Єдиний унікальний номер 254/1864/14-а
Провадження номер 2а/254/110/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2014 року Будьоннівський районний суд м. Донецька в складі головуючого судді Тараньової В.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Будьоннівського районного суду м. Донецька із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, вказавши, що вона є матерю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 25 березня 2013 року та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. За період з березня 2013 року по лютий 2014 року їй було виплачено 1 568,13 грн. Позивачка звернулась із заявою до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 03 березня 2014 року позивачці було відмовлено у задоволенні заяви. Позивачка ОСОБА_1 вважає, що має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 25 березня 2012 року на ОСОБА_3 у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік та на перерахунок.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1, не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила позов задовольнити.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, свого представника не спрямував, про причини неявки суду не повідомив.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача та представника відповідача, в особистих поясненнях котрих немає необхідності, за матеріалами справи, в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ч. 6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги обґрунтовані, та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено копією свідоцтв про народження серії НОМЕР_1.
Із листа № 01-15/771 від 03.03.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівського району у м. Донецьку ради вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівського району у м. Донецьку, як отримувач допомоги по досягненню трьох років дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як особа застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вказаний вид соціальної допомоги призначений ОСОБА_1 на ОСОБА_3 на період з 25.03.2013 року по 27.12.2015 року, та вона отримує від управління за рахунок субвенції державного бюджету місцевому бюджету 130,00 грн. щомісячно. В грудні 2013 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до управління за проведенням перерахунку та встановленням доплатного розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років з урухванням доходів сім'ї, надав усі необхідні документи. При проведенні перерахунку та встановлення доплатного розміру допомоги їй за період з 01.12.2013 ркоу по 31.03.2014 року було додатково сплачено 36,26 грн., тобто 130,00 (основний розмір) грн.. + 36,26 (доплатний розмір) грн. Для проведення перерахунку та встановлення доплати на наступний період управління рекомендувало позивачці звернутись у квітні 2014 року, оскільки на час звернення підстав для перерахунку немає.
Як вбачається із довідки Будьоннівського УПСЗН м. Донецька від 27 лютого 2014 року, ОСОБА_1 отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку, за березень 2013 року - 29,35 грн., за період з квітня 2013 року по листопада 2013 по 130 грн. щомісяця, та за грудень 166,26 грн. по лютий 2014 року - 166,26 грн. щомісяця, усього 1 568,13 грн.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Частиною 1 статті 5 цього Закону встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
З 1 січня 2008 року відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункту 3 Прикінцевих Положень цього Закону, пункту 22 Порядку про призначення та виплату державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%; з 1 січня 2009 року -75%; з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупнім доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Таким чином, з 1 січня 2008 року існує норма закону відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок Державного бюджету України.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107-VІ, тобто у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31 грудня 2008 року.
Таким чином, станом на день звернення позивачки до відповідача із заявою при призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону діє в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Все вище перелічене дає суду право для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Позивачем документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн., які у відповідності зі ст. 94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 86, 88, 94, 159, 161, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 25 березня 2012 року на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 25 березня 2013 року до 21 травня 2014 року, виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на місяць, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецькій апеляційний адміністративний суд через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: В.С.Тараньова