Ухвала суду № 39411077, 19.06.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
819/1483/13-а
Номер документу
39411077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2014 року Справа № 11066/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Глушка І.В. Большакової О.О.

за участю секретаря судового засідання - Баранкевич А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю «Агробудмеханізація» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2013р. у справі №819/1483/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі Тернопільської області до товариства з додатковою відповідальністю «Агробудмеханізація» третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

04 червня 2013 року управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі Тернопільської області звернулося до суду з позовом до товариства з додатковою відповідальністю «Агробудмеханізація» у якому просило стягнути з ТДВ «Агробудмеханізація» на користь управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі Тернопільської області 3564,14 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» - «з» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне страхування».

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2013 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з товариства з додатковою відповідальністю «Агробудмеханізація» (ідентифікаційний код 01353723, місцезнаходження: вулиця Сагайдачного, будинок 2, село Біла, Тернопільський район, Тернопільська область) на користь управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі Тернопільської області (ідентифікаційний код 21153972, місцезнаходження: майдан Перемоги, 1, місто Тернопіль, Тернопільська область, р/р № 2560030200442 у філії ОПРВ Тернопільського обласного управління ВАТ «Ощадбанк», МФО 338545) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 3564 гривні 16 копійок.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції товариство з додатковою відповідальністю «Агробудмеханізація» оскаржило її в апеляційному порядку та просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2013 у справі № 819/1483/13-а та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.

Апелянт свої вимоги мотивує тим, що Судом встановлено, що УПФУ в місті Тернополі ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пільговий стаж ОСОБА_1 становив 12 років 09 місяців 26 днів, до якого зараховано період його роботи з 03.09.1986 року по 31.12.1988 року, та з 01.01.1989 року по 21.08.1992 року на ВАТ «Агробудмеханізація», період роботи з 05.04.2005 року по 28.07.2006 року та з 01.02.2007 року по 09.08.2012 року на ПП «Продекспорт». Відповідно до такого розрахунку пільгового стажу пенсіонера частка сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій ТДВ «Агробудмеханізація» становить 45,27 відсотка, а ПП Продекспорт» - 54,73 відсотка.

При цьому, судом не взято до уваги, що відповідно до трудової книжки (копія якої додана до матеріалів справи) ОСОБА_1 він працював на ПП «Продекспорт» в період з 05.04.2005 року по 28.07.2006 року та з 01.02.2007 року по 05.10.2012 року - в загальному це становить 83 місяці 29 днів. В відсотковому відношенні до пільгового стажу, необхідного для призначення пільгової пенсії (12 років 6 місяців) становить 55,97 відсотка, а отже розрахунок заборгованості наданий управлінням ПФУ в місті Тернополі невідповідає дійсним обставинам справи.

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій частка в пенсії ОСОБА_1, яку повинна відшкодувати ТДВ «Агробудмеханізація» становить 45,27%. Решту повинні відшкодовувати інші підприємства на яких працював ОСОБА_1

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.

УПФУ в місті Тернополі (орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії ОСОБА_1М.) проведено та направлено ТзДВ «Агробудмеханізація» через УПФУ в Тернопільському районі (орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням відповідача) повідомлення та розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за лютий, березень, квітень, травень 2013 року по пенсіонеру ОСОБА_1, який перебував у трудових відносинах з відповідачем.

Судом першої інстанції було встановлено, що УПФУ в місті Тернополі з 05.10.2012 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пільговий стаж ОСОБА_1 становив 12 років 09 місяців 26 днів, до якого зараховано період його роботи з 03.09.1986 року по 31.12.1988 року та з 01.01.1989 року по 21.08.1992 року на ВАТ «Агробудмеханізація», період роботи з 05.04.2005 року по 28.07.2006 року та з 01.02.2007 року по 09.08.2012 року на ПП «Продекспорт».

Відповідно до такого розрахунку пільгового стажу пенсіонера частка сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій ТзДВ «Агробудмеханізація» становить 45,27 відсотка, а ПП Продекспорт» - 54,73 відсотка.

Відповідно до ст.. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року (після набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць).

Відповідно до п. 10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 працював на посадах із важкими і шкідливими умовами праці, що дають право на призначення пільгової пенсії до 01.01.1992 року і після 01.01.1992 року, тому пенсія йому призначена відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 цього ж Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, з наступними змінами та доповненнями (далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у розмірі 100 відсотків.

Пункт 6.2 Інструкції передбачає, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктами 6.4, 6.8 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (пункт 6.9 Інструкції).

Врахувавши вищенаведене, суд першої інстанції правомірно зазначив, що ОСОБА_1 була призначена УПФУ в місті Тернополі, а тому саме цей орган Пенсійного фонду згідно з вимогами пункту 6.9 Інструкції готував розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та через УПФУ в Тернопільському районі (орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням відповідача) надсилав ТзДВ «Агробудмеханізація».

З таких розрахунків вбачається, що вони проведені з урахування частини стажу, що набута ОСОБА_1 у ТзДВ «Агробудмеханізація», розмір сплати відповідно становить 45,27 відсотків. Обґрунтування представника відповідача про те, що розмір витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що відшкодовується ТзДВ «Агробудмеханізація», є завищеним не відповідає обставинам справи та чинному законодавству.

У спірному випадку за відповідачем як платником страхових внесків рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 25.02.2013 року по 31.05.2013 року в сумі 3564 грн. 16 коп. Позивачем доведено обов'язок ТзДВ «Агробудмеханізація» проводити відшкодування таких фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому сума заборгованості підлягає до стягнення.

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю «Агробудмеханізація» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2013р. у справі №819/1483/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: І.В. Глушко

О.О. Большакова

Повний текст ухвали складений 24 червня 2014 року.