ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-723/10/1970
"28" квітня 2010 р.
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Лавренюк О.М
за участю:
представників позивача Тур Г.В., Оляніцький В.А.(Довіреності від 21.01.2010 р. та від 11.01.2010р.)
представника відповідача Сиванич Н.М. (Довіреність від 11.01.2010р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за позовом закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення -рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р., суд-
ВСТАНОВИВ:
Закрите акціонерне товариство «Агрокомбінат», надалі відповідач, звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, надалі відповідач про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення - рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем при проведенні перевірки було допущено неправильне застосування Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», через що було незаконно винесено оскаржуване податкове повідомлення -рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р, яке підлягає до скасування.
В суді представники позивача позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити, з мотивів передбачених у позовній заяві. Просили скасувати податкове повідомлення -рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р., як таке, що було прийнято на снові акту перевірки від 15 жовтня 2008р., яким нібито встановлено факт виплати орендної плати за оренду земельних часток та земельних ділянок за 2007рік на основі письмового опитування громадян. Представники позивача пояснили, що через неурожайність позивач не мав змоги платити орендну плату у 2007році за 2007рік, а платив у 2007році орендну плату за 2006рік.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, проти його задоволення заперечив пояснивши, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення п.1.9. ст.1, п.3.4.ст.3 п.7.1. ст..7 пп «а»19.2 п.19.2. ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»та донараховано закритому акціонерному товариству «Агрокомбінат»22800,22 грн. податку з доходів фізичних осіб, в тому числі: 138,00 грн, податку при виплатах в 2007, 2008 роках доходів приватним нотаріусам та 22662,22 грн. при виплатах в 2007 році орендної плати за земельні паї і ділянки.
Заслухавши в судовому засіданні представників позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
На підставі направлення №003756 від 27.08.2008, №003844 від 24.09.2008, року виданого Тернопільською ОДПІ, було проведено планову виїзну перевірку закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат», в результаті якої було складено акт від 15.10.2008р. №№ 11950/23-220/31138298 про результати виїзної планової документальної дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ЗАТ «Агрокомбінат»за період 01.04.2007р. по 30.06.2008р.
Як встановлено актом перевірки ЗАТ „Агрокомбінат" орендувало для сільськогосподарських потреб у жителів села Ладичин, Теребовлянського району 485 земельних паїв та 53 земельні ділянки, що були виділені для працівників соціальної сфери. Договори оренди земельних ділянок (паїв) укладені терміном на 5 років з 9 вересня 2003 року по 9 вересня 2008 року. Згідно п.3.1. Договору оренди за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату з розрахунку 700 грн. щороку. Орендна плата може бути виплачена в натуральному вигляді (сільськогосподарською продукцією) на суму, зазначену в п.3.1 договору. Орендар зобов'язується виплатити орендну плату протягом терміну дії договору один раз в рік не пізніше 30 грудня поточного року.
Нарахування та сплата податку з доходів фізичних осіб при виплаті орендної плати за земельні паї та ділянки ЗАТ „Агрокомбінат" не проводило, про свідчать поданий товариством до Тернопільської ОДПІ розрахунок форми 1 ДФ . Як свідчать матеріали справи, зокрема зазначено в акті перевірки, платником не надано для перевірки відомостей, щодо виплати орендної плати за земельні паї то ділянки за період, передбачений договорами, а також первинних документів по реалізації сільськогосподарської продукції іншим суб'єктам господарювання, що унеможливило визначення ціни реалізації зернових платником.
Під час перевірки проведено письмове опитування 261 громадянина, щодо отримання ними у 2007 році від ЗАТ „Агрокомбїнат" виплат орендної плати за земельні паї та ділянки. За результатами опитування встановлено, що виплати орендної плати за землю проводилися громадянам в грошовій та натуральній формі. На підставі отриманої інформації Головного управління статистики у Тернопільській області від 1 жовтня 2008 року № 10/11-15-648, щодо середніх цін на зернові Тернопільською ОДПІ проведено розрахунок податку з доходів фізичних осіб за 2007 рік. Перевіркою донараховано 22662,22 грн. податку з доходів фізичних осіб. Крім того, ЗАТ «Агрокомбінат" при виплатах у 2007 - 2008 роках доходів на загальну суму 920 грн. приватним нотаріусам, податок з доходів фізичних осіб не утримувався. Перевіркою донараховано 138 грн. податку з доходів фізичних осіб.
На основі акту від 15.10.2008р. №11950/23-220/31138298 Тернопільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення -рішення №003756 від 27.08.2008р., у відповідності до якого визначено 22800, 22 грн. податку з доходів фізичних осіб та, відповідно до підпункту 17.1,9 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та застосовано 45600, 44 грн. штрафної санкції.
Повторну скаргу ЗАТ «Агрокомбінат», щодо скасування податкового повідомлення -рішення №003756 від 27.08.2008, державною податковою адміністрацією України залишено без задоволення, а рішення без змін.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Пунктом 1.2 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб" визначено, що дохід -сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" доходом з джерелом його походження з України є будь-який дохід, одержаний платником податку, або, нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, в тому числі дохід від здійснення незалежної професійної діяльності (підпункт „з" пункту 1.З статті 1 вказаного Закону).
Відповідно до пункту 1.15 статті 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" (надалі Закону) податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачували цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм нього Закону.
Пунктом 7.1 зазначеного Закону встановлено, що ставка податку з доходів фізичним осіб становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування..
Підпунктом 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Закону встановлено, що податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення земельної частки (паю), майнового паю є орендар, в даній справі ЗАТ «Агрокомбінат». При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди але не менше мінімальної суми орендного платежу, встановленої законодавством з питань оренди землі. Зазначені доходи кінцево оподатковуються при їх виплаті за їх рахунок (підпункт 9.1 5 пункту 9 статті 9 цього Закону).
Відповідно до підпунктів 8.1.1, 8.1,2 пункту 8.1 статті 8 цього Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід па користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документ. Банки не мають прана приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до пункту 17.2 статті 17 зазначеного Закону, особою, відповідальною за нарахування, утримання та Сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів джерелом їх походження і України є податковий агент.
Пунктом 19.2 статті 19 Закону встановлено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Також пунктом 20.3 статті 20 цього Закону особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, зокрема, при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього Закону, - така особа - податковий агент.
Тобто ЗАТ «Агрокомбінат», як податковий агент повинен був виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди утримати податок від суми такого доходу за свій рахунок, відповідно використовуючи ставку податку та сплатити (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати.
Відповідно до підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України 2І81-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Оскільки позивачем не була дотримано вимогу Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб", щодо сплатити (перерахування) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати позивачем правомірно застосовано штрафні санкцій у подвійному розмірі від суми зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що Тернопільською ОДПІ правомірно було прийнято податкове повідомлення -рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р, у відповідності до вимог Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб", та Закону України 2І81-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно в суді не встановлено підстав для скасування податкового повідомлення -рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р. та визнання його неправомірним, а тому у задоволенні заявлених ЗАТ «Агрокомбінат»позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 86, 160-163 КАС України, Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р., Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-111 від 21.12.2000 р., суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення -рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009р. - в і д м о в и т и.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.