Постанова № 39472946, 25.06.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
826/7983/14
Номер документу
39472946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 червня 2014 року 08:59 № 826/7983/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу

за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та місті КиєвідоТовариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Лог»про застосування заходів реагування,ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Київській області та місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Лог», у якій просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити експлуатацію: підземного газопроводу середнього тиску Ду - 63мм, довжиною - 12 м.п., ШРП-1од., підземного газопроводу середнього тиску: Ду - 90 мм, довжиною - 134 м.п., Ду-110 мм, довжиною - 22 м.п., Ду-140мм, довжиною - 372 м.п., - 3 од., газового обладнання 2 котлів «DTG - 230-12» потужністю 99 кВт, газового обладнання повітряних теплогенераторів «ЕОLO 70 АС» - 8 од., за адресою: пров. Димерський, 2 в с. Красилівка, Броварського р-ну, Київської області до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки виявлено порушення положень законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог він заперечив. Посилався на те, що ТОВ «Ленд Лог» вживає заходи, спрямовані на усунення порушень, зафіксованих позивачем в акті перевірки 28.05.2014 №10/167/0265А. З огляду на зазначене, на думку відповідача, позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Позивач, відповідно до направлення на проведення перевірки від 23.05.2014 №236 провів планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) ТОВ «Ленд Лог», а саме: об'єкта системи газопостачання по пров. Димерський, 2 в с. Красилівка, Броварського району Київської області з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт від 28.05.2014 №10/167/0265А (далі - акт перевірки), у якому зафіксовано 42 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (розділ V акту перевірки), а саме:

- не отриманий у встановленому порядку дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (обладнання та лінійні частини газопроводів систем газопостачання природним газом, споруди на них та газокористувальне обладнання), чим порушено вимоги статті 21 Закону України «Про охорону праці» та пункту 3, пункту 16 додатку 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищенної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;

- не призначена особа відповідальна за безпечну експлуатацію об'єктів системи газопостачання, чим порушено пункту 4.2.1 «Правила безпеки систем газопостачання України» (далі - ПБСГУ), затверджені наказом Держнаглядохоронпраці 01.10.1997 №254, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15.05.1998 №318/2758;

- у ТОВ «Ленд Лог» немає навченого персоналу (операторів), здатних до виконання робіт з запуску та аварійної зупинки котлів котельні і повітряних теплогенераторів, чим порушено статті 13 Закону України «Про охорону праці»;

- не проводиться технічний огляд і технічне обслуговування об'єктів системи газопостачання (підземний газопровід середнього тиску, ШРП - 1 од., газове обладнання котлів котельні і повітряних теплогенераторів). Не забезпечений постійний технічний огляд і технічне обслуговування засобів контролю, автоматизації, сигналізації і вибухозахищеного обладнання. (Під час перевірки не наданий договір зі спеціалізованою організацією на технічне обслуговування об'єктів системи газопостачання або відповідні документи про організацію газової служби підприємства для технічного обслуговування газового обладнання, не надано жодного документу, що підтверджує фактичне проведення технічного обслуговування об'єктів системи газопостачання спеціалізованою організацією). Не наданий «Журнал реєстрації результатів технічного огляду (обходу) газопроводів, ШРП, КВП і А» з відповідними записами та інші документи, чим порушено пункти 4.2.4, 4.2.5, 4.2.6, 4.2.8, 4.2.9, ПБСГУ, пункти 1.8, 1.9, 5.2 додатку 1, пункти 3.1, 3.2, Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 №640 (далі - Порядок №640);

- не складений графік (регламент) технічного обслуговування і ремонту об'єктів системи газопостачання на 2014 рік, що погоджується з підприємством, що виконує такі роботи, в якому визначаються послідовність і періодичність проведення робіт з технічного обслуговування та їх виконавці, чим порушено пункт 4.1.8 ПБСГУ, пункт 2.4 Порядку №640;

- не визначений порядок приймання, зберігання і видачі технічної документації. Не надана (не має) проектної і виконавчої документації на об'єкти системи газопостачання, чим порушено пункт 4.1.13 ПБСГУ.

- не розроблена режимна карта роботи ШРП, чим порушено пункт 4.4.2 ПБСГУ;

- прострочений строк державної періодичної перевірки манометрів встановлених на ШРП (№0123682, №001128416, №001128406, №б/н, всього 4 од.), чим порушено пункт 4.12.7 ПБСГУ;

- не проводиться технічний огляд (не рідше 1 разу на 4 дні). Не проводиться регулювання обладнання і перевірка спрацювання ЗСК і ЗЗК (не рідше 1 разу на 2 місяці) під час експлуатації ШРП, чим порушено пункт 4.4.12 ПБСГУ;

- не проводиться випробування вибухозахищеного електрообладнання відповідно до вимог і норм, не нижче встановлених інструкціями заводів-виготовлювачів, ПТЕ і ПБЕ, чим порушено пункт 4.11.4 ПБСГУ;

- не проводиться технічне обслуговування вибухозахищеного обладнання персоналом, який пройшов перевірку знань відповідно до вимог ПТЕ І ПБЕ електроустановок споживачів, з додержанням технічних і організаційних заходів, чим порушено пункт 4.11.6 ПБСГУ;

- для визначення технічного стану заземлювальних пристроїв об'єктів системи газопостачання не проведений: зовнішній огляд їх видимої частини; огляд з перевіркою ланцюга між заземленням і елементами, які заземлюються (відсутність обривів і незадовільних контактів у проводці, яка з'єднує обладнання з заземлювальним пристроєм); вимірювання опору заземлювального пристрою; перевірку ланцюга фаза-нуль, чим порушено пункт 4.11.15 ПБСГУ, пункт Э.2.13.8 «Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей» (далі- ПТЕ);

- не проведена перевірка стану пристроїв захисту від блискавки об'єктів системи газопостачання (під час перевірки не надані відповідні документи), чим порушено пункт 4.11.16 ПБСГУ;

- немає технічного звіту налагоджувальної організації, в якому вказані параметри величин спрацьовування автоматики безпеки і засобів сигналізації газифікованих котлів котельні і повітряних теплогенераторів. Не надані виписки параметрів налагодження автоматики безпеки і засобів сигналізації газифікованих котлів котельні і повітряних теплогенераторів, чим порушено пункт 4.12.9 ПБСГУ;

- не складені режимні карти роботи газифікованих котлів котельні і повітряних теплогенераторів на підставі звіту спеціалізованої налагоджувальної організації, чим порушено пункт 4.6.43 ПБСГУ;

- не проводяться перевірки спрацювання пристроїв захисту, блокування та сигналізації газифікованих котлів котельні і повітряних теплогенераторів, чим порушено пункт 4.12.10 ПБСГУ;

- не розроблена та не затверджена виробнича інструкція по перевірці засобів автоматики та сигналізації газифікованих котлів котельні і повітряних теплогенераторів, чим порушено пункт 4.1.9 ПБСГУ;

- не проведена спеціалізованою організацією перевірка технічного стану димового і вентиляційного каналів котельні (немає актів, в яких зазначається технічний стан за такими параметрами: наявність тяги, відсутність засмічення, герметичність, справність оголовків, відокремленість), чим порушено пункт 4.5.23, пункт 4.5.19, пункт 4.6.9 ПБСГУ;

- не проведена державна періодична перевірка сигналізатору загазованості «Варта» (№ б/н), що встановлений в котельні, чим порушено пункти 4.12.6, 4.12.7 ПБСГУ;

- не проведено обстеження з метою оцінки технічного стану та паспортизація будівлі котельні, чим порушено пункти 1.1.6, 1.1.8. Правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики та Держнаглядохоронпраці 27.11.1997 №32/288 (далі - Правила №32/288).

- немає технічного звіту спеціалізованої організації з результатами обстеження та оцінки технічного стану будівлі котельні, чим порушено пункт 1.3.1 Правил №32/288;

- немає паспорту, що засвідчує технічний стан та експлуатаційну придатність будівлі котельні, чим порушено пункт 1.5.13 Правил №32/288;

- не наданий висновок експертизи щодо відповідності газових повітряних теплогенераторів «ЕОLО 70 АС» вимогам чинних в Україні нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки, чим порушено статтю 21 Закону України «Про охорону праці» та пункт 1.1.6 ПБСГУ.

У зв'язку з виявленням порушень, зазначених у розділі V акту перевірки під №№ 1, 3-5, 13-15, 22-28, 31-35, 37-41, позивач попередив відповідача про необхідність негайного усунення таких порушень та запропонував призупинити експлуатацію підземного газопроводу середнього тиску Ду - 63мм, довжиною - 12 м.п., ШРП-1од., підземного газопроводу середнього тиску: Ду - 90 мм, довжиною - 134 м.п., Ду-110 мм, довжиною - 22 м.п., Ду-140мм, довжиною - 372 м.п., - 3 од., газового обладнання 2 котлів «DTG - 230-12» потужністю 99 кВт, газового обладнання повітряних теплогенераторів «ЕОLO 70 АС» - 8 од., за адресою: пров. Димерський, 2 в с. Красилівка, Броварського р-ну, Київської області.

Вказаний акт перевірки отримав директор ТОВ «Ленд Лог» Уразгільдєєв Т.Н.

При дослідженні матеріалів справи суд встановив, що правові підстави проведення перевірки відповідача відповідають діючому законодавству. Будь-яких доказів з боку відповідача щодо невідповідності нормативно-правовим актам дій позивача під час проведення перевірки суду не надано.

У відповідності до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Положеннями статті 13 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (стаття 38 Закону України «Про охорону праці»).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011, Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно з пунктом 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення №826 встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки розпорядженням, форма якого наведена в додатку 5 до цього Положення (пункт 2.27 Положення №826).

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення №826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

У письмових запереченнях на позовну заяву відповідач факт вчинення вищезазначених порушень не спростував, однак зазначив, що вживає дії щодо їх усунення.

Відповідач посилався на те, що ним укладено з ТОВ «НП Енерготехсервіс» договір №60-14 від 10.06.2014, предметом якого є виконання робіт по зняттю зауважень згідно акту перевірки від 28.05.2014 №10/167/0265А, отримання на ТОВ «Ленд Лог» дозволу Держгірпромнагляду на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, проведення пусконалагоджувальних та еколого-теплотехнічних робіт.

Відповідно до пункту 2.2 зазначеного вище договору ТОВ «НП Енерготехсервіс» має закінчити роботи з усунення зауважень визначених в акті позивача протягом 70 календарних днів з дня проведення передоплати.

Доказів здійснення оплату послуг за Договором №60-14 від 10.06.2014 відповідач суду не надав.

Станом на дату розгляду даної справи, порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, у повному обсязі позивач не усунув, що він не заперечує.

Отже, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування до ТОВ «Ленд Лог» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що відповідно до частини 12 статті 183-2Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки від 28.05.2014 №10/167/0265А відповідач має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та місті Києві задовольнити повністю.

2. Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Лог» (код ЄДРПОУ 37961086) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації:

- підземного газопроводу середнього тиску Ду - 63мм, довжиною - 12 м.п., ШРП-1од.,

- підземного газопроводу середнього тиску: Ду - 90 мм, довжиною - 134 м.п., Ду-110 мм, довжиною - 22 м.п., Ду-140мм, довжиною - 372 м.п., - 3 од.,

- газового обладнання 2 котлів «DTG - 230-12» потужністю 99 кВт,

- газового обладнання повітряних теплогенераторів «ЕОLO 70 АС» - 8 од., за адресою: пров. Димерський, 2 в с. Красилівка, Броварського р-ну, Київської області до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.

3. Покласти на територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та місті Києві обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський