Постанова № 39378155, 17.06.2014, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
802/1149/14-а
Номер документу
39378155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 червня 2014 р. Справа № 802/1149/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

секретаря судового засідання: Ємельянова Р.І.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Ларіонова Д.Л.

третіх осіб: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_4, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_5

до: державного реєстратора реєстраційної служби Оратівського районного управління юстиції у Вінницькій області Ларіонова Дарюса Леонідовича, третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6, ОСОБА_3

про: визнання дій протиправними та скасування запису про державну реєстрацію

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з Оратівського районного суду Вінницької області надійшла справа за адміністративним позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора реєстраційної служби Оратівського районного управління юстиції у Вінницькій області Ларіонова Дарюса Леонідовича в остаточній редакції про визнання протиправними дій щодо внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців про зміну складу засновників, керівника та складу підписантів приватного сільськогосподарського підприємства "Авангард", та скасування записів від 05.02.2014 року № 11611050013000059 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; зміна складу або інформації про засновників", № 11611070014000059 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів" та від 06.02.2014 року № 11611050015000059 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; зміна складу або інформації про засновників", № 11611070016000059 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів".

Позовні вимоги мотивовані тим, що для проведення державної реєстрації 05.02.2014 року державному реєстратору не надано всі необхідні передбачені ст. ст. 19, 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" документи. Крім того, від імені позивача, як єдиного засновника та власника ПСП "Авангард", подані підроблені документи, а саме протокол засідання засновників № 5 від 27.02.2014 року та заява від 27.01.2014 року про вихід та передачу частки учасника третій особі ОСОБА_6, яка, в свою чергу, не була нотаріально засвідчена. Одночасно, державний реєстратор прийняв пакет документів, без документа, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримав та просив їх задовольнити, обґрунтовуючи їх обставинами, що викладені в позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на письмові заперечення /а.с. 171-172/, просив в задоволені позову відмовити повністю, оскільки при внесені записів діяв згідно чинного законодавства.

Третя особа ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Третя особа ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлених про судове засідання, його неявка не перешкоджає розгляду справи.

Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на письмові заперечення /а.с. 202-204/, обґрунтовані відсутністю порушень під час державної реєстрації. Окремо зазначив про судову практику щодо відсутності підстав для залишення без розгляду поданих на державну реєстрацію документів без документу, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 01.08.2001 року зареєстровано юридичну особу СВК "Авангард" с. Осична Оратівського району Вінницької області, а 02.11.205 року зареєстровано ПСП "Авангард", як правонаступник СВК.

З листопада 2010 року позивач ОСОБА_4 є засновником та директором ПСП "Авангард", а з червня 2012 року її звільнено з посади директора та призначено третю особу ОСОБА_5.

Державним реєстратором реєстраційної служби Оратівського районного управління юстиції у Вінницькій області Ларіоновим Дарюсом Леонідовичем 05.02.2014 року вчинено реєстраційний запис № 116111050013000059 про державну реєстрацію змін до установчих документів ПСП "Авангард" в частині зміни складу засновників, а саме вихід зі складу засновників ОСОБА_4 та включення ОСОБА_6 Того ж 05.02.2014 року вчинено запис № 11611070014000059 про зміну керівника та підписанта, а саме заміна ОСОБА_4 на ОСОБА_6

Окрім цього, 06.02.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено записи № 11611050013000059 про державну реєстрацію змін до установчих документів ПСП "Авангард" в частині зміни складу засновників, вихід зі складу засновників ОСОБА_6 та включення ОСОБА_3, та № 11611070016000059 в частині зміни керівника та підписанта з ОСОБА_6 на ОСОБА_3

Дані реєстраційні дії та записи одночасно є предметом оскарження у даній справі.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд частково погоджується з доводами позивача та її представника, виходячи з наступного.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон).

З метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців створюється Єдиний державний реєстр (стаття 16 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Форми реєстраційних карток затверджуються Міністерством юстиції України.

Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачений статтею 19 Закону.

Так, відповідно до вказаної статті, у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.

У разі якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, яким встановлено такі обмеження.

Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.

Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.

Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:

- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;

- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;

- документи подані не у повному обсязі;

- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Якщо документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишені без розгляду, державний реєстратор видає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи.

У разі якщо документи, що подавалися для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Водночас із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про зміну відомостей про юридичну особу, які відповідно до цього Закону зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру, державний реєстратор повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику виписку з Єдиного державного реєстру не пізніше наступного робочого дня після отримання від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомостей про внесення відповідних відомостей до відомчих реєстрів.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

Згідно ч. 3 цієї ж статті Закону у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:

- рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);

- заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);

- заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;

- рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Частиною 7 цієї ж статті 29 Закону передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів (ч. 8 ст. 29 Закону).

Водночас, згідно ч. 11 ст. 29 Закону державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо:

- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

- документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону;

- документи подані не у повному обсязі;

- документи подано особою, яка не має на це повноважень;

- до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів та в той же день передати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру (ч. 14 ст. 29 Закону).

Аналіз викладених норм законодавства свідчить про виключний перелік дій державного реєстратора та документів, які подаються для вчинення тих чи інших реєстраційних дій.

Як свідчить опис документів, поданих для державної реєстрації 05.02.2014 року /а.с. 59/, третьою особою ОСОБА_6 для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" подано:

- реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригінал);

- статут;

- нову редакцію установчих документів (два примірника);

- копію квитанції, виданої банком;

- копію квитанції, виданої банком (за публікацію);

- заяву про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства (примірник оригіналу);

- заяву фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників) (ксерокопія).

Для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" щодо ПСП "Авангард" було подано до реєстраційної служби Оратівського районного управління юстиції у Вінницькій області наступні документи:

- реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

- рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (ксерокопія).

В якості рішення про внесення змін до установчих документів та рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, державному реєстратору було надано примірник оригіналу протоколу засідання засновника № 5 від 27.01.2014 року, яким вирішено питання про вихід із складу засновників ПСП "Авангард" ОСОБА_4, прийнято до складу засновників ОСОБА_6, якому передано 100 % частки в статутному капіталі підприємства, звільнено директора ОСОБА_5, призначено директором ОСОБА_6, якого також уповноважено на проведення всіх дій пов'язаних з державного реєстрацією /а.с. 63-64/.

Поряд з цим, в переліку поданих документів відсутній документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, а в реєстраційній справі оригінали установчих документів.

Стосовно цього, державний реєстратор пояснив, що керувався листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва № 3185 від 15.03.2010 року, яким роз'яснено випадки подання документу, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, а також врахував, що ПСП "Авангард" є приватним підприємством, в якому ОСОБА_4 є єдиним засновником та уповноважена приймати будь-які рішення. Крім того, її підпис та печатка підприємства містились в протоколі засідання засновника № 5 від 27.01.2014 року, що виключало будь-які сумніви у волевиявленні.

З таким твердженням суд частково погоджується, оскільки лист Держкомпідприємництва не є нормативно-правовим актом і не може трактувати по іншому або підміняти норму Закону.

Одночасно суд враховує практику Вищого адміністративного суду України, зокрема ухвалу від 15.04.2014 року у справі № К/9991/65773/11. Згідно вказаного судового рішення колегія суддів ВАСУ дійшла висновку щодо відсутності такої підстави для залишення поданих для державної реєстрації документів без розгляду, як надання документу, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, оскільки даних про те, що на час подачі документів, рішення прийняті на загальних зборах визнані нечинними чи скасовані, не встановлено /а.с. 220-224/.

За визначенням, наведеним в абзаці 4 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державний реєстратор - це посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Повноваження державного реєстратора, визначені ст. 6 цього Закону.

Водночас, відповідно до вказаної статті, державний реєстратор:

- проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

- передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;

- формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону);

- оформлює та видає виписки, витяги та довідки з Єдиного державного реєстру;

- проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;

- проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;

- звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;

- здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;

- вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;

- здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі;

- повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи та фізичною особою - підприємцем державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

- проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

- здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що вказаними нормами не передбачено повноваження державного виконавця здійснювати перевірку достовірності поданих суб'єктами господарювання документів.

Одночасно позивачем не надано відповідних судових рішень про визнання нечиними документів, що подавалися третьою особою ОСОБА_6 для проведення вищевказаних реєстраційних дій. Відсутні такі рішення суду і в матеріалах реєстраційної справи ПСП "Авангард".

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

У той же час згідно ч. 4 ст. 53 Закону особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, дії державного реєстратора при проведені реєстраційних дій щодо ПСП "Авангард", його статутних документів та інших відомостей ґрунтувалися на вимогах чинного законодавства, у зв'язку із чим визнанні протиправними бути не можуть.

При цьому, суд не бере до уваги посилання представника позивача на обов'язок подання державному реєстратору нотаріально засвідченої заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників) товариства, оскільки вказаною вище ч. 3 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" такого обов'язку не передбачено. У зв'язку з цим не підлягає врахуванню надана ним постанова Верховного Суду України від 14.03.2011 року, оскільки висновок суду про обов'язок надання нотаріально завіреної заяви ґрунтувався на ч. 3 ст. 29 Закону, в редакції до 21.04.2011 року, а згідно Закону України № 3263-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури започаткування підприємництва" внесено зміни та викладено в чинній на момент подання документів та судового розгляду справи редакції.

Разом з тим, вирішуючи справу в межах позовних вимог, суд бере до уваги те, що згідно висновку судово-технічної експертизи № 381/14-21 від 25.03.2014 року встановлено, що відтиск печатки від імені ПСП "Авангард" у наданому на дослідженні протоколі засідання засновника № 5 від 27.01.2014 року виконаний не печаткою ПСП "Авангард", а іншою печаткою /а.с. 215-218/.

Крім того, згідно висновку судово-почеркознавчої та технічної експертизи документів № 379/380/14-21 від 04.04.2014 року встановлено, що підписи у протоколі засідання засновника № 5 від 27.01.2014 року та заяві від 27.01.2014 року виконані не ОСОБА_4, а іншою особою /а.с. 110-116/.

В судовому засіданні, допитана в якості свідка позивач ОСОБА_4 пояснила, що дану угоду не підписувала та зазначених дій не вчиняла.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими посилання позивача та його представника в цій частині та приходить до висновку про необхідність скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ПСП "Авангард" від 05.02.2014 року № 11611050013000059 та № 11611070014000059.

Щодо позовних вимог про скасування записів від 06.02.2014 року, суд виходить з наступного.

Як свідчать матеріали позовної заяви, підставою для скасування вказаних записів зазначено попередні дії та документи, що стали підставою для реєстраційних дій 05.02.2014 року. Тобто, дана вимога, згідно пояснень представника позивача, є похідною або як наслідок. При цьому вказує, що стосовно державного реєстратора розпочато кримінальне провадження за ст. 364 ч. 1 КК України.

В зв'язку з цим, суд зазначає, що попередні реєстраційні дії не можуть бути підставою для скасування наступних, оскільки кожен запис у реєстрі є окремою реєстраційною дією, які засвідчують створення або припинення окремих фактів.

Відтак, оцінка дій державного реєстратора та питання про скасування відповідних реєстраційних дій повинні вирішуватись за наслідками кримінального провадження.

При цьому, суд не встановлює наявність чи відсутність права власності вказаного підприємства за конкретними особами, оскільки це не відноситься до компетенції адміністративного суду, а дає оцінку правомірності державної реєстрації

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо приватного сільськогосподарського підприємства "Авангард" (ЄДРПОУ 03733335) від 05.02.2014 року № 11611050013000059 та № 11611070014000059.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Альчук Максим Петрович