєвої Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року у справі № 1170/2а-4135/12 за позовом Публічного акціонерного товариства "Гайворонський спеціалізований кар'єр" до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, -

в с т а н о в и в:

У листопаді 2012 року Публічне акціонерне товариство "Гайворонський спеціалізований кар'єр" (далі - Позивач) звернулося з позовом до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (далі - Відповідач), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000552200 від 08.06.2012 р., яким Товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 248327,00 грн. за основним платежем та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2509,00 грн., та № 0000542200 від 08.06.2012 р., яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 238 291,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що формування податкового кредиту за січень 2012 року з урахуванням податкових накладних, виписаних у попередньому періоді, а саме - грудні 2011 року, відповідно до приписів п.198.6 ст.198 ПК України є обґрунтованим. Відносно завищення Позивачем суми бюджетного відшкодування зазначили, що ними правомірно формувалося від'ємне значення з податку на додану вартість, при цьому в акті перевірки Відповідачем не було викладено зміст порушення та період, в кому воно було вчинене, відсутні посилання на первинні документи та, взагалі, на жодні докази на підтвердження вчинення такого порушення. (а.с.2-8)

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Гайворонський спеціалізований кар'єр" задоволено у повному обсязі.

Постанова суду обґрунтована тим, що Позивач мав всі первинні документи, що підтверджували право на бюджетне відшкодування та фактичну сплату отриманих товарів/послуг у попередніх податкових періодах, а тому правомірно було сформовано від'ємне значення з податку на додану вартість, яке в подальшому заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника податків. Крім того, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на суму більшу, ніж встановлено податковим органом під час перевірки. Також Відповідачем невірно застосовано приписи пп. «а» п.200.14 ст.200 ПК України, відповідно до яких у разі встановлення податковим органом факту заниження платником суми відшкодування порівняно з тією, на яку він претендував, то така сума має бути врахована у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних періодах, а не у зменшення суми бюджетного відшкодування. (а.с.127-128)

Гайворонська міжрайонна державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала на нього апеляційну скаргу, відповідно до якої, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні заявлених вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідно до приписів Податкового кодексу України за платником податку зберігається право на включення до податкового кредиту неврахованої раніше податкової накладної протягом 365 днів з дати її виписки, а не права на бюджетне відшкодування в частині сформованого від'ємного значення в результаті включення податкових накладних, по яких фактична оплата та оприбуткування товарів відбулись у попередніх періодах. Зазначають, що у разі виявлення під час перевірки податковим органом заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом ДПС внаслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування враховує її у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.(а.с.133-137)

Публічне акціонерне товариство "Гайворонський спеціалізований кар'єр" надало заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Зазначають, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки, який не відповідає вимогам чинного законодавства. Відповідач, стверджуючи, що у Позивача відсутнє право на бюджетне відшкодування в лютому 2012 року, не наводить жодних обґрунтувань своєї позиції, при цьому в акті перевірки встановлено, що податковим органом не було встановлено порушень правомірності нарахування Позивачем податкових зобов'язань та податкового кредиту. (а.с.144-150)

Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Судом встановлено та матеріалам справи підтверджено, що ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» зареєстровано як юридична особа 13.06.1996 р. Гайворонською районною державною адміністрацією Кіровоградської області. (а.с.49)

Позивачем подано до Гайворонської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2011 року та уточнюючий розрахунок до декларації за грудень 2011 року (а.с.24-26, 31-34), відповідно до яких у ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» виникло від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду у сумі 107240,00 грн., яке Позивачем було зараховано до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, а саме - січень 2012 року, та перенесено у рядок 21.1 декларації з ПДВ за січень 2012 року. (а.с.36-38)

Відповідно до декларації з податку на додану вартість, подану ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» за січень 2012 року, поданої 21.02.2012 р., за підсумками вказаного звітного періоду, у Позивача також виникло від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 312853,00 грн., яке занесено до рядку 19 декларації. Вказане від'ємне значення було зараховане Позивачем до складу податкового кредиту наступного звітного періоду. Також у вказаній декларації було задекларовано залишок від'ємного значення у розмірі 107240,00 грн. (а.с.36-38)

Крім того, 20.02.2012р. Позивачем було подано Додаток №2, згідно якого залишок від'ємного значення попереднього становив 107240,00 грн. (а.с.41)

20.03.2012 р. Позивачем було подано декларацію з податку на додану вартість за лютий 2012 року, відповідно до якої за вказаний звітний період у ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» виникло від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в розмірі 83002,00 грн., яке занесено до рядку 19 декларації. (а.с.43-45)

Також Позивачем було подано Додаток № 2, відповідно до якого загальна сума від'ємного значення становила 420093,00 грн. (а.с.46), та Додаток № 3., в якому Позивач зазначив, що податок на додану вартість в розмірі 278770,00 грн., який є частиною від'ємного значення, був фактично сплачений. (а.с.47)

У зв'язку з вищенаведеним ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» подало до податкового органу заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 278770,00 грн. (а.с.48)

Уповноваженими фахівцями податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2012 року, за результатами якої складено акт №36/2200/20657268 від 17.05.2012 р. (а.с.9-13)

Перевіркою встановлено порушення:

- п. 195.1.1. п. 195.1. ст.. 195 ПК України та п.п. 3.3. розділу 5 "Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ", затвердженого наказом Мінфіну України від 25.11.2011р. №1492 - занижено обсяг експортних операцій, здійснених за період січень-лютий 2012р. на загальну суму 3550935,09 грн.;

- п. 200.1., п. 200.4., п.п. "б" п. 200.14. ст. 200 ПК України - завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ в декларації за лютий 2012 року на 10036 грн.;

- п. 200.1., п. 200.4., п.п. "а" п. 200.14. ст. 200 ПК України - занижено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в декларації за січень 2012 року в сумі 238291,21 грн.

На підставі вказаного акту перевірки Відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення: № 0000552200 від 08.06.2012 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 248327,00 грн. за основним платежем та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2509,00 грн.; та № 0000542200 від 08.06.2012 р., яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 238 291,00 грн. (а.с.21,22).

Скасування указаних податкових повідомлень рішень і є предметом даного спору.

Задовольняючи позовні вимоги ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», суд першої інстанції виходив з того, що Позивач мав всі первинні документи, що підтверджували право на бюджетне відшкодування і які підтверджували фактичну сплату товарів/послуг у попередніх податкових періодах, а тому правомірно було сформовано від'ємне значення з податку на додану вартість, яке в подальшому заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника податків. Крім того, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на суму більшу, ніж встановлено податковим органом під час перевірки. Також Відповідачем невірно застосовано приписи пп. «а» п.200.14 ст.200 ПК України, відповідно до яких у разі встановлення податковим органом факту заниження платником суми відшкодування порівняно з тією, на яку він претендував, то така сума має бути врахована у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних періодах, а не у зменшення суми бюджетного відшкодування.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.

Щодо фактичних обставин справи, встановлених судом першої інстанції, у сторін заперечень не виникало.

Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Згідно пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

Пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

З аналізу вищенаведених норм та виходячи із суті бюджетного відшкодування, викладеній в пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 та в п. 200.1 ст. 200 ПК України, що полягає у поверненні з бюджету надмірно сплаченого податку, при цьому незалежно від податкового періоду, в якому склалася така сплата податку, умовою бюджетного відшкодування податку, виступає фактична сплата цього податку постачальнику товарів (послуг) в ціні придбання таких товарів.

Згідно положень підпункту 4.6.3 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Позивачем був дотриманий порядок відображення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, яке виникло попередньому звітному (податковому) періоді.

При цьому, Відповідачем в акті перевірки від 17.05.2012 р. № 36/2200/20657268 не заперечується правомірність нарахування Позивачем податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та заповнення декларацій за відповідні звітні періоди.(а.с.9-13)

Крім того, у вказаному акті перевірки було зазначено, що ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» було завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2012 року в сумі 10036,00 грн., разом з тим, податковим повідомленням-рішенням № 0000552200 зменшено суму бюджетного відшкодування за той же період на суму 248327,00 грн. (а.с.12 зворот, 21)

Таким чином, винесене на підставі акту перевірки від 17.05.2012 р. № 36/2200/20657268 податкове повідомлення-рішення № 0000552200 від 08.06.2012 р не відповідає висновкам вказаного акту перевірки щодо суми завищення бюджетного відшкодування, що свідчить про неправомірність такого рішення.

Щодо позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000542200 від 08.06.2012 р., колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність їх задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. а) п.200.4. ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг

Згідно п. 201.6 ст. 201 ПК України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Як вбачається з матеріалів справи, що ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» включено до складу податкового кредиту січня 2012 року суму податку на додану вартість згідно податкової накладної № 697/156, виписаної Одеською залізницею на оплату послуг. Зазначена податкова накладна була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних у січні 2012 року, при цьому, відповідач в акті перевірки зазначив, що Позивач мав право на податковий кредит в січні 2012 року по податкових накладних, виписаних в грудні 2011 року відповідно до приписів п.198.6 ст.198 ПК України. (а.с.114)

Відповідачем не встановлено фактів, які б ставили під сумнів наявність господарських операцій між Позивачем та його контрагентом, не виявлено обставин, які б спростовували фактичне здійснення, чи товарність таких господарських операцій, не надано доказів, які би спростовували правильність документального оформлення операцій, за проведення яких позивачем сформований податковий кредит, не доведено відсутність товарів (робіт, послуг) чи відсутність об'єктивних можливостей поставки товарів (робіт, послуг) постачальниками на користь позивача. В акті перевірки відсутні посилання на обставини, які б свідчили про протиправний характер діяльності позивача та його контрагента.

Таким чином, ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» правомірно було сформовано податковий кредит за вказаними податковими накладними та вірно визначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту та суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення № 0000542200 від 08.06.2012 р. винесено безпідставно.

За таких обставин у межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни судового рішення - відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року у справі № 1170/2а-4135/12- залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Повний текст ухвали складено 23 травня 2014 року.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко