1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 29 травня 2009 р. | м. Полтава | Справа № 2-а-11611/09
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - С.С. Бойко При секретарі - Я.А.Мокляк, За участю: представника позивача: ОСОБА_1, представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Автотранспортної служби господарчого відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 20.11.2008 року № 0003461707/0,-
В С Т А Н О В И В:
08 грудня 2008 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 20.11.2008 року № 0003461707/0. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що Автотранспортною службою господарчого відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області не своєчасно сплачено податок з власників транспортних засобів за І-ІІ квартал 2007 року у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування у цей період. Крім того, до позивача застосовано штраф з порушенням строків, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України. Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування заперечень зазначив, що податковим повідомленням - рішенням від 20.11.2008 року № 0003461707/0 Державна податкова інспекція у м. Полтаві визначила позивачу штрафні санкції за порушення платником податків строків погашення узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 8 313,58 грн. відповідно до вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Також, зазначив, що ст. 250 Господарського кодексу України не розповсюджується на строки давності накладення штрафних санкцій в порядку Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві. Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили у задоволенні позову відмовити з підстав, зазначених в запереченні на позовну заяву. Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату час та місце судового засідання. Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав. Судом встановлено, що 14.11.2008 року Державною податковою інспекцією у м. Полтаві проведена перевірка Автотранспортної служби господарчого відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів. Перевіркою встановлено, що Автотранспортною службою господарчого відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області прострочено сплату узгодженого податкового зобов'язання: за І квартал 2007 року в сумі 21401,00 грн., оплата по строку до 15.04.2007 року, фактична оплата - 25.06.2007 року, кількість днів затримки - 70 календарних днів; за ІІ квартал 2007 року в сумі 20 166,90 грн., оплата по строку до 15.07.2007 року, фактична оплата - 28.08.2007 року, кількість днів затримки - 43 календарних дні. По факту перевірки Державною податковою інспекцією у м. Полтаві складено акт від 14.11.2008 року № 336/1707/08683317. На підставі акту від 14.11.2008 року № 336/1707/08683317 Державною податковою інспекцією у м. Полтаві винесене податкове повідомлення - рішення від 20.11.2008 року № 0003461707/0, яким за затримку на 70 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 41 567,90 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 8313,58 грн. В судовому засіданні представниками сторін визнавався факт прострочення Автотранспортною службою господарчого відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 41 567,90 грн. за І-ІІ квартали 2007 року на 43-70 календарних днів. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно ст. 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Абзацом третім підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлена штрафна санкція у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Згідно підпункту 15.1.1 пункту 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем було правильно розраховано розмір штрафу за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання, а саме: 41 567,90 грн. * 0,20 = 8313,58 грн. Рішення про зобов'язання позивача сплатити штраф прийнято в межах строку, встановленого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Посилання представника позивача на з порушення відповідачем строків, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України, під час прийняття спірного рішення є неприйнятними з огляду на наступне. Згідно преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ц ей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Строки застосування адміністративно - господарської санкції, встановлені ст. 250 Господарського кодексу України, не поширюються на випадки накладення штрафних санкцій за порушення платником податків правил оподаткування у порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки останній є спеціальним законом та врегульовує строк давності та порядок його застосування. Також, суд відхиляє посилання представника позивача на неможливість своєчасно здійснити оплату податку через відсутність бюджетного фінансування як на підставу задоволення заявленого адміністративного позову, оскільки дані обставини не звільняють платника податків від відповідальності за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання. Таким чином, відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду правомірність прийнятого рішення, а тому у задоволенні адміністративного позову Автотранспортної служби господарчого відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 20.11.2008 року № 0003461707/0 - слід відмовити. Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Постанова, відповідно до ст. 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному ст. 186 КАС України. Повний текст постанови виготовлено 03 червня 2009 р.
Суддя С.С.Бойко