Постанова № 39393097, 11.06.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
805/6070/14
Номер документу
39393097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2014 р. Справа №805/6070/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 03 хв.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., за участю секретаря судового засідання Неженцеві М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додерженням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Краматорська міська рада

про: визнання протиправною бездіяльність ТОВ "Краматорськтепло" у невиконанні заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, передбачених дозволом № 14112900000-12 від 21.01.2008 р., а саме не виконання розробки техніко - економічного обгрунтування та проекту встановлення електрофільтрів для уловлення летучої золи, розробки та впровадження двох стадійного спалювання природного газу, а також зобов'язання виконати заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 14112900000-12 від 21.01.2008 р. та № 1412900000-12 від 07.09.2009 р.

за участю

представників сторін

прокурор: Овчинніков І.В.

від позивача: не з'явився,

від третьої особи: не з'явився,

від відповідача: Петровський Є.Л. - за довір.

ВСТАНОВИВ:

Краматорський міжрайонний прокурор з нагляду за додерженням законів у природоохоронній сфері, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Краматорська міська рада про визнання протиправною бездіяльність ТОВ "Краматорськтепло" у невиконанні заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, передбачених дозволом № 14112900000-12 від 21.01.2008 р., а саме не виконання розробки техніко - економічного обгрунтування та проекту встановлення електрофільтрів для уловлення летучої золи, розробки та впровадження двох стадійного спалювання природного газу, а також зобов'язання виконати заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 14112900000-12 від 21.01.2008 р. та № 1412900000-12 від 07.09.2009 р.

В обгрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилається на те, що актом перевірки Державної екологічної інспекції в Донецькій області встановлено, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в порушення вимог ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» фактично не виконані заходи дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 14112900000-12 від 21.01.2008 року та № 1412900000-12 від 07.09.2009 року. За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області винесено припис від 13.12.2013 року. На час розгляду справи зазначений припис відповідачем не виконано.

Через канцелярію суду прокурор та позивач надали заяви про уточнення позовних вимог відповідно до яких просили суд зобов'язати ТОВ «Краматорськтеплоенерго» виконати п. 4 припису Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 13.12.2013 року щодо виконання заходів у вигляді скорочення викидів забруднюючих речовин, а саме: розробки техніко - економічне обгрунтування та проект встановлення електрофільтрів для уловлення летучої золи; розробити проект та впровадження двох стадійного спалювання природного газу.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Представник у відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» зареєстровано в якості юридичної особи 18.10.2006 року за № 12701070019002041, код ЄДРПОУ 34657789.

Як вбачається з матеріалів справи 21.01.2008 року ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримало дозвіл Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за № 1412900000-12 з терміном дії до 01.04.2015 року. Дозвілом № 1412900000-12а від 07.09.20109 року внесені зміни до дозволу № 1412900000-12 від 21.01.2008 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Державною екологічною інспекцією в Донецькій області відповідно до Наказу від 17.10.2013 року № 413 та направлення на перевірку від 18.11.2013 РОКУ № 05-1880 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Краматорськтеплоенерго», за наслідками якої складено акт перевірки. Актом перевірки встановлено ряд порушень та недоліків.

Відповідачем до акту перевірки були надані заперечення.

На підставі вищезазначеного акту перевірки позивачем прийнято припис від 13.12.2013 року, який був отриманий генеральним директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго».

Пунктом 4 припису від 13.12.2013 року відповідача було зобов'язано виконати заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, передбачених, а саме: розробка ТЕО та впровадження газоочисних споруд для уловнення оксидів азоту та сірки; будівництво установки для очищення відходящих газів від оксидів азоту та сірки; розробка ТЕО та проекту встановлення електрофільтрів для установлення летучої золи; розробка проекту впровадження двох стадійного спалювання природного газу.

Відповідно до якого встановлено строк виконання до 01.05.2014 року.

Контроль за виконанням вищезазначеного припису був покладений на Державну екологічну інспекцію у Донецькій області.

Судом встановлено, що відповідач направлял Краматорському міжрайонному прокурору з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері листи № 27/245 від 13.02.2014 року, № 27/882 від 07.05.2014 року про надання інформації щодо проведення дій щодо усунення порушень у пириписі від 13.12.2013 року.

Закон України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року № 2707 - XII (далі по тексту Закон № 2707) регулює, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища. Цей Закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище. Цей Закон визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Згідно з ст. 2 Закону № 2707 встановлено, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Стаття 3 Закону № 2707 передбачає, що державне управління в галузі охорони атмосферного повітря відповідно до закону здійснюють: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

Відповідно ст. 10 Закону № 2707 передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.

Порядок регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами визначено у ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 2707 встановлено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 16 Конституції України визначено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 28.06.1996 року № 254 визначено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Cудом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем в повному обсязі не виконані вимоги припису від 13.12.2013 року. Відповідач визнав в повному обсязі позовні вимоги з урахуванням уточнень.

Частиною 1 стаття 112 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з урахуванням уточнень за позовом Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додерженням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Краматорська міська рада про виконати п. 4 припису Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 13.12.2013 року щодо виконання заходів у вигляді скорочення викидів забруднюючих речовин, а саме: розробки техніко - економічне обгрунтування та проект встановлення електрофільтрів для уловлення летучої золи; розробити проект та впровадження двох стадійного спалювання природного газу.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, не стягується.

На підставі вищевикладеного та керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додерженням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Краматорська міська рада про виконання п. 4 припису Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 13.12.2013 року щодо виконання заходів у вигляді скорочення викидів забруднюючих речовин, а саме: розробки техніко - економічне обгрунтування та проект встановлення електрофільтрів для уловлення летучої золи; розробити проект та впровадження двох стадійного спалювання природного газу - задовольнити в повному повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" виконати п. 4 припису Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 13.12.2013 року щодо виконання заходів у вигляді скорочення викидів забруднюючих речовин, а саме: розробки техніко - економічне обгрунтування та проект встановлення електрофільтрів для уловлення летучої золи; розробити проект та впровадження двох стадійного спалювання природного газу

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 11 червня 2014 р. в присутності прокурора та відповідача.

Повний текст постанови складено та підписано 16 червня 2014 р.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.