Постанова № 3944100, 15.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.06.2009
Номер справи
2а-4160/09/2/0170
Номер документу
3944100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.06.09Справа №2а-4160/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства «Ілліч-Агро Крим» в особі філії Агроцех №62

до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АРК

про скасування податкових повідомлень-рішень.

за участю представників:

від позивача Мартьянов О.В. дов. від 06.03.2009 р.

від відповідача Черкас Л.О. пред-к, дов. № 777/9/10-0 від 14.04.2009 р.

Душенчук Т.Б. пред-к, дов. №30300/9/10-0 від 01.12.2008 р.

Сутність спору: Дочірнє підприємство «Ілліч-Агро Крим» в особі філії Агроцех №62 (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом , в якому просило скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі (далі відповідач) № 0000782301/0 від 06.10.2008 р., № 0000782301/1 від 10.12.2008 р., № 0000782301/2 від 25.02.2009 р. Вимоги мотивовані тим, що зазначені повідомлення-рішення прийняти відповідачем без зясування всіх обставин по справі, в наслідок чого ним необґрунтовано зроблений висновок про те, що позивач є платником збору за користування надрами загальнодержавного значення, йому неправомірно розрахована сума податкового зобовязання по зазначеному платежу та застосовані штрафні санкції.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 21.04.2009 р., надав заперечення на позов (вих. б/н від 21.04.2009 р.), в яких зазначив, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог. На думку відповідача внаслідок того, що позивачем були надані розрахунки плати за користування надрами з порушенням порядку визначення розміру податкових він згідно з вимогами чинного законодавства є платником збору за користування надрами .

Під час судових засідань представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладений у позові.

Представники відповідача вважали, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач провів виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період часу з 04.12.2006 р. по 30.06.2008 р.

За результатами зазначеної перевірки 23.09.2008 р. був складений акт №1453/23-02/34383242, в якому зроблений висновок про порушення позивачем ,зокрема, п.3.1., 5.1., 6.1. Інструкції «Про порядок обчислення та стягнення плати за користування надрами для видобутку корисних копалин», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України, Держкомітетом України по геології і використання надр, Мінпраці та соціальної політики України від 30.12.97 р. № 207/472/51/57, Постанови КМУ від 12.09.97 р. №1014 «Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справлення плати за користування надрами для видобування корисних копалин», в наслідок чого ним занижено плату за користування надрами у сумі 531997,74 грн.

На підставі акту №1453/23-02/34383242 відповідачем 06.10.2008 р. було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000782301/0, відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобовязання по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 781291,44 грн., з яких 531997,74 грн. - за основним платежем, 249293,7 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).

Позивач відповідно до пункту 5.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" звернувся до відповідача зі скаргою , в який просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000782301/0 від 06.10.2008 р.

Відповідач 05.12.2008 р. прийняв рішення № 4909/10/31-0 про відмову у задоволенні скарги позивача.

За результатами розгляду скарги, на підставі акту №1453/23-02/34383242 відповідачем 10.12.2008 р. було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000782301/1, відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобовязання по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 781291,44 грн., з яких 531997,74 грн. - за основним платежем, 249293,7 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).

Позивач оскаржив рішення відповідача до ДПА в АРК.

ДПА в АРК 13.02.2009 р. прийняла рішення № 370/10/25-023 про відмову у задоволенні скарги .

Відповідачем 25.02.2009 р.. було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000782301/2 , відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобовязання по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 781291,44 грн., з яких 531997,74 грн. - за основним платежем, 249293,7 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 67 Конституції України визначає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені в законі України «Про охорону навколишнього природного середовища»

Відповідно до ст. 38 зазначеного закону використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

У ст. 43 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що збір за спеціальне використання природних ресурсів встановлюється на основі нормативів зборів і лімітів їх використання. Нормативи збору за використання природних ресурсів визначаються з урахуванням їх розповсюдженості, якості, можливості відтворення, доступності, комплексності, продуктивності, місцезнаходження, можливості переробки, знешкодження і утилізації відходів та інших факторів. Нормативи збору за використання природних ресурсів, а також порядок його стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України. Ліміти використання природних ресурсів встановлюються в порядку, що визначається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міста загальнодержавного значення) Радами, крім випадків, коли природні ресурси мають загальнодержавне значення Ліміти використання природних ресурсів загальнодержавного значення встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Збори за використання природних ресурсів в межах встановлених лімітів відносяться на витрати виробництва, а за понадлімітне використання та зниження їх якості стягуються з прибутку, що залишається у розпорядженні підприємств, установ, організацій чи громадян.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України, Держкомітетом України по геології і використання надр, Мінпраці та соціальної політики України від 30.12.97 р. №207/472/51/57 затверджена Інструкція про порядок обчислення і справлення платежів за користування надрами для видобування корисних копалин (далі Інструкція № 207), яка

встановлює єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби.

Згідно з п. 2.1. Інструкції № 207 платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями (далі - користувачі надр).

У п. 2.4. Інструкції № 207 визначено ,що відповідальність за своєчасність та повноту сплати до бюджетів сум плати за користування надрами для видобування корисних копалин несуть платники цієї плати, незалежно від наявності в їх складі філій, відділень, представництв та інших відокремлених підрозділів.

За таких обставин суд приходить до висновку, що згідно з вимогами Інструкції № 207 користувачем надр вважаються всі суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» на підставі спеціальних дозволів здійснюють видобування корисних копалин.

Під час розгляду справи надана копія Ліцензії (спеціального дозволу) реєстраційний № 1982 від 03.06.2002 р. на користування природними столовими водами ділянки родовища термальних природно-столових вод (св.. № 474/4738) , яке розташоване в Сімферопольському районі на західній околиці с. Новоандріївка. У зазначеному документі визначено,що власником ліцензії є Сільськогосподарський виробничий кооператив агрофірма «Родіна» (код ЄДРПОУ 03759748). Термін дії зазначеної ліцензії визначений пять років.

Крім того до матеріалів справи залучена копія Дозволу на спеціальне водокористування, наданого Республіканським комітетом по охороні навколишнього природного середовища, від 02.04.2007р. УКР КРЫ № 568 терміном дії до 25.01.2010р.

З тексту цього документу вбачається ,що дозвіл на спеціальне водокористування на свердловину Новоандріївська інв. № 4738 надана ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат».

Відповідачем надана копія Переліку основних засобів Сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірма «Родіна», яки були передані ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат». У зазначеному документі вказано про передачу останньому гарячого джерела инв. № 10322.

Крім того відповідачем надана копія листа Сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірма «Родіна» № 397 від 01.08.2008 р. , надісланого на адресу голови Рескомприроди АРК, в якому останній проінформований про передачу ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат» відповідно до договору приєднання № 2182 від 01.03.2006 р. свердловини № 4739 .

Вивчивши зазначені документи, вислухавши пояснення представників сторін, суд, приймаючи до уваги відсутність у матеріалах справи будь-яких документів, яки підтверджували б надання свердловини № 4739 саме позивачу, приходить до висновку, що користувачем надр в розумінні Закону України ««Про охорону навколишнього природного середовища» та Інструкції № 207 є ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат, який згідно з п. 2.2 вказаної Інструкції має нести відповідальність за своєчасність та повноту сплати до бюджету сум плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

За таких обставин суд вважає, що висновки, які зроблені відповідачем у акті перевірки №1453/23-02/34383242 від 23.09.2008 р. , не відповідають дійсним обставинам справи, в силу чого згідно зі ст. 70 КАСУ цій акт не може бути доказом виявлення відповідачем саме вказаного порушення позивачем зазначених вище положень чинного законодавства , в наслідок чого підлягають задоволенню вимоги по скасуванню податкових повідомлень-рішень, яки прийняти першим за результатами розгляду зазначеного акту перевірки.

Під час судового засідання, яке відбулось 15.06.2009р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 22.06.2009р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити

2.Скасувати податкові повідомлення - рішенняДержавної податкової інспекції у Сімферопольському районі № 000782301/0 від 06.10.2008р.,

№0000782301/1 від 10.12.2008 р., №0000782301/2 від 25.02.2009 р.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.