Ухвала суду № 39439874, 12.06.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
822/3034/13-а
Номер документу
39439874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2014 року м. Київ К/800/54989/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Мороз Л.Л.,

Горбатюка С.А.,

Стрелець Т.Г.,

розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.08.2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.10.2013 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області про скасування п.4 вимоги,

ВСТАНОВИЛА:

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування пункту 4 листа - вимоги № 22-06-03-14/3973 від 05.06.2013 року.

Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.08.2013 року позов задоволено, а саме: визнано протиправним та скасовано п. 4 вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області № 22-06-14/3973 від 05.06.2013 року.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.10.2013 року постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.08.2013 року залишено без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Відповідно до Постанови Кабінету Мінінстрів України від 14.09.2011 року № 995 Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції утворено Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області.

Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.09.2011 року № 359 спеціальними підрозділами Мінприроди України, в тому числі Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 34971547) розпочато процедуру ліквідації.

У відповідності до Постанови КМ України від 14.09.2011р № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної екологічної інспекції України, в тому числі Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 38045514), запис про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено 23.12.2011 р.

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області - зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 23.12.2011 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області відповідно до п.1.1.5.2 Плану контрольно-ревізійної роботи на ІІ квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії № 354 від 15.04.2013 року та № 351 від 12.05.2013 року проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області за період з 01.07.2011 року по 01.04.2013 року. Результати ревізії оформлені актом від 29.05.2013 року № 06-08/247.

Начальником Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області, з метою усунення порушень виявлених ревізією винесено та на адресу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області направлено вимогу № 22-06-03-14/3973 від 05.06.2013 року.

Пунктом 4 вказаної вимоги визначено, що відповідно до наказу начальника Інспекції від 16.02.2012 року № 50 "Про виплату остаточного розрахунку із звільненими працівниками", 39 працівникам звільненим у зв'язку з ліквідацією Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, в лютому 2012 року за рахунок видатків, передбачених на оплату праці працівників ДЕІ у Хмельницькій області, виплачена компенсація за невикористану відпустку на суму 60598,31 грн., що є порушенням вимог п. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про оплату праці". Внаслідок чого позивача зобов'язано стягнути з винних осіб заподіяну матеріальну шкоду в порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 130-136 КЗпП України.

Відповідно до п.2 Постанови КМ України від 14.09.2011р № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції" встановлено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків відповідних державних екологічних інспекцій як спеціальних підрозділів Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 83 КЗпП України передбачено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.

При звільненні у 2011 році співробітників Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області спецпідрозділу Мінприроди (код ЄДРПОУ 34971547), шляхом переведення для подальшої роботи до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 38045514) у кошторисі установи, яка знаходилась у стадії ліквідації було недостатньо коштів для компенсації працівникам невикористаної відпустки. З метою недопущення порушення бюджетного законодавства, а саме ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України - Держекоінспекція в Хмельницькій області (спецпідрозділ Мінприроди) не могла взяти фінансові зобов'язання у розмірі нарахованої компенсації за невикористану відпустку та відповідно зареєструвати кредиторську заборгованість в органах Державного казначейства, через відсутність кошторисних призначень. На 2012 рік кошторисні призначення на фінансування спецпідрозділу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України не було передбачено, асигнування не доводились та відповідно не затверджувався кошторис.

Внаслідок чого, Держекоінспекція в Хмельницькій області звернулась з листом від 11.10.2011р №5420/02 до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про виділення додаткових асигнувань для проведення розрахунку із працівниками Інспекції, що ліквідується. На що отримано відповідь про те, що Мінприроди не має можливості збільшити видатки на оплату праці працівників Держекоінспекції та вважає за доцільне здійснити виплату компенсації за невикористану відпустку лише при звільненні працівників взагалі. В разі призначення працівників компенсацію за невикористанні відпустки рекомендовано виплатити новоутвореній установі.

Новостворена установа - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, розпочала свою діяльність з січня 2012 року.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" установлено, що забезпечення діяльності державних органів, що ліквідуються або реорганізуються, до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новоутвореним державним органам, які визначені правонаступниками, чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються.

Відповідно до частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України, про порушення якого позивачем стверджує Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань

Водночас, відповідно до частини 10 статті 51 Бюджетного кодексу України у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності у наступному бюджетному періоді до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органам, які визначені правонаступниками чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються".

Отже, працівникам які вже перебували на роботі у новоствореній установі необхідно виплатити компенсацію за невикористану раніше відпустку та оскільки Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є правонаступником Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області спецпідрозділу Мінприроди позивачем було проведено зазначені виплати у лютому 2012 року з кошторисних призначень новоствореного органу - Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, що відповідає вимогам частини 10 статті 51 Бюджетного кодексу України у взаємозвязку з частиною 1 статті 48 Бюджетного кодексу України.

Колегія суддів вважає правильними висновки судів першої та апеляційної інстанції про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення даного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області відхилити, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.08.2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.10.2013 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: