Постанова № 3944071, 29.05.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.05.2009
Номер справи
2а-607/09/2/0170
Номер документу
3944071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.05.09Справа №2а-607/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Закритого акціонерного товариства «Фінансова компанія «Інвестпроект»

до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим.

про визнання протиправним та скасування розпорядження та спонукання до виконання певних дій.

за участю представників:

від позивача Кірдан Р.П. пред-к, дов. від 01.01.2009 р.

від відповідача Ніколаішвілі В.Я. пред-к, дов. № 3 від 08.01.2009 р.

Суть спору: Закрите акціонерне товариство «Фінансова компанія «Інвестпроект» (далі позивач) звернулось до суду з позовом , в якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим ( далі відповідач) № 9-в від 09.04.2008 р., зобов язати відповідача здійснити реєстрацію випуску акцій позивача в сумі 3244000 грн., здійснити реєстрацію звіту про результати розміщення акцій позивача в сумі 3244000 грн. Вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства безпідставно відмовив позивачу у вчинені дій по реєстрації випуску акції.

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві, зазначив , що у відповідача були відсутні підстави щодо відмови у проведені реєстрації випуску акцій товариства.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 02.03.2009 р., надав заперечення на позов (вих. № 02/04/190 від 27.02.2009 р.) , в яких проти позову заперечував посилаючись на те, що позивачем не оформлені належним чином всі , передбачені чинним законодавством документи , для проведення реєстрації випуску акцій.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, субєктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У розділі IV Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначений порядок емісії цінних паперів у разі відкритого (публічного) та закритого (приватного) їх розміщення.

Згідно зі ст. 32 Закону у разі закритого (приватного) розміщення акцій емітент повинен закінчити таке розміщення цінних паперів у строк, передбачений рішенням про їх закрите (приватне) розміщення , але не пізніше ніж протягом двох місяців з дня початку розміщення. Фактична кількість розміщення цінних паперів зазначається у звіті про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів, який затверджується органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення , та подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

У ст. 35 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначений порядок надання емітентом звіту про результати розміщення цінних паперів та розгляду цього звіту Державною комісією з цінних паперів та фондовому ринку. У разі закритого (приватного ) розміщення цінних паперів емітент подає Державній комісії з цінних паперів та фондовому ринку у визначений нею строк звіт про результати закритого ( приватного) розміщення. Зберігач , який обслуговує розміщення цінних паперів , додає до Державній комісії з цінних паперів та фондовому ринку інформацію щодо обслуговування розміщення цінних паперів у 5 денний строк з дня отримання емітентом свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів. У двотижневий строк після подання емітентом звіту про результати закритого (приватного розміщення цінних паперів йому видається свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 167 від 11.06.2002 р. затверджено Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств ( далі Положення № 167), яке зареєстровано в Мінюсті України 16.07.2002 р. за № 587/6875).

У п. 1.3. Положення № 167 зазначено , що реєстрація випуску акцій здійснюється протягом 30 календарних днів з дати подання заяви та всіх необхідних документів до реєстраційного органу. До закінчення встановленого для реєстрації терміну реєструвальний орган може вимагати надання додаткових документів, які підтверджують дані , наведені в документах, які надаються для реєстрації випуску акцій. У цьому разі термін розгляду документів продовжується , але не більш на 30 календарних днів за дати закінчення строку розгляду документів. ( п. 1.4 ).

Відповідно до п. 1.5 Положення № 167 відмова в реєстрації випуску акцій складається у разі невідповідності документів вимогам законодавства, порушення встановленого законодавством порядку проведення випуску цінних паперів та порядку зміни розміру статутного капіталу, порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про випуску акцій чи зміни розміру статутного капіталу ( фонду) , про внесення змін до статуту товариства, повязаних зі зміною розміру статутного капіталу товариства, порушення переважного права акціонерів на придбання додатково випущених акцій, прийняття уповноваженою особою реєстру вального органу або судовими органами рішення зупинення обігу (розміщення) цінних паперів, яке є чинним на дату реєстрації , у порядку, передбаченому законодавством, відсутність будь-якого з документів , подання яких необхідне для реєстрації випуску акцій.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач 26.03.2008 р. надіслав на адресу відповідача документи , необхідні для реєстрації випуску акцій.

Зазначений пакет документів був розглянутий відповідачем, в наслідок чого ним 09.04.2008 р. прийнято розпорядження № 9-В , яким позивачу було відмовлено у реєстрації випуску акцій та звіту про результати розміщення акцій.

В тексті вказаного розпорядження відповідачем зафіксовано наявність технічних помилок в оформленні документів , сумніву у повної сплати його засновниками статутного фонду в порядку та розмірах, зазначених в установчих документах товариства.

Під час розгляду справи позивачем наданий Аудиторський висновок незалежної аудиторської фірми про результати перевірки фінансово-господарської діяльності та про повну сплату статутного фонду позивача станом на 30.09.2008 р.

У цьому документі підтверджено сплату статутного капіталу товариства, 50% якого сформовано за рахунок внесків грошовими коштами засновників станом на 07.12.2006 р. Станом на 30.09.2008 р. статутний капітал своєчасно та повністю сформовано .

Відповідач в порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів того, що факти , викладені у зазначеному аудиторському висновку , спростовуються документами, наданими позивачем до заяви про реєстрацію емісії .

Відповідачем також не надано доказів існування будь-яких обставин, передбачених у п. 1.5. Положення № 167 для відмови в реєстрації випуску акцій .

З огляду на зазначене вище суд вважає, що не можна визнати такою , що відповідає вимогам чинного законодавства Розпорядження відповідача № 9-в від 09.04.2008 р, матеріалами справи не підтверджено те, що у останнього існували причини відмови позивачу в реєстрації випуску акції.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 29.05.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 04.06.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 9-В від 09.04.2008 р.

3. Зобовязати Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим здійснити реєстрацію випуску акцій Закритим акціонерним товариством «Фінансова компанія «Інвестпроект» ( м. Сімферополь, аб/с 1595, код ЄДРПОУ 34946222).

4. Зобовязати Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим здійснити реєстрацію звіту про результати розміщення акцій Закритим акціонерним товариством «Фінансова компанія «Інвестпроект» ( м. Сімферополь, аб/с 1595, код ЄДРПОУ 34946222).

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.