Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
09.06.09Справа №2а-5013/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі судового засідання Єлжовій Н.М, за участю прокурора Васьків Я.Й., представника позивача Задорожного Р.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Кримському регіоні”до Закритого акціонерного товариства «Теодосія»
про стягнення штрафу в сумі 5100,00 гривень
Суть спору: Прокурор Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Кримському регіоні” звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Теодосія» про стягнення штрафу перед бюджетом в розмірі 5100,00 гривень.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та пояснив, що ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні”була проведена перевірка та відповідач був притягнутий до відповідальності за порушення вимог законодавства про електроенергетику.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити, заявив що на момент розгляду справи штраф в розмірі 5100,00 гривень не сплачений у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надіслав.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача, повідомленого належним чином, на підставі пояснень прокурора, представника позивача та наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року N 2633-IV державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Частиною 2 ст.14 Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року N 2633-IV передбачено, що державні інспектори мають право застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до п.13 зазначеного Положення, в редакції постанови Кабінету Міністрів України N 131 від 13.02.2006р., головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема:
-здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;
-видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;
-вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;
-складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб.
Отже, органи Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, у тому числі її відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Кримському регіоні”у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень, які здійснюють заходи щодо впорядкування, контролю, нагляду за законодавством про електроенергетику.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що ЗАТ «Теодосія», являючись субєктом господарювання, здійснючі підприємницьку діяльність, зобовязано виконувати всі обовязки, повязані з регулюванням діяльності електроенергетики та енергозбереження в Україні.
Судом встановлено, що відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання регулюються Законом України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року N 2633-IV.
Відповідно до ст.14 Закону України Закону України «Про теплопостачання» державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом. Державні інспектори мають право:
безперешкодно у будь-який час відвідувати об'єкти теплопостачання для перевірки додержання нормативно-правових актів у сфері теплопостачання з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів;
надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
отримувати інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань;
надсилати приписи керівникам теплогенеруючих або теплопостачальних організацій про приведення засобів контролю, обліку та регулювання теплової енергії і теплоносія на об'єктах теплопостачання у відповідність із нормами та стандартами у сфері теплопостачання;
надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації об'єктів у сфері теплопостачання, якщо це створює загрозу життю та здоров'ю обслуговуючого персоналу та здоров'ю населення;
застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Судом встановлено, що в період з 4 червня 2008 року по 5 червня 2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду Алексєєвим М.К. відповідно до ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику ”, ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996 року № 929 проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних обєктах внепланову перевірку виконання вимог Розпорядження № 37/01т від 18.01.2008 року, за наслідками якої був складений акт перевірки № 29/09 від 05.06.2008 року та протокол № 29/02 від 05.06.2008 року.
Перевіркою встановлено, що відповідачем не надано план заходів на виконання Розпорядження № 37/01т від 18.01.2008 року, не надано письмову інформацію щодо виконання Розпорядження № 37/01т від 18.01.2008 року.
Судом встановлено, що відповідач від підпису акту перевірки та протоколу відмовився, акт перевірки та протокол були отримані відповідачем, що підтверджується копією опису вкладення, копією поштового повідомлення № 105554, яке знаходиться в матеріалах справи.
Судом встановлено, що позивачем на підставі ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику”, ст.14 Закону України «Про теплопостачання», Протоколу від 05.06.2008 року № 29/02 та Акту перевірки від 05.06.2008 року № 29/09 Генеральному директору ЗАТ «Теодосія» був винесений припис № 29/37 від 05.06.2008 року щодо усунення порушень чинного законодавства, з повідомленням позивача про виконання до 01.09.2008 року.
Зазначений припис був отриманий відповідачем, що підтверджується копією опису вкладення, копією поштового повідомлення № 105554.
Судом встановлено, що 9 вересня 2008 року позивачем проведена перевірка виконання ЗАТ «Теодосія» вимог припису № 29/37 від 05.06.2008 року, яка була оформлена актом перевірки № 29/34 від 09.09.2008 року.
Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису № 29/37 від 05.06.2008 року не виконані. Судом встановлено, що відповідач відмовився від підпису акту перевірки, акт перевірки був направлений поштою, факт отримання відповідачем зазначеного акту підтверджується копією опису вкладення, копією поштового повідомлення № 88722, які знаходиться в матеріалах справи.
Згідно п.2 ст.31 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 № 2633-IV уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".
Відповідно до пунктів 7,8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Судом встановлено, що 1 жовтня 2008 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Чернишовим В.М. на підставі акту перевірки № 29/34 від 09.09.2008 року прийнята постанова № 178 кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно постанови № 178кр від 01.10.2008 року за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 29/37 від 05.06.2008 року Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі ст.31 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 № 2633-IV до Районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства застосований штраф в розмірі 5100,00 гривень.
Зазначена постанова була отримана відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням № 661442.
Судом встановлено, що постанова № 178кр від 01.10.2008 року відповідачем не оскаржена, протиправною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості відповідача по справі.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та наявність підстав прийняття постанови про накладення штрафу на відповідача та здійснення своїх функцій позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Але відповідач доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав.
Згідно пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
При таких обставинах, приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи відповідачем сума штрафу не погашена, що підтверджується Довідкою позивача № 54-04/09 від 09.06.2009 року, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У судовому засіданні 9 червня 2009 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 16 червня 2009 року
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158163КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Теодосія» (ідентифікаційний номер 30689644) штраф в розмірі 5100,00 гривень (код платежу 21081100 (р/р 31112106700024 в ГУ ДКУ в АРК, ЕДРПОУ 34740709, МФО 824026, одержувач Державний бюджет м.Феодосія).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.