Постанова № 39428464, 22.05.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
2а-168/09
Номер документу
39428464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року Справа № 9104/57020/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Залізничного відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на постанову Шевченківського районного суду м.Львова від 11 грудня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В :

10.11.2008 року ОСОБА_1 з вернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Залізничного відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в якому просив стягнути з відповідача 3982 грн. недостатньо виплаченої допомоги з грудня 2007 року і по даний час. Уточнивши позовні вимоги, позивач просив перерахувати в його користь недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, оскільки допомога по догляду за дитиною призначена з 20.02.2008 року.

Постановою Шевченківського районного суду м.Львова від 11 грудня 2009 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність, зобов'язано Залізничний відділ соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести донарахування і виплату недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, в розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме - у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-и років щомісячно, в решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Залізничний відділ соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що судом при прийнятті постанови неповно досліджено всі обставини у справі та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що приймаючи постанову по даній справі, суд першої інстанції не врахував неможливість виконання судового рішення у частині зобов'зання відділу доплатити допомогу ОСОБА_1, незважаючи на пояснення про відсутність коштів для проведення доплати на рахунку відділу. За таких обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд не встановив спосіб та порядок виконання судового рішення, його відстрочення до передбачення додаткових коштів Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», п. 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладено ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в новій редакції, неконституційним не визнавався, а тому дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в перередній редакції діяла до 28.12.2007 року, на даний час не відновлена, як це вказано в постанові.

Відповідно до ст. 67 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», держава фінансує в повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в законі про Державний бюджет України. Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів.

Отже, Залізничним відділом соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради правомірно - в межах наявних фінансових ресурсів здійснено виплати, передбачені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у порядку, розмірі та у спосіб, визначених діючим на момент відповідних виплат законодавством України.

На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, здійснює догляд за племінницею ОСОБА_2, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, і має право на виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що передбачена Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Частиною першою статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Підпунктами 7, 8 пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме: частину першу статті 15 викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Зазначені норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними) не визнавались.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Зазначені норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» неконституційними не визнавалися.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Враховуючи те, що відповідач в 2008 році виплачував допомогу у розмірах, встановлених у статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та постанові Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо неправомірності дій відповідача.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року позовні вимоги являються безпідставними.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Залізничного відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради - задовольнити, постанову Шевченківського районного суду м.Львова від 11 грудня 2009 року у справі № 2а-168/09, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повний текст постанови виготовлено 27 травня 2014 року.