Постанова № 39425068, 19.06.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
809/1462/14
Номер документу
39425068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" червня 2014 р. Справа № 809/1462/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Черепія П.М.

при секретарі Візінського М.В.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: Троян В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Родон"

до відповідача: управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.05.2014 року Публічне акціонерне товариство "Родон" (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області (надалі - позивач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем отримано з управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області розрахунок № 350/03-01 від 22.11.2013 року по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів"б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року, згідно якого відшкодуванню підлягає пенсія призначена ОСОБА_2. Вказаний пенсіонер працював у позивача електрозварником ручної зварки з 16.12.1980 року по 25.02.1986 року і на підтвердження його пільгового стажу підприємством видана довідка № 25 від 03.02.2009 року на підставі Постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173. Враховуючи викладене, відповідачем неправомірно, в порушення вимог частини 4 статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", підпункту 3 пункту 2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначено ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах відповідно до пунктів "а", "б-з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", оскільки пенсія даній особі повинна бути призначена в порядку статті 100 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Внаслідок чого просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області при складанні розрахунку № 350/03-01 від 22.11.2013 року щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати відповідача змінити вказаний розрахунок.

19.06.2014 року від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання про зміну предмету позову, в якому просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області при складанні розрахунку № 350/03-01 від 22.11.2013 року щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати відповідача відкликати вказаний розрахунок. (а.с. 22).

В обгрунтування своїх вимог, представником позивача на адресу суду також направлено додаткові письмові пояснення, в яких зазначено, що при складанні розрахунку № 350/03-01 від 22.11.2013 року по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів"б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року, відповідачем перевищено свої повноваження встановлені чинним законодавством України і неправомірно донараховано позивачу для компенсації за минулі роки кошти по пенсіонеру ОСОБА_2 в сумі 34400,39 грн. Положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які регулюють зазначені спірні правовідносини, а також інші законодавчі акти з питань пенсійного забезпечення не передбачають права відповідача здійснювати відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за попередні періоди. А тому на переконання позивача у відповідача відсутні правові підстави для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вказаному працівнику позивача за попередній період, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік або по новопризначених пенсіях. (а.с. 23 - 24).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без його участі.

Оскільки представник позивача в поданому клопотанні просить дану справу розглянути без його участі, суд вважає за можливе справу розглянути за відсутності представника позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує. Просив в позові відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 29.12.2008 року ОСОБА_2 звернувся до відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення (перерахунок) пенсії за віком (список № 2). (а.с. 30).

За результатами розгляду заяви, комісією при головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення № 5 від 27.01.2009 року, яким підтверджено стаж роботи ОСОБА_2 на пільгових умовах за Списком № 2, розділом ХХХІІІ, код 23200000-19756, затвердженим Постановою КМУ від 11.03.1994 року № 162, з 20.06.1986 року по 25.03.1994 року. (а.с. 31 - 32).

Як встановлено в судовому засіданні, управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області проведено перерахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах по пенсіонеру ОСОБА_2 з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку, тобто за період з 19.12.2008 року по 19.12.2013 року донараховано 34400,39 грн.

Вказане підтверджено розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів"б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року. (а.с. 8).

Виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон) визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Відповідно до абзацу четвертого пункту першого статті другої цього Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У відповідності до статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Абзацом 2 пункту 1 статті 4 цього Закону встановлена ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Згідно положень пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 19.12.22003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточною року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Пунктом 6.5 передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

У відповідності до пункту 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат па виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які регулюють спірні правовідносини, а також іншими законодавчими актами з питань пенсійного забезпечення не передбачено права управління Пенсійного фонду здійснювати відшкодування витрат по пільговим пенсіям за попередні періоди.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік або по новопризначених пенсіях.

Зазначена правова позиція неодноразово висловлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема, у справі №К/9991/32264/11.

Крім того, слід зазначити, що оскільки судом встановлено, що розміри пенсій пенсіонера, зазначеного у розрахунку, не змінювалися та не перераховувалися, виявлені управлінням Пенсійного фонду помилки у формуванні даних по відшкодуванню фактичних витрат по пенсіонеру ОСОБА_2 допущені з вини УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області, а вказані відповідачем обставини, зокрема зміна правового регулювання, не охоплюються приписами пункту 6.8 Інструкції, тому у відповідача були відсутні законні підстави для формування та надіслання позивачу такого розрахунку.

Проте, в порушення вказаних вимог законодавства, відповідач включив до розрахунку донарахування за попередні періоди щодо пенсіонера, який отримує пенсію вже тривалий період, чи отримував пенсію, що вбачається з графи "3" розрахунку та свідчить про відсутність підстав для включення до графи "15" розрахунку будь-яких донарахувань за попередні періоди відносно ОСОБА_2

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що вимоги позивача є обґрунтовані, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо складання розрахунку № 350/03-01 від 22.11.2013 року на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2.

Визнати недійсним розрахунок управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області № 350/03-01 від 22.11.2013 року щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Черепій П.М.

Постанова складена в повному обсязі 24.06.2014 року.