Постанова № 39493072, 06.06.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2014
Номер справи
823/950/14
Номер документу
39493072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2014 року справа № 823/950/14

м. Черкаси

15 год. 15 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.,

при секретарі - Дудці Г.О.,

за участю представника позивача управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області Данілової О.В. - за довіреністю від 24.04.2014 №2688/01-01,

представника відповідача управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Шаповал О.В. - за довіреністю від 27.02.2014 №10-9/418,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області, про скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області, в якому просить:

- скасувати постанову начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області від 13.03.2014 про результати перевірки виконавчого провадження;

- визнати протиправною бездіяльність головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчого В.В. у процесі виконання ВП №27488703;

- зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області вжити всіх необхідних заходів для виконання виконавчого листа №05/1904а, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області про стягнення з ДВС ГУЮ у Черкаській області на користь УПФУ в Тальнівському районі коштів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач недобросовісно виконує свої обов'язки щодо неупередженого, своєчасного та повного виконання судового рішення - постанови Господарського суду Черкаської області від 21.02.2008 у справі №05/1904а про стягнення з державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області за рахунок коштів Державного бюджету України, через Державне казначейство України на користь УПФУ в Тальнівському районі 3168,94 грн.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що по-перше, оскаржувана постанова начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області від 13.03.2014 про результати перевірки виконавчого провадження, винесена на виконання і у відповідності до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 в адміністративній справі №823/3465/13-а.

По-друге, правова оцінка рішень, дій головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчого В.В. у виконавчому провадженні ВП №27488703 вже була надана в судових рішеннях, що набрали законної сили.

По-третє, обов'язок здійснювати заходи, необхідні для своєчасного і повного виконання виконавчого документа покладений на органи державної виконавчої служби Законом України "Про виконавче провадження", тому немає необхідності зобов'язувати відповідача вживати заходів для виконання виконавчого листа №05/1904а, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області.

Представник третьої особи, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що спірні правовідносини регулюються Конституцією України, нормами Законів України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901-VI), "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 №606-XIV (далі - Закон № 606-XIV), Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок № 845).

Відповідно до статті 3 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання судових рішень" від 19.09.2013 №583-VII, що набрав чинності 16.10.2013, було внесено зміни до Закону №4901-VI, а саме: розділ ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №4901-VI після пункту 2 доповнено новим пунктом такого змісту: "п. 3. Виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення ...".

Таким чином, з 16.10.2013 був змінений порядок виконання виконавчих документів або рішень судів про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, які видані або ухвалені до 01.01.2013. Такі виконавчі документи мають подаватися до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з 16.10.2013.

Судом встановлено, що постановою Господарського суду Черкаської області від 21.02.2008 у справі №05/1904а стягнуто з державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області за рахунок коштів Державного бюджету України, через Державне казначейство України на користь УПФУ в Тальнівському районі 3168,94 грн.

На виконання вказаної постанови, Господарським судом Черкаської області видано виконавчий лист №05/1904а від 03.03.2008 та передано на виконання відповідачеві.

Постановою головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчого В.В. від 05.07.2011 відкрито виконавче провадження ВП №27488703 з виконання виконавчого листа Господарського суду Черкаської області №05/1904а від 03.03.2008.

21.09.2012 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчим В.В. винесена постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві з посиланням на пункт 2 частини 1 статті 47 Закону № 606-XIV.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2013 у справі №2а/2370/3940/2012 визнано неправомірними дії підрозділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області щодо винесення постанови від 21.09.2012 про повернення виконавчого документа стягувачеві та скасовано зазначену постанову.

01.07.2013 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчим В.В. винесена постанова про відновлення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області, про стягнення з державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області коштів в сумі 3168 грн. 94 коп.

01.07.2013 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчим В.В. винесена постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП №27488703 з посиланням на пункт 9 частини 1 статті 47 Закону України "Про виконавче провадження". В постанові зазначено, що згідно вимог Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Суд звернув увагу, що правомірність постанови головного державного виконавця Осадчого В.В. від 01.07.2013 про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП №27488703 встановлена постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.11.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014, в адміністративній справі №823/3465/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області про визнання неправомірними дій, визнання рішення протиправним та скасування постанови від 01.07.2013 ВП №27488703 про повернення виконавчого документа стягувачеві.

09.07.2013 позивачем направлено до відповідача виконавчий лист № 05/1904а, виданий 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області, для пред'явлення до подальшого виконання або надіслання за належністю.

17.07.2013 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Нечипоренком Ю.І. винесена постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) ВП №38970261 з посиланням на пункт 8 частини 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження", в якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників виконується на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Правомірність постанови відповідача від 17.07.2013 про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП №38970261 встановлена постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.03.2014, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014, в адміністративній справі №823/3097/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до підрозділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області про визнання дій та рішень неправомірними, скасування постанови від 17.07.2013 про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП №38970261, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Щодо позовних вимог про скасування постанови начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Іщенко М.В. від 13.03.2014 про результати перевірки виконавчого провадження, суд зазначає наступне

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.11.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014, в адміністративній справі №823/3465/13-а адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області щодо розгляду в порядку Закону України "Про звернення громадян" скарги управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області № 6867/08 від 14.10.2013 на дії, бездіяльність головного державного виконавця; зобов'язано начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області розглянути скаргу управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області №6867/08 від 14.10.2013 у встановленому Законом України "Про виконавче провадження" порядку шляхом винесення відповідної постанови.

13.03.2014 начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Іщенко М.В. при ознайомленні з ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 у справі №823/3465/13-а, за результатами розгляду скарги начальника управління ПФУ у Тальнівському районі на дії державного виконавця, прийнято постанову про результати перевірки виконавчого провадження.

Згідно вказаної постанови у задоволенні скарги начальника управління ПФУ у Тальнівському районі Сухонос М.В. відмовлено, і зазначено, що постанова від 17.07.2013 про відмову у відкритті виконавчого провадженні ВП №38970261 з посиланням на пункт 8 частини 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження", є такою, що винесена з дотриманням норм чинного законодавства України. Оскільки боржником у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області, є державний орган - державна виконавча служба Головного управління юстиції у Черкаській області, виконавчий лист має виконуватися органом Казначейства, а в державного виконавця відсутні правові підстави для виконання такого виконавчого документа.

Суд звернув увагу, що за своїм змістом постанова начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області від 13.03.2014 про результати перевірки виконавчого провадження ВП №38970261 та ВП №27488703, повністю узгоджується з вищезгаданими рішеннями судів в адміністративних справах №823/3465/13-а та №2а/2370/3940/2012, що набрали законної сили. Відтак, позовні вимоги про скасування вказаної постанови є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчого В.В. у процесі виконання ВП №27488703, суд зазначає.

З огляду на те, що правова оцінка рішень, дій відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області у виконавчому провадженні ВП №27488703 надана в постанові Черкаського окружного адміністративного суду від 21.11.2013 у справі №823/3465/13-а та постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2013 у справі №2а/2370/3940/2012, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Осадчого В.В. у процесі виконання ВП №27488703.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області вжити всіх необхідних заходів для виконання виконавчого листа №05/1904а, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області про стягнення з ДВС ГУЮ у Черкаській області на користь УПФУ в Тальнівському районі коштів, суд встановив.

19.03.2014 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Кузьменко А.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №42616847 з примусового виконання виконавчого листа №05/1904а, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області, про стягнення з ДВС ГУЮ у Черкаській області за рахунок Державного бюджету України через Державне казначейство України, від імені якого діє Головне управління Державного казначейства у Черкаській області, на користь УПФУ в Тальнівському районі 3168,94 грн.

23.05.2014 Головному управлінню юстиції у Черкаській області направлена вимога №3008/2.1-28, за якою боржника зобов'язано у відповідності до ст.ст. 5, 6, 11, 90 Закону України "Про виконавче провадження" негайно виконати рішення суду, про що повідомити головного державного виконавця у письмовому вигляді з наданням підтверджуючих документів, що підтверджують факт виконаня вимог у строк до 13.06.2014.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Статтею 11 цього Закону передбачений обов'язок державного виконавця здійснювати заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 26.12.2003 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження", у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобов'язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушенні права чи свободи заявника. При цьому суд не вправі зобов'язати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом України "Про виконавче провадження" можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.

Враховуючи те, що згідно положень Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний здійснювати заходи, необхідні для своєчасного і повного виконання виконавчого документа, з огляду на те, що суд не вправі зобов'язати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із Законом України "Про виконавче провадження" можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити всіх необхідних заходів для виконання виконавчого листа №05/1904а, виданого 03.03.2008 Господарським судом Черкаської області про стягнення з ДВС ГУЮ у Черкаській області на користь УПФУ в Тальнівському районі коштів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 10.06.2014.