Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 р. Справа № 2а-14545/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого –судді Валюха В.М.,
при секретарі Польовій М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто»про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне управління у справах захисту прав споживачів звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700 грн. 00 коп. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на підставі подання Комунального підприємства «Луцькреклама» від 29.01.2008 року складено протокол від 14.02.2008 року, яким зафіксовано факт розміщення відповідачем без відповідного дозволу виконавчого комітету міської ради рекламного щита на фасаді будівлі по проспекті Перемоги, 15 в місті Луцьку, чим порушено вимоги п.1 ст.16 Закону України «Про рекламу». Про розгляд протоколу щодо порушення законодавства про рекламу Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» було повідомлено листом від 14.02.2008 року №141/1-17, яким одночасно пропонувалась відповідачу надати інформацію про вартість розповсюдженої реклами з підтверджуючими документами. На підставі зазначеного протоколу та у зв’язку з неподанням товариством інформації про вартість реклами, Волинським обласним управлінням у справах захисту прав споживачів було прийнято рішенням № 47а від 21.02.2008 року про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1700 грн. 00 коп. Відповідачем в добровільному порядку штраф не сплачено. Позивач просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700 грн. 00 коп.
В судове засідання представник позивача не прибув, проте заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не прибув повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, причини неприбуття суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Відповідно до ст.128 КАС України повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що 14.02.2008 року головним спеціалістом – юристом Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів Лобачевською І.С. проведено перевірку та складено протокол № 009 про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» законодавства про рекламу. Перевірка проводилась на підставі подання Комунального підприємства «Луцькреклама» від 29.01.2008 року № 272/03 та з врахуванням наданих матеріалів: акту Комунального підприємства «Луцькреклама» №266 від 15.10.2007 року виявлення порушення Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Луцьку, вимоги № 798 від 22.10.2007 року про усунення порушень Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Луцьку. Вказаним актом та вимогою, виданою розповсюджувачу зовнішньої реклами Товариству з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто», встановлено факт відсутності дозволу на розміщення реклами та запропоновано у 5-денний термін усунути недоліки шляхом демонтажу щита або оформлення дозволу у встановленому порядку.
Перевіркою, проведеною Волинським обласним управлінням у справах захисту прав споживачів, також виявлено, що суб’єктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» розміщено щит на фасаді будівлі по проспекті Перемоги, 15 в місті Луцьку без відповідного дозволу виконавчого комітету міської ради, чим порушено вимоги п.1 ст.16 Закону України «Про рекламу». Позивач направив Товариству з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» зазначений протокол, матеріали подання Комунального підприємства «Луцькреклама» та повідомлення 14.02.2008 року №141/1-17 про розгляд 21.02.2008 року справи про порушення законодавства про рекламу і одночасно запропонував відповідачу подати інформацію про вартість розповсюдженої реклами з підтверджуючими доказами (актом виконаних робіт, договором, рахунком-фактурою та іншими документами, належним чином засвідченими) до 21.02.2008 року. Дані фактичні обставини підтверджуються актом № 266 від 15.10.2007 року, складеним за участю представника Комунального підприємства «Луцькреклама» та директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто», вимогою Комунального підприємства «Луцькреклама» № 798 від 22.10.2007 року про усунення порушень про порушення порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Луцьку, протоколом про порушення законодавства про рекламу № 009 від 14.02.2008 року, повідомленням №141/1-17 від 14.02.2008 року та повідомленням про вручення поштового відправлення.
21.02.2008 року Волинським обласним управлінням у справах захисту прав споживачів прийнято рішення № 47а про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу. При цьому, крім порушення відповідачем встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами, тобто розміщення реклами без відповідного дозволу, було встановлено факт неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам. На відповідача за порушення законодавства щодо неподання інформації про вартість реклами було накладено штраф у розмірі 1700 грн. 00 коп.
Згідно із п. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів. Відповідно до п. 2 цієї статті на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Статтею 27 Закону України «Про рекламу» передбачено відповідальність за порушення законодавства про рекламу. Так, відповідно до пункту 6 цієї статті за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Виходячи з визначення термінів, наведених у ст. 1 Закону України «Про рекламу», відповідач підпадає під категорію розповсюджувача реклами.
Згідно з пунктом 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004, штрафи відповідно до статті 27 Закону України «Про рекламу» накладаються, зокрема, у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами її виготовлення та/або розповсюдження.
Право позивача накладати штраф за вказане порушення передбачене також підпунктом 14 пункту 5 Положення про територіальні органи Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затвердженого наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики № 217 від 12.09.2007.
Відповідно до пункту 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 року, штраф сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Оскільки відповідач не оскаржив рішення позивача № 47а від 21.02.2008 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в установленому законом порядку та не виконав вказане рішення, тому штраф в розмірі 1700 грн. 00 коп. слід стягнути з відповідача.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 163 КАС України, на підставі ст. 27 Закону України «Про рекламу», п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Авто» на користь Державного бюджету міста Луцька (рахунок №31110106700002 ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код 21741605) 1700 гривень 00 коп. (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.) штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі, тобто з 22 квітня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх