Постанова № 39492475, 24.06.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
816/539/14
Номер документу
39492475
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2014 р. Справа № 816/539/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Любчич Л.В.

Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Бутенко Ю.О., Зливко І.М.

представників позивача - Жукова І.М., Чернобай О.В., Засядька Р.А., Благодир І.В.

представника - Орлової М.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2014р. по справі № 816/539/14

за позовом Спільного підприємства "Полтавська газонафтова компанія"

до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2014 р. Спільне підприємство «Полтавська газонафтова компанія» ( далі - СП «Полтавська газонафтова компанія») звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області ( далі - Полтавська ОДПІ) в якому просила суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 12.09.2013 року №0001322200, №0001332200, №0001342200.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2014 р. адміністративний позов СП «Полтавська газонафтова компанія» задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з даною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2014 р. та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що за результатами перевірки позивача Полтавською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення, якими збільшено грошове зобов'язання з рентної плати за нафту, за природний газ, за газовий конденсат та нараховані штрафні санкції. Позивачем було занижено рентну плату у загальній сумі 308 736 085,78 грн , у тому числі за серпень -грудень 2010 р. у сумі 122 676 163,85 грн. Перевіркою встановлено, що позивачем у податкових розрахунках з рентної плати за січень-грудень 2010 р. в графі 4 не вказано ставки рентної плати за нафту, за природний газ, за газовий конденсат, а в графі 5 - коригуючи коефіцієнтів до них, в результаті чого занижено рентну плату за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за 2010 р. В поданих розрахунках рентної плати за 2010 р. СП «Полтавська газонафтова компанія» зазначило лише обсяги видобутої вуглеводневої сировини, не вказуючи ставки рентної плати та величини коригуючи коефіцієнтів до них та не визначило самих платежів.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив того, що оскільки судовими рішеннями встановлено протиправність наказів про проведення перевірки, про додаткове залучення працівників Головного управління Міндоходів у Полтавській області залучення дій ДПІ у м.Полтаві по прийняттю до виконання плану-графіку документальних планових перевірок за ІІ квартал 2013 року в частині включення до цього плану-графіку СП "Полтавська газонафтова компанія", по проведенню перевірки, за наслідками якою складено акт № 757/16-01-22-01-09/20041662 від 27.08.2013, то виявлені податковим органом під час проведення перевірки порушення вимог діючого законодавства, не можуть бути підставами для прийняття оскаржуваного податкових повідомлень-рішень.

Колегія суддів не погоджується з даними висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Підстави, порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок та умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до їх проведення наведені в ст.ст.75-86 Податкового кодексу України ( далі - ПК України).

Визначаючи правові наслідки недодержання вказаних вимог, законодавець передбачив право платника податків на недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Як вбачається з матеріалів справи, правом наданим п.81.1 ст. 81 ПК України, позивач не скористався, а відтак при фактичному допуску представників податкового органу до проведення перевірки відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень при доведеності вчиненого позивачем порушення.

При цьому, неправомірне проведення перевірки не може бути самостійною підставою для скасування рішення суб'єкта владних повноважень. Такою підставою може стати лише спростування висновків контролюючого органу про вчинення позивачем порушень, зафіксованих у акті перевірки та скасуванню податкових повідомлень-рішень про донарахування податкових зобов*язань та штрафних санкцій, прийнятих на підставі даного акту.

Зважаючи на вище викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень колегія суддів виходить з наступного.

Під час судового розгляду встановлено, що ДПІ у м.Полтаві в період з 09.07.2013 по 19.08.2013 проведено планову виїзну перевірку СП "Полтавська газонафтова компанія" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2012.

За результатами перевірки складено акт № 757/16-01-22-01-09/20041662 від 27.08.2013, в якому зафіксовано, зокрема, порушення позивачем статті 82 Закону України "Про Державний бюджет на 2010 рік", розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008, пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році", що призвело до заниження рентної плати на загальну суму 308 736 085,78 грн.

На підставі акту перевірки № 757/16-01-22-01-09/20041662 від 27.08.2013 Полтавською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення:

№ 0001342200 від 12.09.2013, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "рентна плата за газовий конденсат" у розмірі 7 115 302,37 грн - за основним платежем, 1 778 825,59 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями;

№ 0001332200 від 12.09.2013, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "рентна плата за природний газ" у розмірі 45 428 567,02 - за основним платежем, 11357141,75 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями;

№ 0001322200 від 12.09.2013, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "рентна плата за нафту" у розмірі 70 132 294,45 грн- за основним платежем, 17 533 073,61 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до ч.1 ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. №1251-ХІІ ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1251) рентні платежі відносяться до загальнодержавних податків і зборів (обов*язкових платежів).

Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування ( ч.3 ст.1 Закону №1251).

Відповідно до п.4 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» №309-УІ від 03.06.2008 р. ( далі - Закон №309) установлено, що у кожному податковому (звітному) періоді, що дорівнює календарному місяцю, суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на

підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України:

1) рентну плату за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ):

а) який реалізується у звітному податковому періоді, коли такий газ був видобутий, суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України, для формування ресурсу природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу), що використовується для потреб населення:

у розмірі 50 гривень за 1000 куб.метрів видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) з покладів, що повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів, на ділянках надр (родовищах) в межах території України;

у розмірі 40 гривень за 1000 куб.метрів видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) з покладів, що повністю залягають на глибині понад 5000 метрів, на ділянках надр (родовищах) в межах території України;

у розмірі 10 гривень за 1000 куб.метрів видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України;

б) який реалізується або використовується у звітному податковому періоді для інших цілей, ніж передбачено у підпункті "а" цього підпункту, в тому числі для формування запасів у підземних сховищах газу:

у розмірі 200 гривень за 1000 куб.метрів видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу);

у розмірі 100 гривень за 1000 куб.метрів видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) з покладів, що повністю залягають на глибині понад 5000 метрів, на ділянках надр (родовищах) в межах території України.

У кожному податковому (звітному) періоді до визначеної у підпункті "б" цього підпункту ставки рентної плати за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) застосовується коригуючий коефіцієнт.

Величина коригуючого коефіцієнта обчислюється Міністерством фінансів України за даними Державної митної служби України для кожного податкового (звітного) періоду шляхом ділення середньої митної вартості імпортного природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу), що склалася в процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України за звітний (податковий) період на базову ціну, яка дорівнює 179,5 долара США за 1000 куб. метрів

Величина коригуючого коефіцієнта обчислюється десятковим дробом з точністю до чотирьох знаків відповідно до актів законодавства з питань проведення статистичних спостережень за змінами цін (тарифів) на споживчі товари (послуги) і розрахунку споживчих цін.

Інформацію про результати обчислення коригуючого коефіцієнта за динамікою митної вартості природного газу Міністерство фінансів України подає щомісяця до 5 числа наступного звітного (податкового) періоду Міністерству економіки України.

Міністерство економіки України щомісяця до 10 числа наступного звітного (податкового) періоду розміщує визначену величину коригуючого коефіцієнта на своєму офіційному веб-сайті у спеціальному розділі та подає відповідну інформацію Державній податковій адміністрації України;

2) рентну плату за нафту:

у розмірі 1529,9 гривень за одну тонну нафти, видобутої з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів;

у розмірі 566,1 гривні за одну тонну нафти, видобутої з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів;

3) рентну плату за газовий конденсат:

у розмірі 1529,9 гривень за одну тонну газового конденсату, видобутого з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів;

у розмірі 566,1 гривні за одну тонну газового конденсату, видобутого з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів.

Протягом року у кожному податковому (звітному) періоді до затверджених цим пунктом ставок рентної плати за нафту та газовий конденсат застосовується коригуючий коефіцієнт, який обчислюється Міністерством економіки України для кожного звітного (податкового) періоду шляхом ділення середньої ціни одного бареля нафти "Urals", що склалася на момент завершення проведення торгів нафтою на Лондонській біржі протягом поточного звітного (податкового) періоду, на базову ціну нафти. Під базовою ціною нафти розуміється ціна нафти "Urals", яка дорівнює 100 доларів США за барель.

Величина коригуючого коефіцієнта обчислюється десятковим дробом з точністю до чотирьох знаків відповідно до актів законодавства з питань проведення статистичних спостережень за змінами цін (тарифів) на споживчі товари (послуги) і розрахунку індексу споживчих цін.

Міністерство економіки України щомісяця до 10 числа наступного звітного (податкового) періоду розміщує визначену величину коригуючого коефіцієнта на своєму офіційному сайті у спеціальному розділі та подає відповідну інформацію Міністерству фінансів України та Державній податковій адміністрації України.

Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. №256 ( далі - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №261 від 26.03.2008 р. та чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (далі - рентна плата) у розмірах, установлених законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2010 рік належить рентна плата за нафту, природний газ, газовий конденсат, що видобуваються в Україні, в тому числі податковий борг та розстрочені податкові зобов*язання з цих платежів.

