УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2014 р.Справа № 574/302/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Катунова В.В. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області на постанову Буринського районного суду Сумської області від 01.04.2014р. по справі № 574/302/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
11.03.2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області в частині не здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації від 04.03.2014 №01-11/374 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат (індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення) з коригуванням та індексацією згідно з діючим законодавством України, Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсію як державному службовцю з 05 березня 2014 року на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації від 04.03.2014 №01-11/374 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат (індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення) з коригуванням та індексацією згідно з діючим законодавством України.
Буринський районний суд Сумської області постановою від 01.04.2014 року позовні вимоги задовольнив.
Приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 працювала в органах державної влади, остання посада - заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації.
На момент звільнення мала 11 ранг державного службовця в межах п'ятої категорії, стаж служби в органах державної влади - 22 роки 2 місяці та 27 днів.
На теперішній час знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області, з 01.03.2011 року отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».
05.03.2014 ОСОБА_1 звернулась до Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із включенням до заробітної плати матеріальної допомоги та індексації, надавши при цьому довідку УПСЗН Буринської районної державної адміністрації Сумської області від 04.03.2014 року № 03-11/374.
Управлінням пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області рішенням від 06 березня 2014 року відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, з огляду на те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення та не входить до складу заробітної плати, а індексація не передбачена положеннями Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим не враховуються при обчисленні пенсії.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
У відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, матеріальна допомога до відпустки та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХП врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004 р. структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Слід вказати, що у даному випадку застосуванню підлягають спеціальні норми, зокрема ст. 41 Закону України від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Однак, відповідачем при відмову у перерахунку пенсії позивача застосовано саме загальні норми Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", що є невірним.
Такі висновки викладено у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р.
У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що позиція відповідача щодо невключення до складу заробітної плати державного службовця для обчислення пенсі сум індексації грошових доходів громадян та матеріальної допомоги державного службовця, є безпідставною.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсію як державному службовцю з 05 березня 2014 року на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації від 04.03.2014 №01-11/374 є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Буринського районного суду Сумської області від 01.04.2014р. по справі № 574/302/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Рєзнікова С.С.