копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2014 р. Справа № 804/7436/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Горбалінського В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська до Кіровської районної організації партії зелених України про припинення юридичної особи , -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області просить суд припинити юридичну особу - Кіровську районну організацію партії зелених України (код ЄДРПОУ 26049096).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебуває на обліку у державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, як платник податків та інших обов'язкових платежів, проте при здійсненні своєї діяльності порушує вимоги діючого законодавства, а саме: не подає податкові декларації та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів з 10.02.2003 року, тобто більше року, що відповідно до ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомлення про вручення ухвали позивачу 04.06.2014 року, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовим відправленням, з відміткою поштового відділення про причини невручення адресату від 11.06.2014 року, заперечень проти позову до суду не надав.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що Кіровська районна організація партії зелених України (код ЄДРПОУ 26049096) зареєстрована, як юридична особа 17.10.2001 року та перебуває на обліку платників податків у державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Місцезнаходження юридичної особи Кіровської районної організації партії зелених України зареєстровано за адресою: 49061, м. Дніпропетровськ, Кіровський район, вул. Вакуленчука, буд. 4-В, кв. 19.
Підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статі 16 Податкового кодексу України зобов'язує подати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
В порушення вимог чинного законодавства підприємство не подає до податкового органу податкову звітність з будь-якого податкового платежу, з 10.02.2003 року, тобто більш ніж один рік.
У зв'язку з цим, позивачем подано позов до суду про припинення юридичної особи відповідача.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Між тим, порядок реєстрації та припинення діяльності політичних партій встановлено Законом України «Про політичні партії в Україні»№ 2365-III від 05.04.2001 року.
Статтею 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 № 2365-III визначено, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 зазначеного Закону, реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
Частиною 4 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачено, що після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.
Згідно до п. 67.2. ст. 67 ПКУ, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Між тим, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 14 цього Закону, політичні партії є неприбутковими організаціями, внаслідок чого передбачається, що діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не може вважатись суб'єктом підприємницької діяльності.
Згідно змісту статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні", реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Статтею 23 зазначеного Закону встановлено спосіб припинення діяльності політичної партії, а саме: шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Приписами ст. 19 Закону України "Про політичні партії в Україні" визначаються заходи, які можуть вживатися до політичних партій. Так, у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи:
1) попередження про недопущення незаконної діяльності; 2) заборона політичної партії.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про політичні партії України" політична партія за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України може бути заборонена в судовому порядку у випадку, порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлений Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичних партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом парії, припинення членства в політичній партії.
Окрім того, частина 1 статті 18 Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачає, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.
Суд зазначає, що питання, пов'язане із припиненням Політичної партії (її структурних осередків), регулюється виключно спеціальним законом, яким є Закон України "Про політичні партії в Україні", а тому при вирішенні даного спору не можуть бути застосовані норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Отже, з аналізу норм діючого законодавства вбачається, що право на звернення до суду з позовом про припинення діяльності політичної партії чинним законодавством України надано органу, який зареєстрував політичну партію або Генеральному прокурору України, Міністерству юстиції України, до яких позивач не відноситься.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Податковим кодексом Україні.
Однак, ані Податковим кодексом, ані іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовом про припинення політичної партії.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що стосовно політичної партії законодавством передбачено інший порядок ліквідації, зокрема, не за позовами органів державної податкової служби.
Таким чином, з огляду на вищевикладне, суд дійшов висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про скасування державної реєстрації (припинення підприємницької діяльності) юридичної особи політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, внаслідок чого у позивача відсутнє право на звернення до суду з вимогами про припинення політичної партії на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Кіровської районної організації партії зелених України про припинення юридичної особи, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8-14, 41, 71, 94, 160-164, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Кіровської районної організації партії зелених України про припинення юридичної особи - відмовити.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 20.06.2014 року Суддя З оригіналом згідно Помічник суддіВ.В. Горбалінський В.В. Горбалінський А.О. Кошля