Статтею 82 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що протягом 2010 року у кожному податковому (звітному) періоді до затверджених пунктом 4 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України ставок рентної плати за нафту та газовий конденсат застосовується коригуючий коефіцієнт, який обчислюється Міністерством економіки України для кожного звітного (податкового) періоду шляхом ділення середньої ціни одного бареля нафти "Urals", перерахованої у гривні по курсу Національного банку України станом на 1 число наступного за звітним місяця, що склалася на момент завершення проведення торгів нафтою на Лондонській біржі протягом поточного звітного (податкового) періоду, на базову ціну нафти. Під базовою ціною нафти розуміється ціна нафти "Urals", яка дорівнює 560 гривень за барель.

Величина коригуючого коефіцієнта обчислюється десятковим дробом з точністю до чотирьох знаків відповідно до актів законодавства з питань проведення статистичних спостережень за змінами цін (тарифів) на споживчі товари (послуги) і розрахунку індексу споживчих цін.

Міністерство економіки України щомісяця до 10 числа наступного звітного (податкового) періоду розміщує визначену величину коригуючого коефіцієнта на своєму офіційному сайті у спеціальному розділі та подає відповідну інформацію Міністерству фінансів України та Державній податковій адміністрації України.

Якщо величина коригуючого коефіцієнта, яка застосовується до ставок рентної плати за нафту та газовий конденсат, є меншою одиниці, такий коригуючий коефіцієнт застосовується із значенням 1 (одиниця).

У разі якщо у звітному (податковому) періоді митне оформлення природного газу під час ввезення на територію України не здійснювалося, до ставки рентної плати за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) застосовується коригуючий коефіцієнт, який діяв у останньому податковому (звітному) періоді.

Пунктом 9 розділу УІІ «Прикінцеві положення» закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів» №2154-УІ від 20.05.2010 р. передбачено, що у 2010 році нормативи платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, збору за спеціальне водокористування в частині використання поверхневих та підземних вод та збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, а також порядок застосування коригуючого коефіцієнта до ставок рентної плати за нафту та газовий конденсат визначаються з урахуванням норм статей 9, 82 та пункту 8 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік". При цьому не застосовуються коефіцієнти, що встановлені статтею 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" до нормативів збору за спеціальне водокористування в частині використання поверхневих та підземних вод, які входять до складу напоїв, які встановлені цим Законом, та нормативів платежів за користування надрами для видобування доломіту, піску формувального, сировини високоглиноземної, за винятком глин (кіаніту (дистену), силіманіту, ставроліту), вапняку (флюсового), які встановлені у додатку 1 до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ..

Враховуючи вище викладені правові норми, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання позивача на відсутність належним чином встановлених ставок рентної плати за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат та коригуючого коефіцієнту та неправомірність визначення відповідачем позивачу сум податкового зобов*язання з рентної плати за нафту, з рентної плати за природній газ, з рентної плати за газовий конденсат, що видобуваються в Україні.

Посилання позивача на неврегульованість питання щодо сплати рентної плати за нафту, газ та газовий конденсат у період з 01.01.2010 р. по 31.03.2010 р., оскільки ст. 82 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» набрала чинності лише з 01.04.2010 р. колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України №1414 від 29.12.2009 р. «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році», суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток ( у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, обчислюють податкові зобов'язання з рентної плати за нафту, рентної плати за природній газ та рентної плати за газовий конденсат, що видобуваються в Україні, відповідно до п.4 р.ІІ «Прикінцевих положень» Закону №309.

Посилання позивача на те, що спільним листом Мінфіну, Мінекономіки та Держнафтогазпрому від 30.12.1995 р. встановлено СП «Полтавська газонафтова компанія» нульову ставку рентної плати за видобуті нафту, природній газ та конденсат строком на 20 років колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки листом Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України «Держнафтогазпром» від 25.01.96 р. №13-117 за підписом Голови Комітету - Довжок Є.М. було повідомлено Міністра фінансів України, Міністра економіки України про недійсність його підпису в спільному наказі від 29.12.1995 р. ( а.с.159 т.1).

Враховуючи вище зазначене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги СП « «Полтавська газонафтова компанія» задоволенню не підлягають.

На підставі вище викладеного, та з урахуванням положень п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга Полтавської ОДПІ підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області задовольнити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року по справі № 816/539/14 скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Спільному підприємству "Полтавська газонафтова компанія" до Полтавської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Любчич Л.В.Судді Сіренко О.І. Спаскін О.А. Повний текст постанови виготовлений 27.06.2014 р.